Colonial general

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μολις παρελαβα εξ αμερικης τη νεα μπρουτζινη se general colonial. Θα τη ζυγισω, θα τη φωτογραφησω και θα ξυριστω με proguard και θα τα πουμε σε λιγες μερες.
Προς το παρον καταγραφω στα (πολυ) θετικα το αισθητο βαρος της και κατα συνεπεια το πολυ καλο ζυγισμα στο δικο μου χερι.
Απο καρδιας ευχομαι καλη ανασταση με υγεια και αρμονια ψυχης σε ολους και στις οικογενειες σας.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Περιμενουμε το review. Απο που αν επιτρεπεται?
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Απο colonialrazors.com
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παραθέτω στοιχεία της συγκεκριμένης μηχανής :
Βάρος μηχανής συνολικά (χωρίς ξυράφι) 129gr, λαβή 72gr, κεφαλή 34gr, και η πλάκα 23gr, ενώ τα αντίστοιχα βάρη της αλουμινένιας κεφαλής είναι κεφαλή 10gr και πλάκα 7gr. Να πω εδώ ότι μαζί με την μπρούτζινη μηχανή πήρα στο ίδιο δέμα και την κεφαλή από αλουμίνιο (που με την λαβή της menrock ταιριάζει στο χέρι ανέλπιστα καλά). Eπίσης ενημερωτικά να πω ότι τα ζυγίσματα τα έκανα με ζυγαριά ηλεκτρονική γραμμαρίου, κει επειδή από μέτρηση σε μέτρηση μπορεί να υπάρχει καμιά φορά διαφορά μικρή, έκανα στο κάθε μέρος πέντε ζυγίσματα και σαν τελικό νούμερο βάζω τον μέσο όρο.
Μεγέθη μετρημένα με παχύμετρο:
Λαβή πάχος 12mm και στο πιο λεπτό της σημείο πάνω που στενεύει πριν βιδωθεί 8,5mm και μήκος (λαβής) 83mm. Tο μήκος του λαιμού της λαβής (εκεί που αρχίζει να στενεύει μέχρι το ακραίο σημείο που βιδώνει και που περιέχεται μέσα στα 8.5mm της κεφαλής) 14mm. Διαστάσεις κεφαλής (χωρίς την πλάκα) 50mm χ 22,5mm και πάχος στο πιο παχύ της σημείο (πίσω) 4,5mm ενώ τα αντίστοιχα νούμερα για την πλάκα είναι 50mm x 19mm και το πάχος (στο πιο παχύ της σημείο στη μέση των 19mm όπως καμπυλώνει) 4mm. Η βίδα της πλάκας που πάνω βιδώνει η λαβή είναι 5mm.
Όλα αυτά γίνονται εύκολα κατανοητά αν κοιτάζει κανείς παράλληλα φωτό τις οποίες παραθέτω πιο κάτω πριν πω δυο λόγια στη συνέχεια για τις χρηστικές εντυπώσεις.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Στις πιο παραπάνω τρεις φωτό απεικονίζονται λεπτομέρειες από τη μηχανή με λεπίδες pro guard (τη συγκεκριμένη λεπίδα δεν την είχα δεί ποτέ από τόσο κοντά με τους "φρουρούς"-guard) με διαφορετική μεγέθυνση και διαφορετικές γωνίες λήψης.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και τώρα λίγα λόγια για την ξυριστική εμπειρία.
Η μηχανή με το άνοιγμα του κουτιού (που σημειωτέον εδώ ότι από την εταιρεία με ενημέρωσαν ότι χρησιμοποίησαν ένα μικρό κουτάκι no name για ασφάλεια τελωνείου, με αρκετό χαρτί μέσα για προστασία και ένδειξη κόστους 9,99 δολάρια) οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Χρώμα το τυπικό του μπρούτζου. Φινίρισμα ημι-ματ (κάτι μεταξύ ορίτζιναλ ματ και γυαλιστερού), σε ένα αρκετά ιδιαίτερο και "γοητευτικό" λουκ που μου άρεσε. Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη θα ήθελα στην λαβή λίγο (λίγο) σκάλισμα που να προσφέρει καλύτερη "πρόσφυση" στο χέρι. Αυτή η πέρα για πέρα ομαλή και ενιαία επιφάνεια της λαβής δίνει την εντύπωση ότι δεν εξαφαλίζει καλό κοντρόλ στο χέρι. Στην πράξη (σύνολο καμια δεκαριά περίπου ξυρίσματα δεν αντιμετώπισα σχετικό πρόβλημα -πάντα με την ακριβή έννοια της λέξης- αλλά παρόλα αυτά θα μου άρεσε μια λαβή διαφορετικής υφής. Εύκολη "συναρμολόγηση" που σε κερδίζει αμέσως. Πολύ εύκολη τοποθέτηση του ξυραφιού. Το κρατάς στις δύο άκρες με τον δείκτη και τον αντίχειρα και το τοποθετείς (σχεδόν πάει μόνο του) εύκολα στης δύο προεξοχές της πλάκας που στη συνέχεια μπαίνουν στις αντίστοιχες εσοχές της κεφαλής, σε ένα πολύ σταθερό σύνολο έτοιμο για βίδωμα της λαβής. Πολύ εύκολα και σταθερά.
