Claymore SE (Executive Shaving)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από 3 εβδομάδες αποκλειστικής χρήσης της Claymore, ήρθε η ώρα της παρουσίασης και κριτικής.

Κατασκευή/Εμφάνιση

Η Claymore, είναι μια πολλή βαριά και στιβαρή μηχανή. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, οι προδιαγραφές είναι οι εξής:
Bάρος: 143 γρ
Διάμετρος λαβής: 12.4 χιλ
Μήκος Λαβής: 95 χιλ
Πλάτος Κεφαλής: 50.4 χιλ


Είναι κατασκευασμένη εξ' ολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι. Ωστόσο, το είδος του ατσαλιού που έχει χρησιμοποιηθεί κατα τη κατασκευή, είναι διαφορετικό στη κεφαλή και στη λαβή. Συγκεκριμένα:

Κεφαλή: Stainless Steel, investment cast using ANC4B grade steel
Λαβή: Grade 316L stainless steel in a brushed matte finish


Κατα την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη μηχανή, μοιάζει περισσότερο με εργαλείο. Θα την ήθελα με άλλο φινίρισμα ώστε να είναι περισσότερο όμορφη και πιασάρικη στο μάτι. Δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα που τη βρίσκω πολλή όμορφη, αλλά το διαφορετικό φινίρισμα θα τις έδινε παραπάνω πόντους. Εδώ να τονίσω, οτι εμφανισιακά είναι η πιο όμορφη μηχανή που έχω αγοράσει.

Γενικά, σαν ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολλή καλή. Θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη, ώστε να την χαρακτηρίσω εξαιρετική. Θα ξαναπώ οτι είναι οτι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου, αλλά σε αυτές τις τιμές, θα μπορούσε σε μικρολεπτομέρειες να είναι καλύτερη. Εσωτερικά της κεφαλής, έχει κάποιες μικροατέλειες όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες. Φυσικά και δεν επηρεάζει σε τίποτα το ξύρισμα.Εξωτερικά δε βρήκα κάποια ατέλεια, ούτε σημάδι. Μπορεί να είναι η πιο φθηνή stainless steel SE μηχανή που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, αλλά δεν τη λες και φθηνή. 74 Λίρες συν τα τσουχτερά μεταφορικά του Executive Shaving, δεν είναι καθόλου λίγα. Γι' αυτό και κολλάω στις μικρολεπτομέρειες. Οπότε για να κλείσω το κεφάλαιο κατασκευής-εμφάνισης, η άποψη μου είναι οτι θέλει κάποιες μικρές βελτιώσεις και ιδιαιτέρως στο φινίρισμα. Θα μου πείτε πάρε μια Above The Tie ρε φίλε άμα θέλεις και εμφάνιση! Σύμφωνοι, αλλά κοστίζει περισσότερα από τα διπλάσια και δεν νομίζω να ξυρίζει το διπλάσιο καλύτερα. Βασικά αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει, δεν νομίζω καν να ξυρίζει καλύτερα. Ισάξια σίγουρα. Αλλά αυτό το αφήνω, σε όσους έχουν και τις δύο μηχανές.

Τέλος να αναφέρω, οτι έρχεται μέσα σε ένα συμπαθέστατο μαύρο κουτάκι, τυλιγμένη σε κόκκινο χαρτί. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά πολύ καλύτερο από τις συσκευασίες των γνωστών DE.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Απόδοση στο ξύρισμα

Απλά οτι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει! Στο τομέα του ξυρίσματος, αξίζει τα λεφτά της, μέχρι τελευταίου σεντ.
Έχω κάνει 16 ξυρίσματα συνολικά. Tα 5 πρώτα ήταν αρκετά καλά και τα υπόλοιπα ηταν υπέροχα. Δεν έκανα ούτε ένα κακό ξύρισμα. Πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε, έχετε κατα νου, οτι για να πάρω το ξύρισμα που θέλω, κάνω 3 περάσματα συν λίγα ή καθόλου καμιά φορά touch up με Progress στο 5+ και Parker 26c. Ας αναλύσω λοιπόν, το ξύρισμα με κάθε λεπίδα που έχω δοκιμάσει.

