Schick Injector

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ανέβασε φωτογραφίες Νίκο !!
Γιάννης
nikos.a

Είναι πολύ δύσκολο, Γιάννη, αυτή τη στιγμή. Δεν μπορώ να ενσωματώσω τόσες φωτό, συνδέσμους, σχόλια κλπ. Παρ' όλα αυτά έχω ανεβάσει photostory στο blog.

(Με προσοχή οι καρδιοπαθείς)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Νικολα, θα ηταν προτιμοτερο να σηκωσεις μια αγγελια με τα injector.
Εικόνα
nikos.a

Άλλα 10 κουτιά σήμερα με 6 NOS μέσα το καθένα. Σύνολο, 94 NOS Schick Lady Eversharp Injector Razors!!!

Το σήκωσα όλο το μαγαζί.

Δεν έχει ξαναγίνει.
nikos.a

Να σηκώσω αγγελία πώς φίλε; Αφού έχετε κλειδώσει πόσα sections. Για να γίνει αυτό λογικά θα πρέπει να spamάρω δίχως αύριο. Αγγελία κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπει, αλλά έξω. Τέλος πάντων, δεν είχα σκοπό να ανοίξω ούτως ή άλλως αγγελία αυτή τη στιγμή, θα το είχα κάνει ήδη έξω αν ήταν. Έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον από πάρα πάρα πολλούς, κυρίως Αμερική, Ευρώπη και Τουρκία, προσπαθώ να απαντήσω σε όλους.
Επιπλέον, δεν μπορώ να αποκαλύψω το μαγαζί, το οποίο έχει κι άλλα τρελά, αλλά δεν με ιντρίγκαραν να τα σηκώσω. Δεν θα το έκανε κανείς σώφρων, γιατί την επόμενη μέρα δεν θα υπήρχε τίποτα. Τα ξέρετε και τα ξέρω.
nikos.a

Λοιπόν, δοκίμασα μία, πρόκειται για πολύ καλή μηχανή. Το αποτέλεσμα με άφησε πολύ ικανοποιημένο. Δεν είχα ξαναδοκίμασει injector μηχανή, αλλα όλα καλά τελικά!

Σχετικά με τις μηχανές τώρα. Από καλοσύνη είπα, όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί μου. Δεν είχα και δεν έχω σκοπό να βγάλω κέρδος, λεφτά πώς το λένε, από κανέναν. Αλλά δεν μπορώ να τις δώσω 3 ή 5 ευρώ... Ποιός το έχει κάνει, θα το έκανε αυτό για μένα ή για όποιον άλλον; Δεν γίνεται. Ντάξει. Δεν είναι από το παζάρι των γύφτων, που τα μαζεύουν από σκουπίδια ή ό,τι άλλο. Είναι από μαγαζί, κλειστά σε κούτες όλα, NOS της δεκαετίας του '60. Το ότι είχα την τύχη να τις βρω ή να τον γνωρίζω τον άνθρωπο και να μου έκανε τιμή άριστη, αυτό δεν κάνει κανέναν άλλον συνέταιρο στο εύρημα για να τις δώσω στην ίδια πάνω κάτω τιμή. Να τις δώσω σε τιμή πάρα πάρα πολύ καλή, πολύ κατώτερη από τη σημερινή τους αξία σε συνξυριστές, ναι. Θα χαρίσω μερικές σε φίλους πολύ καλούς, το προτιμώ από το να κοροϊδευόμαστε για τιμές εξευτελιστικές που δεν θα τις έδινε κανείς, οι άλλες στην αποθήκη και τελείωσε η υπόθεση.

Συγγνώμη αν δεν έχω απαντήσει σε κάποια μηνύνατα, θα προσπαθήσω να τα απαντήσω όλα. Απλά από προχτές έχει γίνει ένας ψιλοχαμός στα fora.