Για τα δικά μου μέτρα και σταθμά πολύ καλό ζύγισμα και κράτημα στο χέρι αποτέλεσμα του ιδανικού (για μένα) βάρους της και του πολύ καλού ζυγίσματος. Αυτό για το πως κρατάει κανείς τη μηχανή ή μάλλον για το σημείο που την κρατάει κάνει τη χρήση της εξαιρετικά εύκολη από την πρώτη στιγμή. Να ξαναπώ εδώ ότι μιλάω για το δικό μου χέρι και τη συνήθεια να κρατάω τη μηχανή εκεί ακριβώς που ισορροπεί (το σημείο αυτό φαίνεται στη φωτό με το κουτάκι astor).
Χρησιμοποίησα για τα ξυρίσματα δύο λεπίδες feather. Τις proguard που είχα από την ss και τις super pro που αγόρασα τώρα από το hairmaker. Και από πλευράς σαπουνιού nuavia mwf και osma.
Kαι ακολούθησα την ίδια "τακτική" στο ξύρισμα. Τρία χέρια και ένα μισό για τα μερεμέτια. Πάντα με πίεση λίγο (λίγο) μεγαλύτερη από αυτή που χρησιμοποιώ στην φαλτσέτα την ss. Σχεδόν ίδια με αυτή των DE και με κοφτερά ξυράφια. Ένα κάθετο, ένα πλάϊ σε όλο το πρόσωπο και ένα κόντρα σε όλο το πρόσωπο. Στο πέρασμα με τα μερεμέτια (τοπικά) με σαφή προσπάθεια να πετύχω bbs αύξανα λίγο αλλά με προσοχή την πίεση. Όλα αυτά τα ξυρίσματα χωρίς την παραμικρή κυριολεκτικά αμυχή σε γένια 36 και 48 ωρών. Η μηχανή παρουσίασε μία πρωτόγνωρη και ανέλπιστη για μένα συμπεριφορά ξυριστική και συνάμα παράξενη. Δεν ξέρω αν το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες se του εμπορίου. θα ήταν σκόπιμο εδώ να εκφέρουν γνώμη διάφοροι κάτοιχοι άλλων se. Αρκετά ήπια συμπεριφορά (που προδιαθέτει για μικρή αποτλεσματικότητα) και πολύ καλό κοπτικό αποτέλεσμα στα γένια. Παράξενο που μάλλον οφείλεται στην προστασία (safety razor γαρ) αλλά και στην ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κυριολεκτικά ποιότητα και ικανότητα κοπής των συγκεκριμένω λεπίδων. Αργότερα θα δοκιμάσω και KAI και θα ξαναπώ. Πάντως σε κάθε περίπτωση πολύ καλή αποτελεσματικότητα. Πιστεύω το ίδιο θα είναι και με γένια τριών ημερών (που να με συμπαθάτε που δεν το δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να περιμένω).
Συμπερασματικά και εν ολίγοις (και το λέω αυτό γιατί πιστεύω ότι θα ξαναγράψω για τη μηχανή), οι εντυπώσεις σε γενικές γραμμές κρίνονται πολύ καλές και καθόλου μα καθόλου δεν μετάνοιωσα για την αγορά. Την χαρακτηρίζω σαν εξαιρετικά αποτελεσματική αλλά ταυτόχρονα και φιλική!! Την κρίνω σαν value for money στο χώρο (99 δολάρια). Όμως όντας fun των inox σχετικών εργαλείων με ξενίζει λίγο ο μπρούτζος, ειδικά που σκέφτομαι ότι μετά από λίγο καιρό θα "οξειδώνεται" σιγά σιγά και θα παρουσιάζει όχι και τόσο καλή όψη. Έστω και αν ο κατασκευαστής λέει ότι με αυτό τον τρόπο αποκτά μία προσωπική σφραγίδα η μηχανή που την καθιστά μοναδική. Χώρα που δεν μου αρέσει η ιδέα να έρχονται σε επαφή με το δέρμα μου ή με πιθανές αμυχές οξειδωμένος μπρούτζος. Παραξενιές? Ίσως...
Σαν υστερόγραφο να ζητήσω συγνώμην για την όχι και τόσο καλή ποιότητα (άποψή μου) των φωτό (έχω δανείσει σχετικές εγκαταστάσεις για φωτό life και δεν τις είχα) και για το ότι δεν μπόρεσα να μετρήσω διάκενο στην κεφαλή. Δεν βρήκα πουθενά το σχετικό νούμερο και με δύο ψηφιακά παχύμετρα που έχω και θα μπορούσαν να κάνουν τη σχετική μέτρηση μου κάναν ...σαμποτάζ. χαχαχαχα. Άν ξέχασα κάτι να αναφέρω ας μου υπενθυμιστεί,
Και καλόν μήνα!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

