Γενικά

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ξέρει κανένας να μας πει γι'αυτή την κατηγορία? Έχω κάτι λεπίδες με τη μία πλευρά καλυμμένη αλλά για μοντελισμό τις χρησιμοποιούσα. Στεφο αναμένουμε σεντόνι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Την καταδικη μου.. Και αυτο ΕΓΩ? :dash
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Έλα, αφού σου αρέσει! Τι γκουρού είσαι εξάλλου?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μπορεί κάποιος να μας συγκρίνει το ξύρισμα μιας single edge σε σχέση με τις double edge;
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Επειδή το ερώτημα του Αντώνη "Μπορεί κάποιος να μας συγκρίνει το ξύρισμα μιας single edge σε σχέση με τις double edge;" δεν έχει μέχρι σήμερα απαντηθεί είπα να το επαναφέρω και να προσθέσω άλλο ένα (για τους έχοντες και κατέχοντες): "Ποια SE προτείνετε και γιατί;"
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ θα ξαναρωτήσω. Πέρα από το ότι κόβει (ξυρίζει) από μία πλευρά που σημαίνει στην ξυριστική πράξη περισσότερες φορές καθάρισμα στο νερό, πάνω στη διαδικασία σημαίνει κάτι άλλο? πχ μήπως (λέω μήπως) ζυγίζεται καλύτερα στο χέρι με αποτέλεσμα ευκολότερο και καλύτερο control σε όλη τη διαδιμασία?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η διαφορα τους ειναι πρωτα απο ολα το ξυραφακι. Ειτε ειναι μια "αρχαια" injector, ειτε μια GEM, ειτε μια νεα SE μηχανη με feather pro λεπιδες, υπερεχει απεναντι στα DE ξυραφακια (σε ικανοτητα κοπης και αντοχη). Αυτο δεν κανει τις SE μηχανες αναγκαστικα καλυτερες απο τις DE - αλλα η υπεροχη των λεπιδων τους ειναι δεδομενη (για μενα).

Το αν θα σου κανει μια SE μηχανη ειναι μια αλλη ιστορια. Αν θες να ξυριζεσαι καθε 3-4 μερες τοτε οι "αρχαιες" injector δεν θα σου κανουν, ειναι ιδανικες για καθημερινο ξυρισμα. Αν θες καθημερινο ξυρισμα και το δερμα σου ειναι αρκετα ευαισθητο, τοτε δεν θα σου κανουν οι επιθετικες SE με feather pro ξυραφακια (πχ η απιστευτη Cobra - τσαμπα θα τα δωσεις τα χρηματα).

Το θεμα του βαρους ή της (ετοιμης) γωνιας κοπης των SE ειναι κατι απλο και συνηθιζεται ευκολα, δεν ηταν προβλημα σε εμενα τουλαχιστον. Γενικα πρεπει να ξερεις τι ζητας εσυ (και το προσωπο σου) και να δοκιμασεις καμποσα πραγματα πριν καταληξεις καπου.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”