The best of single edged razors! (modern & vintage)

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

'Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς κάποιες μηχανές από την σειρά των valet autostrop , κάποιες Gem και Ever-Ready καθώς και κάποιες Schick Injector. Δυστυχώς δεν έχω καμία μοντέρνα single edge - θα έρθει και η ώρα τους κάποια στιγμή.

Πολύ ωραία ξυρίσματα μου έχουν δώσει:

-Gem 1912 με τη λεπίδα της Gem-Personna ptfe coated ,
-Valet Vc4 με λεπίδα Feather .
-Schick Injector E2 καναδέζικη με Nos ultra platinum ολλανδικές λεπίδες . Αρκετά κοφτερή μηχανή θέλει εξοικείωση - επανάληψη.
-Schick Injector G σειράς πάλι με Nos ολλανδικές λεπίδες. Πολύ αποτελεσματική και απαλή μηχανή.
-Schick Injector L σειράς με ιαπωνική Schick διπλή λεπίδα.

Ίσως η απόλυτη ισορροπία σε σχέση αποτελέσματος-απαλότητας ξυρίσματος μιλώντας πάντα για καθημερινό ξύρισμα να είναι η L της schick αλλά με τη διπλή λεπίδα. Πρέπει να μπω σε παραπάνω έξοδα και να ψωνίσω ένα πακέτο με τέτοιες λεπίδες (είναι πολύ ακριβές συγκριτικά με τις απλές) , ίσως να γίνει και αυτό αν βαρεθώ τις de και θέλω αλλαγή.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Στη Λίστα επιθυμητών για μένα, δύο-τρείς Schick Injector, G, L, Lady κίτρινη. Για τη δοκιμή, την εμπειρία, τη νοσταλγία πιό πολύ.
Θυμάμαι τις διαφημίσεις τους πίσω στα 70's & 80's και νοσταλγώ την εποχή εκείνη που ήθελα και τότε μία, ποτέ όμως δεν πήρα...
Ακόμη μία μοντέρνα που να παίρνει λεπίδες τύπου GEM, όταν βγεί καμμιά προσιτή γιατί 200άρια για Ρόκνελ κλπ δεν δίνω...

Τώρα για την Ever Ready 1912 που έχω και που είναι σχεδόν MINT (Νάναι καλά ο Ηλίας :) ) κάνει διαφορετικό ξύρισμα από τις DE.
Πρέπει να έχεις άλλη τεχνική, γωνίες κλπ. Είναι γλυκειά, αποτελεσματική, εκεί στα επίπεδα των Jagger, Muhle 89,
πιστεύω και Μerkur 34 που όμως δεν την έχω και δεν μπορώ να συγκρίνω. MILD δηλαδή.
Η "ΣΚωτσέζικη Σπάθα" η ατσάλινη Claymore V1 είναι η άλλη που έχω. Αυτή, μάλλον και λόγω λεπίδας (Artist Club)
ναί είναι πιό επιθετική και αποτελεσματική (όχι άγρια όμως, γλυκιά) αλλά μπουκώνει γρήγορα, θέλει πολύ συχνό ξέβγαλμα.
Ίσως μερικούς να τους δυσκολέψει (εμένα όχι) στο λαιμό, σε πλάγια περάσματα γιατί είναι φαρδιά.

Με λίγα λόγια χαίρομαι που τις έχω, και αυτές που θα έχω μάλλον, που και πού φορτώνω λεπίδα και τις βάζω προσωρινά
στο "ροτέϊσο" αλλά σαφώς και προτιμώ κάποιες επιθετικές DE όπως η Parker 94, η Matador και φυσικά η αγαπημένη Νο 1 Futur :clap: :D
stergios

tasos72 έγραψε: 14 Ιουν 2018, 18:20 εχω μια Σικ καπου παραχωμενη στο χωριο...θα την ψαξω..
Τι τη θες?! Αστη εκει που βρισκεται! Σαβουρες! :teasing-poke:

Ειδατε που λεω οτι ειναι υποτιμημενα μερικα εργαλεια?! Την εχει λεει στο χωριο και μαλιστα παραχωμενη! :angry-cussingblack: :angry-banghead: Να προσθέσετε παρακαλω και emoticon που τραβαει τα μαλλια του! Χα! Χα!

Περα απ την πλακα πολλες φορες εχουμε κατι κ δε το δινουμε σημασια επειδη το χουμε, η λογω του μικρου κοστους το σνομπαρουμε η μας ειναι αδιαφορο. Δε μας γεμιζει το ματι, αλλα πολλες φορες χωρις λογο. Δεν αναφερομαι απαραιτητα σ εσενα Τασο. :) Εσενα μαλλον θα σου θυμιζε συστημικο ε? κ στην εδινε
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29049 times
Ηλικία: 64

Εχω και γω μιά Schick Injector, type M αν δεν κάνω λάθος. Πρακτική μηχανή, εύκολη γωνία, αλλά όσον αφορά το BBS, που είναι και το ζητούμενο, πολύ δύσκολο χωρίς ερεθισμούς. Καλή είναι γιά ένα γρήγορο ξύρισμα.