Feather Pro Super

Tα πρώτα πέντε ξυρίσματα έγιναν με μια Pro Super. Eίχα διαβάσει οτι είναι αρκετά ήπια μηχανή, και έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω με αυτές. Δεν είναι οτι έκανα άσχημα ξυρίσματα, ίσα ίσα ακριβώς το αντίθετο. Ωστόσο δεν ήταν όσο γλυκά θα τα ήθελα. Πρώτη φορά νιώθω τόσο πολύ μια λεπίδα στο δέρμα μου με μηχανή ασφαλείας. Αυτό οφείλεται στο μεγάλο βάρος της μηχανής, σε συνδυασμό με τη συγκεκριμένη λεπίδα. Δεν ερεθίστηκε το δέρμα μου, εκτός από ένα σημείο στο λαιμό που ούτως ή άλλως αν δε δείξω τη μέγιστη προσοχή, ερεθίζεται με οποιαδήποτε μηχανή. Αφήνω ένα παραθυράκι να τις ξαναδοκιμάσω, τώρα που έχω μάθει να χειρίζομαι τη μηχανή.
Εικόνα
* Claymore σε συνδυασμό με Feather Super Pro

Feather Pro Guard

Eπόμενη στη σειρά, η Pro Guard. Έχω ήδη πάρει τον αέρα της μηχανής και πάω πλεον με σιγουριά να ξυριστώ. Εξαιρετικό ξύρισμα, γλυκό και αποτελεσματικό. Kαλύτερο σε μικρολεπτομέρειες από οποιαδήποτε άλλη μηχανή. Γλυκά περάσματα κόντρα στη φορά της τρίχας, σε σημεία που ούτε καν τολμάω με μια DE. 3 περάσματα και BBS σε μεγάλο μέρος του προσώπου ενώ στο υπόλοιπο DFS++++. Και πάλι όμως έψανχα το κάτι παραπάνω, με την έννοια οτι έψαχνα το τέλειο ξύρισμα με λιγότερα περάσματα. Oπότε προχώρησα στις Feather Professional.
Εικόνα
* Claymore σε συνδυασμό με Feather Pro Guard

Feather Professional

Πάλι εξαιρετικά ξυρίσματα, χωρίς ίχνος ερεθισμού ή δυσφορίας. Είναι λίγο πιο αποτελεσματική από την Pro Guard, ωστόσο πάλι θέλω τρία περάσματα. Μάλλον μάταια ψάχνω τα λιγότερα περάσματα! Βέβαια εδώ να πω, οτι με τις συγκεκριμένες λεπίδες, απλώνω αφρό μόνο 2 φορές στο πρόσωπο. Ωστόσο, στο πρώτο πέρασμα, κάνω άλλη μια κατεβασιά (προς τα κάτω και λίγο πλάγια αυτή τη φορά) με τη γλίτσα που έχει απομείνει στο πρόσωπο, χωρίς ερεθισμό, τράβηγμα τρίχας ή οποιαδήποτε άλλη ενόχληση. Οπότε στην ουσία κάνω 3 περάσματα.

Το αποτέλεσμα του ξυρίσματος, ακριβώς το ίδιο όπως το περιγράφω και παραπάνω στις Pro Guard, με λίγο λιγότερη προσπάθεια αυτή τη φορά. Όταν η μηχανή χρησιμοποιηθεί σωστά, όσες φορές και να περάσεις τη λεπίδα από το ίδιο σημείο ( όχι και 300 φορές!), δεν ερεθίζεσαι ούτε με άιτηση. Οπότε μένω στις Feather Professional.
Εικόνα
* Claymore σε συνδυασμό με Feather Professional

Γενικά, ξαναλέω οτι είναι η πιο γλυκιά και συνάμα αποτελεσματική μηχανή που έχω χρησιμοποιήσει. Πρώτη φορά ξυρίστηκα με γένια 22 ωρών, και το ξύρισμα ήταν το ίδιο αποτελεσματικό και γλυκό. Απαραίτητες προυποθέσεις για να συμβεί αυτό, επιγραμματικά είναι οι εξής:

1) Το κυριότερο, είναι να συνηθίσει κάποιος το βάρος της μηχανής. Άπαξ και έγινε αυτό, το 90% της απόλαυσης έχει ήδη επιτευχθεί.
2) Εύρεση της σωστής γωνίας. Στο δεύτερο ξύρισμα, ήδη ξυριζόμουν μόνο με τη σωστή γωνία.
3) Εύρεση της λεπίδας που μας ταιριάζει.