[mention]mitsos[/mention]
" Να πω εδώ ότι μαζί με την μπρούτζινη μηχανή πήρα στο ίδιο δέμα και την κεφαλή από αλουμίνιο (που με την λαβή της menrock ταιριάζει στο χέρι ανέλπιστα καλά)."

Η αλουμινένια κεφαλή, τι συμπεριφορά κι απόδοση έχει;
Με βαριά λαβή πως λειτουργεί;
Διαφορές με την μπρούτζινη;

Πουλιέται μια στο ebay, γι αυτό ρωτάω...

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Όσοι έχουν SE (ikon, general, hawk, κ.λ.π.)
ας γράψουν δυο λόγια αν θέλουν, γιατί
οι επιθυμίες πολλές, τα ευρώ όμως λίγα!
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Λογικά την Δευτέρα θα παραλάβω την stainless General, ελπίζω να είναι και τελωνειακά ελεύθερη. Θα βάλω φωτογραφίες και εντυπώσεις.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Με το καλό να την παραλάβεις!
Περιμένω λεπτομέρειες :D
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Γιάννη η αλουμινένια κεφαλή είναι ακριβώς η ίδια με την μπρούτζινη. Η μόνη διαφορά είναι το βάρος με ό,τι σημαίνει αυτό, που σημαίνει διαφορετικότητα στον έλεγχο κατά τη χρήση. Οι ελαφριές μηχανές προσφέρουν μάλλον καλύτερο έλεγχο κατά μία έννοια με κίνδυνο όμως να αυξήσεις χωρίς να το θέλεις την πίεση. Σημειωτέον ότι έχεις και ένα ξυράφι μεγαλύτερο και πιο κοφτερό κατά κανόνα από των de. Άν έχεις μια εμπειρία σχετικά με το βάρος και το χειρισμό του δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά θέλουν λιγότερη πίεση. Είναι σαν να πας να πατήσεις φρένο με το αριστερό πόδι (μην το δοκιμάσεις). Τώρα με μόνη την αλουμινένια κεφαλή σε σιδερένια ή μπρούτζινη λαβή είναι κάτι ενδιάμεσο. Δίνει μια αίσθηση (που αρέσει) ότι ξυρίζεσαι μόνο με τη λαβή. Ίσως είναι θα έλεγα πιο "ευκολοοδήγητη". Δοκίμασε με προσχή και θα δεις ότι θα σε ενθουσιάσει. Εγώ πάντως τη δοκίμασα και με την μπρούτζινη τη λαβή αλλά και με λαβή σιδερένια της menrock de (πολύ καλή μηχανή που δεν την αναφέρει κανείς) που είναι και λίγο πιο μακριά. Έλεγχος πανεύκολος και ξύρισμα τζάμι. Η άποψή μου είναι πάρε τη. Δες μόνο το κόστος αν σε βολεύει. Έτσι κι αλλιώς δουλεύει με ό,τι λαβή υπάρχει. Περιμένουμε νέα...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ας δώσω λοιπόν και εγώ την πρώτη μου εντύπωση από την μηχανή(ένα μόλις ξύρισμα) μαζί με κάποιες φωτογραφίες.
the general 316L
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα

