Merkur Progress

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όσα είπε ο Χρήστος παραπάνω, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Ευχαριστώ παιδιά. Μάλλον βλέπω να πηγαίνω στην 500. Θα τις δω (αν μπορέσω και τις 2) και θα προβώ σε αγορά.
Η τιμή πιστέυω ότι σε όλους είναι σχεδόν η ίδια??? Για Ξένο και Τσομπάρη δεν έχω εικόνα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Εγώ ξεκίνησα με την EJ (και ακόμα τη χρησιμοποιώ πάρα πολύ) και όταν δοκίμασα την Progress δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο μάλιστα μου άρεσε που ήταν λίγο μικρότερη η λαβή Δεν νομίζω να σε επηρεάσει καθόλου το μήκος της λαβής.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Ερώτηση: Η Progress 500 έρχεται παντα σε συσκευασία με την θήκη? Υπάρχει περίπτωση να έρχεται μόνο μεσα στο χάρτινο κουτάκι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 15 Φεβ 2016, 04:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εγώ στη συσκευασία με το κλασικό χάρτινο κουτάκι των Merkur τη πήρα. Υπάρχει και με θήκη πλαστική, αλλά δε θα τη βρεις τόσο εύκολα όσο αυτή με το κλασικό κουτάκι. Επίσης έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο πιο ακριβή.
Νίκος
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Ναι ψάχνοντας στο νετ βρηκα ότι η 500 έρχεται στο χάρτινο κουτάκι και η 570 με την πλαστική θήκη. Διάφορα 4-5 €. Στον Τσομπαρη βρήκα την 500 στα 54€.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 15 Φεβ 2016, 04:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εδω και δυο εβδομαδες ειμαι κατοχος της progress.
Η μηχανη (μαλλον) απετελεσε για μενα την απολυτη θεραπεια για το RAD (Razor Acquisition Disorder)
O μηχανισμος ρυθμισης οντως δεν ειναι και η τελευταια λεξη της τεχνολογιας
αλλα ειναι αποτελεσματικος (it does the job ).
Τα νουμερακια παντως ειναι αρκετα δυσδιακριτα (φταιει και η πρεσβυωπια)
Τελος η μηχανη απο κοντα ειναι πολυ ομορφοτερη απο τις φωτογραφιες.
Ακομα και το μπεζ κουμπι ειναι μια χαρα.
stergios

BABIS έγραψε:Λοιπόν ... Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες αρχικά!
Κατόπιν των υποδείξεων σας , πρόσεξα το έλασμα. Μου φάνηκε αδύνατον με την πίεση που θα μπορούσα να δώσω
με τα δάκτυλα να μπορέσει να ξαναμπεί ο μηχανισμός. Οπότε έπιασα μία πένσα με μυτερά άκρα και προσπάθησα να το πιέσω.
Μία άγαρμπη κίνηση και βγήκε το έλασμα , ενώ είχε διπλώσει τελείως σαν μικρό ν σε σχήμα , με τα δύο άκρα του σχεδόν σε επαφή, έχοντας χάσει το κυκλικό σχήμα του. Κατάλαβα ότι είναι αδύνατον να προσπαθήσω πλέον να δώσω το αρχικό του σχήμα χωρίς να σπάσει . Αυτό έγινε . Έσπασε. Όντως ο μηχανισμός βιδώνει κανονικά , απλά βγαίνει το άκρο με τον επιλογέα τώρα όποτε βγάζεις την κεφαλή για αλλαγή ξυραφιού. Για να πιάσει ο επιλογέας το άλλο άκρο , που πάει πάνω από το ξυράφι , πρέπει να πατάς την κεφαλή , ώστε να κλείνει λίγο (σε ήπια ξυριστικά θέση) μέχρι να πιάσει το άκρο τις βόλτες.
Δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει για το ελατήριο αυτό το πάτημα !

Αν κάποιος παλιός χρήστης έχει πάθει κάτι τέτοιο και έχει κάνει πολλά ξυρίσματα , θα μπορεί να με φωτίσει σχετικά.

Με χάλασε το συμβάν πάντως ! Μηχανικά προβλήματα με ξυριστική de , δεν είχα στη μέχρι τώρα ενασχόλησή μου.
Και χάλασε την αρχική χαρά και ευχαρίστηση που μου είχε δώσει η αγορά της μηχανής.

Οι δικές σας πληροφορίες πάντως ήταν γρήγορες, πλήρεις και εκτενείς.
Σας ευχαριστώ όλους.
Μπαμπη αν σε απασχολει ακομη το θεματακι με την ασφάλεια της λαβης, μπορεις εναλλακτικά στη θεση του ελασματος να τοποθετησεις ενα o-ring αναλογου μεγεθους, ωστε να περιστρέφεται, να μονταρεται κ να λύνεται εύκολα η λαβή.. Αφου δεις ποια διάσταση σου ταιριάζει, αγοράζεις κ μερικα λαστιχακια για "κάβα" κ ουτε γατα,ουτε ζημιά!

Δε το χω δοκιμάσει, αλλα πιστευω θα δουλεψει αν δε στεγνωνει το λαστιχο με συνεπεια να περιστρέφεται δυσκολα.. Φροντισε να ναι καλης ποιοτητας.πχ νερου, βενζινης o-ring.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

akis_peiraias έγραψε:...την Mergress πρώτη φορά την βλέπω και φαίνεται κούκλα . Βλέπω από το κουτί ότι είναι Merkur σωστά ή κάνω λάθος ? Μοιάζει κάπως με την progress αλλά στο πιο περιποιημένο . Οπότε μπορείς πες δύο λόγια για αυτήν σε εμάς που δεν γνωρίζουμε πολλά ...
Οι Mergress είναι σαν τις κανονικές Progress, τις οποίες έπαιρνε ένας μακαρίτης στις ΗΠΑ, έβγαζε το πλαστικό knob και το αντικαθιστούσε με άλλο μεταλλικό (ανοξείδωτο;).

Αφότου λοιπόν είναι μακαρίτης ο τεχνίτης, κάθε κομμάτι είναι πλέον δυσεύρετο και συλλεκτικό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κάτι που θα έπρεπε Φώτη για μένα να έκανε η Merkur γιατί αυτό το πλαστικό στο τέλος φτηναινει μια κατά τα άλλα όμορφη μηχανή.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Φώτη
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”