OneBlade razor

NavalArchitect

Συνεχίζουμε τη συζήτηση για το εν λόγω ξυράφι ασφαλείας εδώ.



Διορθώνω και κάτι που έγραψα αλλού, οι λεπίδες της Feather διατίθενται και από το Connaught στην Αγγλία.
Η ιστοσελίδα του Connaught βέβαια αναφέρει πως τα προιόντα Feather που έχουν σε στοκ είναι μόνο για αποστολή στην Αγγλία, αλλά αυτό είναι κάτι που εύκολα παρακάμπτεται, οπότε δεν μετρά ως λόγος ανησυχίας.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Οι λεπιδες σε ποιες μηχανες ταιριαζουν? Πολυ φαρδιες.
Το περιστρεφομενο μερος μου φανηκε καπως...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
NavalArchitect

Dear Mr. Xxxxxx,

Thank you for your interest in our OneBlade razor. Unfortunately we will not be able to complete you request to lower the contents value declared to a nominal value. Our customs declarations are automatically generated from the our shipping software and sent digitally to our carrier, FedEx.

Please let me know if you have any additional questions and I'll be happy to help you.

Kind Regards,

--
Andrew Padron
Customer Support
OneBlade, Inc.
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλοξύριστη!!! Περιμένουμε εντυπώσεις! Άραγε ξυρίζει τόσο καλά όσο λένε; Πάντως οπτικά είναι εξαιρετική.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Με γεια!
Οντως πολυ ομορφο...
Τελικα οι λεπιδες που αλλου ταιριαζουν?
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
NavalArchitect

Αν διάβασα καλά πρόσφατα, οι λεπίδες μπαίνουν σε όλα τα vintage SE (π.χ. Ever-Ready, GEM, κλπ.)

Δεν συνίσταται όμως, καθ'ότι οι συγκεκριμένες (τίγκα στην κόλλα) λεπίδες έχουν πλέον κλειστεί αποκλειστικά για την εταιρία που φτιάχνει το OneBlade. Άρα μόλις τελιώσει το στοκ από Connaught, G&C, Maggard, eBay κλπ. τότε θα μπορεί κανείς μόνο στον κύριο που φτιάχνει το OneBlade να βρίσκει αυτές τις λεπίδες... Μονοπώλιο.

Ο ίδιος το ονομάζει "Blade subscription", ή αλλιώς συνδρομή για λεπίδες. Και μάλιστα προτείνει μία μόνο χρήση ανά λεπίδα...... Στην Αμερική το δοκίμασαν διάφοροι και την πήγαν την λεπίδα σε 3,4 ή και 5 ξυρίσματα. Αλλά αυτές δεν είναι σαν τις Artist type (Feather), είναι διαφορετικές σε αντοχές.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι ότι το ξυράφι παίρνει και GEM SE blades. Πρέπει όμως να αφαιρεθεί το spine, κι επίσης η λεπίδα δεν κουμπώνει ηχητικά όταν την βάζεις μέσα. Στο επίπεδο που βρίσκεται η κόψη της λεπίδας είναι λίγο πιό αδύναμη η αντοχή, δηλαδή αν φανταστούμε την κόψη σαν ένα beam (δοκός) τότε η de-spined λεπίδα GEM δίνει sagging. Αλλά δεν έχουν πρακτικά και ξυριστικά (δηλ. στην απόδοση) παρατηρηθεί πολύ μεγάλες διαφορές σε σχέση με τη λεπίδα Feather FHS πάνω στο OneBlade.

Η διαδικασία για να καταφέρω να το φέρω (το OneBlade) εδώ με παίδεψε λιγάκι, αλλά στο ενδιάμεσο πρόλαβα και πήρα μια κατοστάρα λεπίδες από Maggard κι άλλη μία κατοστάρα από G&C. Έχω αν θυμάμαι καλά και άλλες 20-30, οπότε κάτι γίνεται. Έκτοτε δεν τους έχω δει αυτούς (Maggard, G&C) να έχουν στοκ, αλλά δεν τσεκάρω πλέον συχνά.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας και από μένα!!
Καλό καλοκαίρι σε όλους!
"Νaval Architect" άξιος!Καλορίζικη και "καλοξύριστη"!
Το ξυράφι φαίνεται εξ'όψεως "State of the Art" κομμάτι...
Απλά αναρωτιέμαι για μια τέτοια αγορά όσο "καλού τύπου" "ψώνιο" ("πάθος") και αν έχει κανείς..
Πώς να διαθέσει κανείς τόσα χρήματα;Εννοώ ακόμα και αν τα έχει κάποιος διαθέσιμα δικαιολογεί η απόδοσή του τη διαφορά τιμής με άλλα του είδους και ακόμα περισσότερο την δυσκολία εξεύρεσης ανταλλακτικών;
Απλά αναρωτιέμαι..
@Naval Architect: Κάτι άλλο: η κινητή προσαρμόσιμη με κλίση κεφαλή σε ξυράφι μεταλλικό μήπως -λέω μήπως- τη καθιστά ακόμα πιο επικίνδυνη;
Eυχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και το βήμα.
NavalArchitect

Ευχαριστώ.

Η κινητή κεφαλή δεν καθιστά το όλο setup πιό επικίνδυνο - τουναντίον, τελειοποιεί το ξύρισμα σε κυρτές/καμπύλες επιφάνειες (π.χ. σαγόνι).

Σε γενικές γραμμές, από μιά-δυό συζητήσεις που είχα τις τελευταίες μέρες με άλλους χρήστες σε Αμερική και Αγγλία, το OneBlade βγήκε ως ιδέα του να απαλλάξει το χρήστη από την έγνοια για σωστή τεχνική, κλπ. Η όλη ιδέα πίσω από τη συγκεκριμένη σχεδίαση είναι το να βγαίνει το καλό ξύρισμα όσο πιό απροβλημάτιστα και -πιθανώς- τεμπέλικα ή απρόσωπα γίνεται.

Αυτό το σκεπτικό δεν συνάγει με το πώς σκεπτόμαστε όλοι εμείς εδώ, νομίζω. Η εκμάθηση και τελειοποίηση της σωστής τεχνικής αναλόγως με το τί ξυράφι χρησιμοποιεί ο καθένας είναι από τα πιό σημαντικά και όμορφα πράγματα σε αυτό το hobby.

Οι άνθρωποι με τους οποίους μίλησα το σ/κ που μας πέρασε έχουν ως νούμερο #1 και #2 στην καθημερινότητά τους κομμάτια όπως το ΑΤΤ κλπ. Τα σχόλια που έλαβα ήταν του τύπου "...καλά λοιπόν έκανα και δεν πήρα το OneBlade, καθημερινά το (τάδε) ξυράφι είναι πλέον η κύρια επιλογή μου για ξύρισμα κι έχει ήδη εκτοπίσει το Xxxxx..." κ.ο.κ.

Σχεδιαστικά και εργονομικά, πάντως, είναι ό,τι πιό όμορφο και χρηστικό έχω στην κατοχή μου ως DE/SE razor. Όμως αυτό δεν είναι αρκετό (και δεν πρέπει να είναι).
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

"Σχεδιαστικά και εργονομικά, πάντως, είναι ό,τι πιό όμορφο και χρηστικό έχω στην κατοχή μου ως DE/SE razor. Όμως αυτό δεν είναι αρκετό (και δεν πρέπει να είναι)."

Αναμένουμε εναγωνίως να το βγάλεις προς πώληση, με έκπτωση 30%! :happy-smileyinthebox:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”