Schick Injector

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Νίκο κανένα πρόβλημα. Πάντως αν κάνεις άλλες 3 δημοσιεύσεις θα τα βλέπεις όλα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Ερώτησις κρίσεως γιά τον "διακόπτη" μέσα στο κόκκινο περίγραμμα:

Εικόνα

Εχει κάποια χρήση (αποσυναρμολόγηση της κεφαλής) ή απλά έτσι είναι ?
Διαβάζοντας στο net, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι, αν καταφέρω με κάποιο τρόπο να αποσυναρμολογήσω την κεφαλή, μάλλον την έχω καταστρέψει....
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιάννη, δεν είναι διακόπτης, είναι το έλασμα που κρατάει το κάτω μέρος της κεφαλής στη θέση του.
Και έχεις δίκιο, δεν αποσυναρμολογείται. Το καλύτερο είναι να την βάλεις σε καθαριστή υπερήχων για ένα κύκλο αρκετής ώρας για να καθαρίσει. Ούτε βράσιμο ούτε αποσυναρμολόγηση δυστυχώς.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Δημήτρη, είναι ήδη καθαρή, οπότε προς το παρόν δεν έχει ανάγκη. Οταν με το καιρό φτάσουμε στο καθάρισμα, θα δούμε τι θα γίνει. Thanks !
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Εικόνα

Εχει δοκιμάσει κανείς τις συγκεκριμένες λεπίδες ?
Απ'όσα διάβασα στο net, φαίνεται πως είναι κινέζικες ? και διάφορα reviews τις θεωρούν καλλίτερες από τις personna.
Βέβαια περί ορέξεως.... YMMV.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειναι Κινεζικες οντως - το cartridge ειναι λιγο καλυτερης κατασκευης απο αυτο του Ted Pella - αλλα η αισθηση των λεπιδων στο δερμα δεν ειναι ανωτερη, ισως ειναι και λιγο πιο "αγριες".
Εικόνα
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Κορυφαίες είναι οι "Γιαπωνέζικες" που είναι και οι πιο ακριβές (ίσως γύρω στα $14/10 με ταχυδρομικά πληρωμένα και χωρις να έχω βρεί προσφορά για αγορά ποσότητας).

Αυτές οι Κινέζικες είναι καλές και σαφώς πιο συνεπείς και κοφτερές από τις Personna, Γιάννη.
Προσωπικά μετά απο πέρασμα σε φελλό, δεν τις βρήκα (2 που έχω δοκιμάσει τουλάχιστον) πιο άγριες ή τραχιές.


Τίποτα όμως δεν είναι ανώτερο από κάτι NOS samplers που απέκτησα μαζί τις μηχανές:
- Schick Super Chromium (τεμ.2 made in USA)
- Schick Platinum (υπολοιπο τεμ.1 made in Holland)

[Την τελευταία ειδικά, την κρατάω για τα Χριστούγεννα]


YMMV πάντα: ειδικά αν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με τις Personna, η Schick έχει γίνει πολύ ακριβό σπόρ, και κρίμα γιατί είναι πολύ βολική και πολύ καθημερινή όπως λέει ο Ηρακλής...
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις.

Τις Γιαπωνέζικες τις είδα (αν δεν κάνω λάθος, ήταν σε μπλε συσκευασία και με 10 λεπίδες), αλλά σε ένα μόνο site και ήταν out of stock. Διαθέσιμες ήταν μόνο οι twin blade.

Ηδη παρήγγειλα τις Κινέζικες (τις βρήκα σε προσφορά και φτηνά μεταφορικά), οπότε θα τις δοκιμάσω.

Οι personna, δεν ήταν άσχημες, αλλά θα προτιμούσα κάτι καλλίτερο. Ως γνωστόν ο εχθρός το καλού είναι το καλλίτερο. 8)

Αγγελε, όσον αφορά την περίπτωση γιά NOS λεπίδες, δεν την προτιμώ και λόγω κόστους, αλλά και λόγω του γεγονότος ότι είναι κάτι που δεν παράγεται πλέον. Γενικά αποφεύγω ότι είναι NOS σε αναλώσιμα πράγματα, γιά να μην εξαρτώμαι από κάτι, που κάποτε θα σταματήσει να υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση η Schick injector είναι μιά κατηγορία ξυρίσματος από μόνη της, ιδανική γιά ταξίδια και παρασάγγας καλλίτερη από άλλα φτηνά μονολέπιδα, τύπου bic ή gillette.
Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Γιάννης
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Αυτά τα samplers που αναφέρω ήταν στη συσκευασία των μηχανών σαν δώρα.
Μια μάλιστα ήταν και σφραγισμένη.

Συμφωνούμε για τις NOS Γιάννη, αλλά εδώ είναι Injector blades: ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι, αλλά ούτε μηχανές Injector παράγονται πια βιομηχανικά μετά τα τέλη των 1990s....

Γενικά με τις NOS λεπίδες και σε blister να είναι, δεν ξέρεις αν τις είχε ο μπάρμπας σε υγρασία (οπότε μπορεί να έχουν τραβήξει και μέσα από το χαρτόνι, σχεδόν πάντα κωλοπιάνουν (sic) οι πωλητές για κάτι που είναι ήδη παρωχημένο όπως σωστά είπες κτλ κτλ.

Δεν θα συνιστούσα σε κανένα φίλο να πάρει NOS λεπίδες (αν και πολλοί το κάνουν για πρόσφατες ή/και πολύ σπέσιαλ παραγωγές) παρ'οτι εγώ ο ίδιος πήρα μια και μοναδική φορα: για την Gillete Techmatic του μπαμπά μου*. Με λύγισε το συναίσθημα βλέπεις...



[* Στην ουσία είναι μια "ταινία-λεπίδα" σε μια κασέττα και περιστρέφοντας ένα μοχλό φέρνεις φρέσκο μήκος λεπίδας εμπρος στη μπάρα]
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Τί μου θύμισες τώρα !!!
Με την Gillette Techmatic ξυριζόμουν στα 17 μου. Θυμάμαι είχε και ρυθμιζόμενη μπάρα με τρεις διαβαθμίσεις.
Επίσης θυμάμαι ότι δεν συγχωρούσε λάθη.....
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”