The best of single edged razors! (modern & vintage)

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


[mention]stergios[/mention] , [mention]Akist[/mention]

Αυτή είναι η μηχανή Στέργιο και Ακη. Εφ'όσον η type M είναι ρυθμιζόμενη, δεν είναι αυτή.
Οι λεπίδες είναι οι Κινέζικες αν δεν κάνω λάθος. Είχα δοκιμάσει και τις personna, αλλά δεν μου κάθισαν με τίποτα.
Οταν ξυρίζομαι με την συγκεκριμένη, πάντα γένια ημέρας, κάνω δύο περάσματα (XTG, ATG).
Παραλείπω το WTG, γιατί δεν έχει κανένα σοβαρό αποτέλεσμα. Τρίτο πέρασμα δεν κάνω ποτέ, γιατί αρχίζουν οι ερεθισμοί.
Καλή μηχανή γιά ένα γρήγορο DFS, αλλά τίποτε παραπάνω.
Είχα σκεφτεί να δοκιμάσω και τις Γιαπωνέζικες λεπίδες, αλλά το βρίσκω "πολύ" να φέρω λεπίδες από την άλλη άκρη του κόσμου, ίσα ίσα γιά μία μηχανή.
Γιάννης
stergios

Γιαννη type L ειναι! Μια χαρα! Καλη για καθημερινο κ ηπια πολυ θεωρειται. Σ αυτη μπαινουν κ οι twin blades οπως ειπε κ ο Ακης.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Ευχαριστώ Στέργιο γιά την διευκρίνηση. Αν το είχα ψάξει λίγο πιό σοβαρά στο net θα το είχα δει.
Την κρατάω γιά καθαρά συναισθηματικούς λόγους. Ξυριζόμουν με μία Schick Injector κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80 (ίσως να ήταν και ίδιου τύπου με αυτήν) και θυμάμαι την χάρισα σε φίλο γιά να "προχωρήσω" σε Gillette sensor και αργότερα στα υπόλοιπα πλαστικά.
Που να φανταζόμουν τότε με τι ξυρίζομαι σήμερα... :ugeek:
Γιάννης
stergios

Γιαννη δεν εχασε η Βενετια βελονι! Παρακαλω, τιποτα! Ειδες πως αλλαζουν οι καιροι κ μεις μαζι?! Χα! Χα! Μηπως ψηνεται ο φιλος σου για καμια τραμπα με το sensor? ;)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

foxtrot έγραψε: 15 Ιουν 2018, 11:36 Αυτή είναι η μηχανή Στέργιο και Ακη. Εφ'όσον η type M είναι ρυθμιζόμενη, δεν είναι αυτή.
Οι λεπίδες είναι οι Κινέζικες αν δεν κάνω λάθος. Είχα δοκιμάσει και τις personna, αλλά δεν μου κάθισαν με τίποτα.
Οταν ξυρίζομαι με την συγκεκριμένη, πάντα γένια ημέρας, κάνω δύο περάσματα (XTG, ATG).
Παραλείπω το WTG, γιατί δεν έχει κανένα σοβαρό αποτέλεσμα. Τρίτο πέρασμα δεν κάνω ποτέ, γιατί αρχίζουν οι ερεθισμοί.
Καλή μηχανή γιά ένα γρήγορο DFS, αλλά τίποτε παραπάνω.
Είχα σκεφτεί να δοκιμάσω και τις Γιαπωνέζικες λεπίδες, αλλά το βρίσκω "πολύ" να φέρω λεπίδες από την άλλη άκρη του κόσμου, ίσα ίσα γιά μία μηχανή.
Όπως είπε ο Στέργιος είναι σειρά L , και θεωρείται απαλή μηχανή. Εγώ την έχω δοκιμάσει με λεπίδες της Schick Proline που πήρα από Connaught και είναι πολύ καλύτερες από τις κινέζικες Schick . Τώρα έχω πάνω σε αυτή τη μηχανή μια Schick ii που είναι φοβερή λεπίδα και απ'οτι λέγεται βγάζει πολλά ξυρίσματα (φήμες λένε πάνω από 40 αλλά κρατάω μικρό καλάθι) - εγώ έχω βγάλει μέχρι τώρα 12 ξυρίσματα και η λεπίδα κόβει σαν καινούργια.

Μου δώσατε καλή ιδέα , αύριο τελειώνω 15 σερί ξυρίσματα με την R41 , θα βάλω στο rotation τη Schick και μια Gem να ξυρίζουν εναλλάξ για ένα μήνα.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Και μένα μου αλλάξατε γνώμη για τις Shick G. Αφού δεν ανοίγουν, και δύσκολα βρίσκεις NOS,
όσο καθαρή νάναι μιά μεταχειρισμένη, και να λάμπει ακόμη, καθόλου εύκολη δεν θα είναι
σε πολύ καλό καθάρισμα αφού την πάρουμε στα χέρια μας και μετά ...
Όπως λέτε οι L και Lady η κίτρινη είναι απαλές αλλά κάτι γίνεται με τις Proline και τις διπλές λεπίδες.
Έτσι θα πάρω αργότερα ίσως μιά κίτρινη κοριτσίστικη :happy-cheerleadersmileygirl:
που σίγουρα ανοίγει για καλό καθάρισμα και λεπίδες Proline και II.
Για τη συλλογή,την εμπειρία, τη νοσταλγία είπαμε, γιατί έχουμε καλομάθει με τις επιθετικές :P
μέχρι και η ER 1912 μας φαίνεται σχεδόν "Tech" :)
Ποτέ δεν ξέρεις όμως, παρότι ήπια η Schick μπορεί να μου κάνει ξύρισμα που να με αρέσει... :think:
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Νώντα αν δεν απατώμαι υπάρχει κάποιος Έλληνας που πέτυχε πριν καιρό μια αποθήκη με Nos κίτρινες Lady Schick (αυτές ανοίγουν με ένα μοχλάκι) , και τις μοσχοπουλάει , ρίξε μια ματιά σε ebay και B&B στις αγγελίες .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ο Νίκος, ναί το ξέρω, τον έχω στα υπόψιν :D
:helt
NavalArchitect

Έχω από εχθές ένα ΑΤΤ Atlas G1 για δοκιμή.
Πολύ ωραίο φινίρισμα και ιδιαίτερα ευχάριστο στο χέρι.

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”