Occam's HIRAM Commander SE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Τριπλή αποτυχία στα plates :D :P
Χθες ήρθε το νέο 3dot plate.
Προβληματικό και αυτό.
Καλύτερο από το προηγούμενο σε γωνία στερέωσης αλλά πίεζε στις άκρες και κύρτωνε η λεπίδα, ενώ και οι εγκοπές στερέωσης της, στη μια πλευρά ήταν λίγο πιο δεξιά και δεν έμπαινε στην πλακέ τρύπα της Feather.

Μικρή λίμα, φάγωμα του μετάλλου εσωτερικά στις άκρες του plate και στην μία από τις εγκοπές στερέωσης. :hb :omg
Πλέον πατάει καλά αλλά και πάλι η μια βίδα πρέπει να είναι λασκαρισμένη ελαφρώς για να χωράει η λεπίδα.

Καταλαβαίνετε πόσο σπαστικό για έναν κάπως μικροβοφοβικό όπως εγώ, μπορεί να γίνει το σπορ...
Βουρτίσματα με AVA, βουτιές σε barbicide και μπάνια σε οινόπνευμα.

Ακολούθησε ξύρισμα με σαπούνι Fine Green Vetiver και την HIRAM με το εν λόγω 3dot plate.
Λεπίδα η Feather pro guard στην 5η χρήση της.
Με τα χίλια ζόρια έκοβε. 3 περάσματα.
Ίσα ίσα που πέρασε το βασικότερο standard μου για ευπαρουσίαστο look. Αν δεν βιαζόμουν να βγω για πρωινό καφεδάκι θα έστηνα την Futur.
Αύριο θα ξαναξυριστώ...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Εικόνα

Η μηχανή μόνη δεν είναι καθόλου αποτελεσματική επειδή η λεπίδα ακουμπά μονο στις 2 άκρες. Έτσι ειναι το σύστημα της κεφαλης. Και παίζει ελαφρά τόσο ώστε να μην αποδίδει με τα σκληρά μου γένια.
Με αυτό το κομματάκι αφρου συσκευασίας σφηνώνει και αποδίδει τουλάχιστον οσο μια EJ89.
Πήρα καραμπινάτο BBS με 3 περάσματα και λίγο περισσότερο κόπο στο πηγούνι.
Ήμουν έτοιμος να τη στείλω. Για την ώρα τη γλυτωσε...

Billy the butcher έγραψε: 23 Ιαν 2021, 04:10 @natnat Παναγιώτη η συγκεκριμένη κεφαλή με την δεύτερη πλάκα (••) και λεπίδα Super Pro δεν μου παρουσίασε κανέναν τζόγο. Η κεφαλή κρατά τη λεπίδα σταθερά και ξυρίζει όπως πρέπει. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός ( χωρίς να το έχω μετρήσει και κατά την Αίσθηση μόνον ) μου δίνει θετική έκθεση της λεπίδας.
Ξυρίζει κι όλας δλδ..
Τον δοκίμασες αυτόν τον συνδυασμό?

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Έχω μόνιμα το 3 dot πάνω. Δε νομίζω να μου ταιριάζει το 2, (το οποίο κιόλας μου ήρθε με μικρή εσωτερική κύρτωση). Δοκιμάστηκε και δεν μου έκανε.

Μα (και με το 3dot) δεν καταλαβαίνεις ότι η λεπίδα έχει τζόγο. Όταν όμως την βάλεις στο πρόσωπο, απαιτείται πολύ μικρή γωνια και η κεφαλή είναι σχεδόν παράλληλη στο δέρμα. Έτσι βάζεις κάποια πίεση. Και τότε φαίνεται γίνεται η ζημιά.

Το σύστημα της floating λεπίδας φταίει.
Κάτι, που για τους έχοντες λίγα ή λεπτά γένια είναι πλεονέκτημα, δεν ταιριάζει σε ανθρώπους με πολύ σκληρά όπως εγω.
► Εμφάνιση spoiler
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Παναγιώτη και στην δική μου περίπτωση,
στην Τρίτη πλάκα ••• μαζί με Super Pro ,
η κεφαλή συμπεριφέρονταν με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεις παραπάνω.
Ο ΜΟΝΑΔΙΚΌΣ συνδυασμός που η κεφαλή ασφαλίζει σχετικά σφιχτά την λεπίδα και δεν παρουσιάζει ταλαντώσεις ήταν ο :
Πλάκα 2•• μαζί με την μεγαλύτερη και χοντροτερη Super pro.
Το ίδιο συμβαίνει και με την πλάκα 1•, αλλά εκεί λόγω ισχνου διάκενου- εκθέσεως ,η κεφαλή δε με ξυρίζει όπως θέλω .

Αντίθετα στην "επιθετικότερη" πλάκα 3 ••• ακόμα και η συγκεκριμένη λεπίδα, πήγαινε βάρκα-γυαλο.
Στο κόμπο •• + Super Pro,
-Το διάκενο, σε συνδυασμό με
-Την έκθεση και
-Την σχετικά άκαμπτη λεπίδα,
με ξυρίζει ευχάριστα.
YMMV.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Και εγω με super pro ειμαι.

Θα δοκιμάσω ξανά 2dot χωρίς και με τον αφρό...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”