Θα ήθελα να κλείσω, λέγοντας δύο λόγια για τον Brian, ιδιοκτήτη της Executive Shaving. Toν συμπαθούσα από τα βίντεο που είχα παρακολουθήσει, αλλά με αυτή την αγορά, κατάλαβα οτι είναι ένας ευγενέστατος και εξαιρετικός επαγγελματίας. Επίσης απαντάει γρήγορα στα mail. Στα συν ακόμα, η συσκευασία του δέματος η οποία ήταν υποδειγματική. Το μόνο μείον, είναι το πολλά μεταφορικά που χρεώνουν. 13 λίρες είναι πολλές. Προσωπικά, χρησιμοποίησα ένα κουπονάκι από TSR και γλίτωσα τα περισσότερα μεταφορικά, αλλά αυτό δεν έχει να λέει. Θα έπρεπε να είναι λιγότερα. Όσο καλός και χρυσός να είναι ο Brian, δύσκολα θα αγοράσω κάτι ξανά με αυτά τα μεταφορικά.
Νίκος
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

:text-goodpost:

^ Προσοχή ^ Παρουσίαση ^ Υψηλού ^ Κινδύνου ^ Διαφθοράς ^
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλό review! Δίνει ότι πληροφορίες θέλει κάποιος που ενδιαφέρεται για την συγκεκριμένη μηχανή!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Κατατοπιστικότατος ο Νίκος!
Bravo!
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπράβο Νίκο! Εξαιρετική παρουσίαση!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Εύγε Νίκο!
Καλείται άνετα διατριβή η παραπάνω παρουσίαση...
Κάτοχος και εγώ της προαναφερόμενης SE, συμφωνώ απόλυτα!

Είναι εξαιρετική για τα λεφτά της. Ακριβή ίσως σε σχέση με DE αλλά για μένα και ιδιαίτερα για την δική μου γενειοφορία η μηχανή αυτή παίζει σε άλλη κατηγορία. Αποτελεί σχεδόν την καθημερινή μου επιλογή για το ξύρισμα.
Μειονεκτήματα αναφέρει ο Νίκος και πλέον να πω ότι το βάρος της μηχανής, ιδιαίτερα σε σχέση με την πανάκριβη αλλά εξαιρετική ΑΤΤ SE1, είναι ανεξήγητο. Κλάση Υamato η πρώτη κλάση Iowa η τελευταία. Η κεφαλή της πρώτης με δυσκολεύει λίγο στην περιοχή του άνω χείλους.

Να είσαι υγιής και να χαίρεσαι το καθημερινό? ξύρισμα.
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ευχαριστώ πολύ Θεόδωρε, και όλα τα παιδιά για τα καλά σας λόγια!

Προσπάθησα να είμαι όσο πιο κατατοπιστικός γίνεται, καθώς δεν είναι μια φθηνή αγορά. Πάντως κι εγώ θα την ήθελα με μικρότερο βάρος. Αλλά ακόμα κι έτσι την συστήνω ανεπιφύλακτα. Πραγματικά, το χέρι μου δε μπορεί να παει σε άλλη μηχανή. Ούτε στην Feather SS, ούτε στις αγαπημένες μου DE, ούτε στην GEM G-Bar, όσο καλά να ξυρίζομαι και με εκείνες.

Θεόδωρε συνήθως ξυρίζομαι ανα 36-48 ώρες, αλλά με τη συγκεκριμένη μπορώ άνετα να ξυρίζομαι καθημερινά.

Να είστε κι εσείς παιδιά, όλοι υγιείς και να απολαμβάνετε τη ζωή και τα ξυρίσματα στο μέγιστο! :D
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”