The best of single edged razors! (modern & vintage)

stergios

Με αφορμη ενα post στο ΞΤΗ του tasos72, την συμπαθεια μου γι αυτες, το ενδιαφερον, αλλα και διαπιστωνοντας απ την ωρα που ασχοληθηκα με τη λοξα του πξ, πως παιζουν γενικα αν οχι κομπαρσοι, δευτερους ρολους στο πξ. Καταλαβαινω οτι εχουν καποια μειον οπως το κοστος, η μεγαλη κεφαλη ενδεχομενως, ο περιορισμος λεπιδων...αλλά! Επισης νομιζω πως πολλοι που εκαναν το πρωτο τους ξυρισμα με se ενθουσιαστηκανε κ αυτο πιστευω γιατι δε τις θεωρουσαν υπολογισιμες μηχανες, αλλα απαρχαιωμενες. Ανοιγω λοιπον αυτο το νημα με σκοπο να γραψει ο καθενας μας ποια-ες single edge εχει δοκιμασει η εστω εχει διαβασει και θεωρει κορυφαιες! Ποιες θεωρει αξιολογες και για ποιον λογο! Να γνωρισουμε καλυτερα οσες ξερουμε και να μαθουμε καποιες, που ουτε καν ξερουμε.

Ολα φυσικα τα παραπανω ειναι δικη μου αποψη. Οποτε, ελευθερια στη διαφωνια!

Προσωπικα δεν εχω μεγαλη εμπειρια μα μου αρεσουν λθογο, πολυ ολες οσες δοκιμασα!

Gem 1912. Πολυ mild και ικανοποιητικα αποτελεσματικη. Ωραια αισθηση.

Gem Micromatic oc. Πολυ αποτελεσματικη αλλα αρκετα επιθετικη προς το δερμα. Πολυ καλη μηχανη με ιδιαιτερη αισθηση αλλα οχι για καθε μερα. Δε μου εμπνεει ιδιαιτερη ασφαλεια κ θελει λιγη προσοχη γιατι δαγκωνει. :)

Schick injector E & G type. Ασφαλεια κατα το ξυρισμα, ευκολια χρησης, εξαιρετικα αποτελεσματικες, mild, ομορφες.

Γραψτε και σεις τα δικα σας ωστε να μαθουμε και εμεις που ενδιαφερομαστε κατι περισσοτερο!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πέρασαν απ' τα χέρια μου:
  • GEM G bar
  • Schick E, L, M
  • Mongoose I
  • Alumigoose
  • Razorock Black Hawk
  • ATT SE1
  • Blackland Sabre
  • Ikon MR-SE
  • Oneblade Core
  • Oneblade Genesis
  • Occam's Razor
  • Rocnel SE-P
  • The General brass
  • The General steel
Κράτησα τα δυο Τζένεραλ και την ατσάλινη Oneblade. Αυτά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
stergios

Γιατι τα κρατησες Ανδρεα?! :)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τα λόγια είναι περιττά! η Oneblade εκτός απο την ομορφιά, ποιότητα και αίσθηση, δίνει το πιο γλυκό και 'ακίνδυνο' ξύρισμα. Δεν είναι βαθύ αλλά είναι απολαυστικό.
Τα Τζένεραλ έχουν για μένα την αποτελεσματικότητα της R41 με την γλύκα μιας Merkur.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Σήμερα το απογευμα θα παραλάβω την πρώτη μου SE μηχανή. Ever Ready UK
Είναι σχετικά εύκολο να βρω ξυράφια για αυτη; Είναι ίδια με αυτα της GEM;
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Για την Oneblade αυτο φανταζομουν. Με τα μοντερνα δεν εχω ασχοληθει - ψαχτει πολυ κ ετσι πιστευα πως ξυριζουν mild αλλα εχω τις αμφιβολιες μου πως ξυριζουν βαθια. Λιγο η γεωμετρια της κεφαλης, λιγο οτι βλεπεις να πωλουνται συχνα μεταχειρισμενα σε forum κ ebay, λιγο η προκαταληψη κ λιγο το οτι δεν τα γνωριζω! :)

Μεγεια κ καλοξουριστη ΕlGreco. Αρεσει στους περισσοτερους οπως κ οι λεπιδες της personna τις οποιες θα βρεις πχ στο hairmaker κ στο connaught. Λεπιδες Gem-Ever Ready.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Στεργιο Ευχαριστω! Μαζί με την ever ready θα παραλάβω και εκείνη την ελληνική σαβετα. Θα βαλω φωτό στο αντίστοιχο νήμα σύντομα.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ελπιζω να μη με διαγραψει ο Andreas :D αλλα να θυμισω στους ενδιαφερομενους "μονοξυραφακηδες" το σχετικο ιστορικο φορουμ ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Έχω δοκιμάσει και έχω κρατήσει:
Gem Jounior και GEM micromatic OC. Μου δίνουν και οι 2 ένα εύκολο DSF. Άνετο ξύρισμα, χωρίς ερεθισμούς αλλά δεν είναι βαθύ, στο 24ωρο πρέπει να ξανά ξυριστώ.
Razorock Hawk V1.Καλή εισαγωγική μηχανή στις μοντέρνες SE. Βαθύ ξύρισμα, άνετο, αλλά δεν μπορούσα να συνηθίσω με τίποτα το μικρό της βάρος.
General stainless steel. Ίσως ότι καλύτερο έχω σε μηχανή (ΥΜΗΟ) στη κατοχή μου. Με Proline Schick, βαθύ BBS και πάνω από όλα εύκολο με 2,5 περάσματα, χωρίς άγχος για κοψίματα ή ερεθισμούς.Η progress στο 4 με Schick DE μπορεί να κάνει ένα κλικ πιο βαθύ ξύρισμα, αλλά θέλει να είμαι προσεκτικός, καλή προετοιμασία κλπ Ενώ με τη General... έχετε δει πως ξυρίζεται ο PaulH στο Youtube; κάπως έτσι... χαχα
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

εχω μια Σικ καπου παραχωμενη στο χωριο...θα την ψαξω..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”