Καλή συνέχεια και Καλή Ανάσταση!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπέρα Νίκο. Οταν μετά από κάποια ξυρίσματα σχηματίσεις μια σταθερή άποψη σχετικά με τη μηχανή, αν θέλεις πες μας δύο λόγια. Για την επιθετικότητα-αποτελεσματικότητα, εαν κάνει γλυκό ξύρισμα, πως τη συγκρίνεις με μια DE και αν μπορείς κάνε μια σύγκριση με τη Mongoose που απ'οτι έχω διαβάσει στο μπλογκ σου, έχεις πλεον στη κατοχή σου.
Νίκος
nikos.a

Καλησπέρα Νίκο,

Μόλις μου θύμισες να γράψω ένα άρθρο και για τη Mongoose με τις πρώτες εντυπώσεις μου. Έχω κάνει 6 ξυρίσματα, αλλά έχω δοκιμάσει μόνο τις Pro Guard. Θέλω να δοκιμάσω και τις άλλες που αγόρασα από το G&C, ώστε να βγάλω συμπέρασμα ποια μου ταιριάζει καλύτερα.

Δεν είναι εύκολο να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε SE, DE, Injector μηχανές. Υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές, θα έλεγα το μόνο κοινό τους είναι ότι είναι ξυριστικές μηχανές. Άμα δεις, δύσκολα μπορεί να γίνει σύγκριση ακόμα στον ίδιο τύπο ξυριστικών μηχανών.

Τελευταία, είναι της μόδας οι SE και σχεδόν όλες οι εταιρείες, ειδικά οι Αμερικανικές, κοιτούν να βγάλουν τις δικές τους. Ακόμα και το Executive Shaving, ξεκίνησε να βγάζει πάλι τις Cobra Classic και King Cobra, υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση κι όταν στέλνουν ενημέρωση ότι είναι διαθέσιμες, φεύγουν μέσα σε λεπτά. Νέες εταιρίες, νέες μηχανές βγαίνουν στην επιφάνεια, π.χ. Colonial Razors( SE), Rocnel( μισές DE λεπίδες- στυλ σαβέττα), Bunny( injector) κλπ.. Η ATT και η iKon, ακόμα και ο Phil του BullGoose, ανακοίνωσαν πως βγάζουν κι αυτοί SE μηχανές, από ανοξείδωτο ατσάλι κι αλουμινίου, οι οποίες από τα πρώτα σχέδια που έχουν δει το φως, φαίνονται αντίγραφα της Mongoose. Βέβαια, από τη στιγμή που επιλέγεις να χρησιμοποιείς λεπίδες τύπου Feather και όχι GEM, δεν έχεις πολλές επιλογές, όσον αφορά το σχεδιασμό της κεφαλής. Εκεί, παίζουν μικροδιαφορές, που όμως μπορούν τελικά να έχουν σημαντικό ρόλο στη συμπεριφορά της μηχανής, να την κάνουν πιο επιθετική ή πιο mild. Ακόμα κι εκεί βλέπεις διαφορές, θα υπάρξουν διαφωνίες στα φόρουμ όταν τελικά βγουν στην αγορά κι αυτές, άρα αντιλαμβάνεσαι πόσο δύσκολο είναι να γίνει σύγκριση σε τόσο διαφορετικά πράγματα.

Added in 3 minutes 9 seconds:
Σχετικά με τις Schick. Ελπίζω να απάντησα σε όλους, θα το κοιτάξω πάλι όταν μπορέσω. Θα δώσω πολύ λίγες σε φίλους, οπότε όταν τελικά βρω το χρόνο να ασχοληθώ, θα κοιτάξω να ενημερώσω ορισμένους φίλους που έδειξαν ενδιαφέρον. Δεν περίμενα να γίνει τόσος χαμός, είναι σαν να έριξα μια βόμβα στα ξυριστικά fora.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο (nomad), γενικά στο δικό μου πρόσωπο οι Schick injector κάνουν απροβλημάτιστο αλλά όχι και τόσο βαθύ ξύρισμα όσο κάνω με DE. Διάβασε 2-3 σελίδες πιο πίσω, το έχουμε συζητήσει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Το Tapatalk μου έστειλε ενημέρωση ότι έγιναν κάποια quote στη Σούπα. Επειδή δεν έχω δικαίωμα να τα δω, ωραίοι κανόνες, ζήτησα και έλαβα από φίλο ss. Μερικοί, έχετε σοβαρά θέματα. Θα απαντήσω όπως κρίνω εγώ στο προσωπικό μου ιστολόγιο, μόλις βρω χρόνο.
Αντρέα, συγγνώμη που καταχράστηκα το χώρο αυτό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”