Ευχαριστημένος από τις SE λεπίδες τύπου Feather SS και την RazoRock Hawk που είχα πάρει πέρυσι δεν ήθελα και πολύ για να υποκύψω στην εντός διαφθορά και να πατήσω το buy :D
Αναγκαστικά την συγκρίνω με την Hawk, αφού ήταν και η μόνη σύγχρονη SE μηχανή που είχα.
-επιτέλους σωστό βάρος στο χέρι, δεν θυμίζει πλαστικό ξυραφάκι, ξυρίζει με την βασική αρχή του παραδοσιακού ξυρίσματος : όχι πίεση, αφήστε το βάρος της μηχανής να κάνει την δουλειά.
-Πολύ καλό μήκος λαβής και χάραξη για το κράτημα, δεν σου φεύγει με τίποτα, άρα και πολύ καλός χειρισμός.

Hawk - The general
Εικόνα

Εικόνα

-Αρκετό blade exposure, νορμάλ blade gap. Με μία χρήση, με Proline Schick μάλλον θα την χαρακτήριζα επιθετική μηχανή πάρα ήπια - μέτρια. Αισθάνεσαι την λεπίδα στο ξύρισμα, καταλαβαίνεις πως δεν μπορείς να πιέσεις, μου θυμίζει futur στο 5-6. Η γεωμετρία της κεφαλής όμως είναι πολύ καλή, χωρίς πίεση με τρία κλασικά περάσματα, το bbs ήρθε άνετα.
Αντίθετα στην Hawk η γεωμετρία της (αν και μου δίνει καλά ξυρίσματα σε συνδυασμό με Proline) πάντα μου ξένιζε...

Και οι δύο με Proline
Εικόνα

Εικόνα

Στα αρνητικά:
-Δεν ξέρω αν μου αρέσει το βουρτσισμένο μέταλλο. Όντας άσχετος και βαμμένη χάλκινη ή Zamac να μου έχουν στείλει, δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά. Ίσως να την προτιμούσα γυαλισμένη. Όχι μόνο να είναι αλλά και να δείχνει πως είναι ανοξείδωτη :D
-Για εμένα 100 $ για μια μηχανή είναι πολλά. Τα 135€ που κόστισε τελικά με μεταφορικά και τελωνείο ήταν υπέρβαση. Αν και σε φινίρισμα είναι άψογη, θεωρώ απαράδεκτο να την πουλούν χωρίς συσκευασία, απλά τυλιγμένη σε ένα nylon αεροθαλάμων. Για λογότυπο, serial number κλπ ούτε κατά διάνοια... Όταν ο Κινέζος για μηχανή 3-4€ σου βάζει αποδεκτό κουτάκι-συσκευασία και για ένα 1-2€ σου γράφει επάνω με laser το δεκάλογο του wet shaver :D
Η αγορά της προτείνεται ανεπιφύλακτα, περισσότερες εντυπώσεις προσεχώς.
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”