RazoRock Satin Silver HAWK Single Edge

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Έχει επίσης και εδώ.
Κι εδώ φέρνει συχνά.
Γιώργος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αυτά τα είχα κοιτάξει, αλλά σε κανένα δεν είναι διαθέσιμη (στο πρώτο φαίνεται διαθέσιμη αλλά άμα πας στις λεπτομέρειες λέει ότι δεν υπάρχει αρκετή ποσότητα).
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απο Viano ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν θέλεις πάντως να τη δοκιμάσεις πριν την αγοράσεις, έχω την V1. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Πήρα την μηχανή αυτή από τον @Vavous και την δοκιμάζω τις τελευταίες μέρες. Νομίζω ότι θέλει λίγο προσοχή το μικρό βάρος της γιατί την πιέζουμε ασυναίσθητα και δημιουργούνται ερεθισμοι. Σε ξύρισμα με γένια 2 ημερών και πάνω είναι μια πολυ αποτελεσματική μηχανή. Την τελευταία εβδομάδα την χρησιμοποιουσα σε καθημερινό ξύρισμα. Με ένα πέρασμα δεν είχα κανένα πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα έδινε ένα πολύ καλό βαθύ ξύρισμα. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν σταματούσα στο ένα πέρασμα αλλά έκανα 3 κάθε πρωί (wtg, atg, xtg). Στο 2 πέρασμα άρχιζα να αισθάνομαι μικρό κάψιμο και στο 3 συνήθως ερεθισμό. Εν κατακλείδι, πολύ αποτελεσματική μηχανή, βαθύ ξύρισμα, ιδανική (για εμένα πάντα) για γένια 2+ ημερών ή για καθημερινό φρεσκάρισμα. Οι δοκιμές με λεπίδα feather pro.(Ευχαριστώ Ανδρέα).
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εγώ πάντως δεν μπόρεσα να συνηθίσω το μικρό της βάρος. Δεν μπορώ να πω ότι μ' έχει βολέψει.
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Καινούργιος στις SE και είναι η πρώτη μου, πριν λίγους μήνες πήρα την V2 σε μαύρο γύρω στα 44 € με τα μεταφορικά από Shaving Station. Από την V1 εκτός από την αλλαγμένη λαβή και το στρογγύλεμα στα άκρα της κεφαλής, έχουν κάνει και 2 αλλαγές:
Περιόρισαν λίγο το καθαρό άνοιγμα για την απομάκρυνση του αφρού κάτω από την λεπίδα, αφού από 2 τα έκαναν 3 με αποτέλεσμα να θέλει πιο συχνό ξέβγαλμα (μικρό το κακό), και αντικατέστησαν τους 2 μακρόστενους οδηγούς της λεπίδας με δύο λεπτότερους πείρους (δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα με τζόγους κλπ, θα δείξει...)
Συμφωνώ με τους προηγούμενους, είναι όντως ελαφριά και θέλει προσοχή μην ξεγελαστείς και πιέσεις. Κατασκευή από αλουμίνιο 6061 ανοδιωμένο (υπάρχει και μαύρη ανοξείδωτη 316L έκδοση στα 60 $), πολύ καλή συναρμογή, για ευθυγράμμιση της λεπίδας ούτε που το σκέφτομαι είναι άψογη. Έχω κάνει 25 περίπου ξυρίσματα με 4 λεπίδες Feather Professional και θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω και τις ΚΑΙ. Συνήθως με WTG και ένα XTG από μύτη προς αυτιά και κάποια touch up είμαι πολύ ικανοποιημένος για καθημερινό. Λίγο με δυσκολεύει το WTG στον λαιμό λόγω του πλάτους της, αλλά με μια ελαφρία κλήση της κεφαλής γίνεται τελικά. Δεν τη θεωρώ επικίνδυνα επιθετική, πολύ αποτελεσματική, δίνει βαθύ και απολαυστικό ξύρισμα και αυτό χάρη στην λεπίδα, δίχως ερεθισμούς κάψιμο κλπ. Την χρησιμοποιώ για καθημερινό ξύρισμα, αλλά το καλύτερό της είναι για γένια 2+ ημερών. Στην αποτελεσματικότητα, ένα κλικ πιο κάτω από την R41 (την τελευταία version) με Feather λεπίδα και το ίδιο αποτελεσματική με την Fatip o.c. Grande V2. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και είναι μια τίμια αγορά και με το παραπάνω.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”