Η δεύτερη και τελευταία SE είναι η αλουμινένια, ελαφριά (35 γρ) Razorock Hawk v1. Φαίνεται σαν ψεύτικη, αλλά σε συνδυασμό με λεπίδες Kai captain titan mild και Schick Proline, δίνει φοβερά ξυρίσματα. Την θεωρώ εφάμιλλη σε αποτελεσματικότητα με την R41.
Γιάννης
stergios

Akist έγραψε: 14 Ιουν 2018, 18:27 -Schick Injector E2 καναδέζικη με Nos ultra platinum ολλανδικές
Ακη τις plus platinum που ναι discontinued λες η εχει κ αλλες? Νομιζω κ εκεινες ηταν ολλανδικες.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Schick ultra platinum made in Holland γράφουν Στέργιο... τις είχα πάρει από το λιμάνι και όντως νομίζω έχουν σταματήσει κάπου στο 80 να παράγονται (αφού μας πήξανε στα πλαστικά μιας χρήσης)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
stergios

foxtrot έγραψε: 14 Ιουν 2018, 18:57 Εχω και γω μιά Schick Injector, type M αν δεν κάνω λάθος. Πρακτική μηχανή, εύκολη γωνία, αλλά όσον αφορά το BBS, που είναι και το ζητούμενο, πολύ δύσκολο χωρίς ερεθισμους...
Γιαννη δεν την εχω δοκιμασει αλλα εχω διαβασει καλα λογια κ την ειχα στη λιστα μου. Μηπως να της εδινες καμια ευκαιρια κ να δοκιμαζες καμια αλλη λεπιδα?
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

stergios έγραψε: 14 Ιουν 2018, 19:34
foxtrot έγραψε: 14 Ιουν 2018, 18:57 Εχω και γω μιά Schick Injector, type M αν δεν κάνω λάθος. Πρακτική μηχανή, εύκολη γωνία, αλλά όσον αφορά το BBS, που είναι και το ζητούμενο, πολύ δύσκολο χωρίς ερεθισμους...
Γιαννη δεν την εχω δοκιμασει αλλα εχω διαβασει καλα λογια κ την ειχα στη λιστα μου. Μηπως να της εδινες καμια ευκαιρια κ να δοκιμαζες καμια αλλη λεπιδα?
Η Μ type είναι η ρυθμιζόμενη - και είναι όντως "απαλή" μηχανή μέχρι και την τέρμα ρύθμιση αν την πας , αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις όπως λέει και ο Στέργιος.

[mention]foxtrot[/mention]
Γιάννη αν τελικά δε σε ικανοποιήσει και σκεφτείς ποτέ να τη δώσεις μιλάμε , μήπως και την πάρω (εκτός και αν ενδιαφέρεται ο Στεργιος).
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
stergios

Ε δεν ηθελα να καρφωθω! Χα! Χα! Δε φανηκε οτι τη θελω?! :laughing-rofl:

Υγ: Να δεις που θα τον πιασει ορεξη να δοκιμαζει λεπιδες τωρα,σιγουρα! Χι! Χι! Και καλα θα κανει γιατι δε με περισσευουν τωρα! :D Αλλα αν την πουλα ο Γιαννης, χαλαλι Ακη! :)
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Τυχαίνει να έχω υπό την κυριότητα μου

Ξυριστικές μηχανές Τύπου GEM
Ever-Ready Single Edge 1912 GB
• Ever-Ready Single Edge "1924"
• Ever-Ready Single Edge 1912 USA
• Gem Damaskeene Safety Razor W/ Original Case
• GEM Bullet Tip Micromatic
• Ever-Ready Streamline Single Edge Razor
• Gem "1912" with "art deco" handle
• GEM Micromatic OC Set in Bakelite Case
• Ever Ready 1912 de luxe
• GEM Micromatic Clog Pruf
• Gem G-Bar Single Edge


Ξυριστικές μηχανές Τύπου AC
The Claymore Single Edge Razor
• Above the Tie "SE1"
• The Cobra Classic


Από τις παραπάνω το καλύτερο ξύρισμα μου το δίνει η The Cobra Classic αφού είναι smooth and efficient, που λέμε και στο χωριό μας, παρέα με τις λεπίδες Kai - Captain Titan ProTouch (για το πρόσωπό μου βέβαια)! 8)
Από τις Τύπου GEM χρησιμοποιώ, κυρίως τις
Ever Ready 1912 de luxe
• Ever-Ready Streamline Single Edge Razor
• GEM Micromatic OC Set in Bakelite Case

μόνο με λεπίδες GEM - Stainless Steel PTFE Coated πλέον.
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”