Schick Injector

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το έψαξα λίγο και όλοι γράφουν ότι είναι ίδιες με τις λεπίδες Injector, όπως και οι Personna Mini Blades, που χρησιμοποιούνται στην Monsieur Charles σαβέττα.
Είναι γράφουν 38 mm, σε μερικές Schick μπορούν να μπούν χειροκίνητα, μάλλον στις παλαιότερες που ανοίγουν.
Για τις υπόλοιπες που δεν ανοίγουν, τις μεταφέρουν σε ένα άδειο κουτάκι που έχει το "key", το "τσουτσούνι". :think:
Λίγη φασαρία παραπάνω, αλλά άν ξυρίζουν καλύτερα από άλλες, γιατί όχι :)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Νωντα δεν εννοουσα τις Personna mini blades - αυτες τις εχω χρησιμοποιησει σε injector - ειναι οι ιδιες ακριβως με αυτες του Ted Pella στα πακετακια των 20 (με το τσουτσουνι) που πουλαει πχ o conaught. Θυμομουν καποιες αλλες Injector mini - που τελικα μαλλον δεν υπαρχουν - εκανα λαθος, συγνωμη :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δεν πειράζει Ηρακλή, γιατί ζητάς συγγνώμη; Δέν έκανες τίποτε κακό...
Ίσα ίσα που το ψάξαμε περσότερο και θα το ψάξετε οι Injectorάκηδες κι άλλο, και
πάμε βούρ για "διαφθορά".
Κι εγώ κάποια στιγμή καμιά καλή G θα την προσθέσω στη συλλογή μου.
Ή και καμιά L...
stergios

[mention]Νώντας[/mention] και [mention]Akist[/mention] οι Schick απ οσο εχω γνωση, μετα τις type G γινονται ηπιες κ μετα απο L type πολυυ ηπιες που ναι περισσότερο για καθημερινο. Αν κ πιστευω πως οι G, ισως και οι E με 2 περασματα βγαζουν καθημερινο και βαθυ ξυρισμα.

Το ανοιγμα για καθαρισμα δεν ειναι προβλημα, το λεω εκ πειρας. Καλα θα ναι βεβαια οι μηχανες να μην ειναι ταλαιπωρημενες, στραβες κτλ. και οχι συχνα.

Παντως εγω ειμαι εντυπωσιασμενος απο Ε κ G. Εχω 4 ξυρισματα κ εκτος απο ενα που ηταν harsh αλλα βαθυ τ αλλα ηταν μεγαλειωδη τολμω να πω και μου αρεσε πολυ πως αφησανε το προσωπο.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Λατρευω την G8 μου, αλλα δυστυχως η αναζητηση λεπιδων ειναι σπαστικη.
Για τις Persona Ted Pella δεν ακουγονται καλα, οι κινεζικες κιτρινες schick εξαιρετικες, αλλα αρχισαν να ακριβαινουν με τα μεταφορικα απο εξω και οι Ιαπωνικες schick proline απογητευτικες για made in japan.
Δεν μιλαω για nos γιατι εκει πραγματικα ισχυει το "μαθανε οτι κρεββατονομαστε, ..." 😃

Επισης τα σκληρα μου γενια βγαζουν νοκ αουτ και τις πιο κοφτερες στα 4 ξυρισματα (se και de). Οποτε no vfm κατασταση...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
stergios

Οι λεπιδες τυπου artist ποσα ξυρισματα σου βγαζουνε?
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

[mention]stergios[/mention]
τι εννοεις?
Οι τυπου kai, feather κλπ που ταιριαζουν στις νεες se ειναι μεγαλυτερες.
Αν εννοεις τις proline υπαρχουν σε μεγεθος injector (B-20) αλλα τραβανε πολυ και δεν μου κανουν...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
stergios

Για τις μεγαλυτερες λεω ναι. Το μεγαλο μικραινει, το μικρο δε μεγαλωνει! ;)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Στεργιε το ηξερα οτι καποιοι κοβουν τις τυπου artist. Δεν προκειται να βαλω dremmel σε λεπιδα, με την οποια μετα θα ξυριστω. Στο ζητημα αιχμηρα/κοφτερα αντικειμενα ειμαι εντελως υποχονδριος 😁
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
stergios

Με λαμαρινοψαλιδο την εκοψα! Κανενα απολύτως προβλημα. Πιστευω κ μ ενα κανονικο ενισχυμενο ψαλιδι, κοβεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”