Gillette New Type

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πως να ξεκινησει κανεις ενα θεμα για ενα απλο μηχανικο εργαλειο το οποιο εχει γινει οροσημο και σημειο αναφορας στον ανδρικο πληθυσμο τα τελευταια 80 χρονια! Για μια ξυριστικη μηχανη ο οποια ακομη και σημερα θεωρειται ως ο καλυτερος open comb σχεδιασμος και φυσικα δεν μιλαω απο αισθητικη αποψη! Για ενα σχεδιασμο ο οποιος ακομη και σημερα απλα αντιγραφεται (π.χ. iKon) διοτι ειναι αξεπεραστος!
Παρα το γεγονος οτι και η ιδια η Gillette σημερα φαινεται να θελει να αποκοπει απο το πραγματικα ενδοξο παρελθον της, ελεω χρηματος (να σημειωθει η εταιρεια δεν εχει ουτε καν ενα υποτυπωδες μουσειο σε καποιο σημειο του πλανητη).

Οπως και να εχει. Το New Type οταν βγηκε το 1930 εμελλε να γινει οροσημο και να παραχθει σε πολλες δεκαδες εκατομμυριων αντιτυπα. Τα περισσοτερα επιχρυσωθηκαν. Τα ελαχιστα που δεν επιχρυσωθηκαν θεωρουνται σπανια και συλλεκτικα (συντομα ενα στην κατοχη μου! :beah2 ) Υπηρξαν αρκετες λαβες, κυριως ομως αυτη που σας δειχνω στην φωτο..

Μερικες φωτο λοιπον:

Εικόνα
Η φωτο αυτη βγηκε πριν μερικες μερες οταν το παρελαβα. Πλεον το κοκκινο βελουδο το εχω καθαρισει με μια οδοντοβουρτσα και ειναι καλυτερο, με εξαιρεση τους λεκεδες βεβαια. Να τονισω οτι η θηκη ειναι απο ενα Gold Tech και οχι η γνησια. Δεν πειραζει.

Εικόνα

Εικόνα

Το βαρος των επιμερους μελων θα φροντισω να το μετρησω και θα το αναφερω εδω τις επομενες μερες.
Εχω ξυριστει 2 φορες μεχρι στιγμης με αυτο το φανταστικο εργαλειο. Εχω κανει 2 απο τα πιο απιστευτα ξυρισματα της ζωης μου. Η κατανομη του βαρους και η θεση του κεντρου βαρους με βολευουν παρα πολυ στο ξυρισμα. Με την Astra SP (για μενα η πλεον καλυτερη λεπιδα) το ξυρισμα ειναι απιστευτο και σχεδον αν προσεξει κανεις στο πρωτο περασμα, ενα δευτερο απλα δεν ειναι απαραιτητο (οκ, ξυριζομαι κοντρα, σημαντικοτατος παραγοντας που δεν πρεπει να ξεχαστει)!

Προσωπικα δεν περιμενα μια τετοια αποδοση. Τελικα δεν χρειαζομαι το iKon...

Οταν ερθει το ασημιζον αυτο θα παει καποια στιγμη για συντηρηση και επιχρυσωση και μετα αεροστεγες κλεισιμο!

Η τιμη αυτου? 25,5€ με εξοδα αποστολης απο ΗΠΑ! Οποιος ψαχνει, βρισκει! :megagrin



Ερωτησεις?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Πολύ όμορφη Στέφανε, να την χαίρεσαι!

ΥΓ. Ασχετο, αλλά πίστευα πως είχες σαν no 1 τις Feather...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εξαιρετικό εργαλείο. Τριών τεμαχίων είναι Στέφο?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αν και πιστευω οτι φαινεται (οτι στη λαβη δεν υπαρχουν πχ κινητα μερη δλδ), ναι ειναι 3 τεμαχιων
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε: η ιδια η Gillette σημερα φαινεται να θελει να αποκοπει απο το πραγματικα ενδοξο παρελθον της, ελεω χρηματος (να σημειωθει η εταιρεια δεν εχει ουτε καν ενα υποτυπωδες μουσειο σε καποιο σημειο του πλανητη).

Ανεξάρτητη Gillette έχει πάψει να υπάρχει από το 2005.
Έχει αγοραστεί από την Procter & Gamble και είναι στο ίδιο μαντρί με Braun, Duracell & Oral-B.
Σιγά μη ξοδέψουν οι manager του γκρουπ λεφτά , για να κάνουν ένα δαπανηρό μουσείο για ολίγους γραφικούς.Τα bonus τους κοιτάνε και τα εταιρικά Volvo που θα πάρουν ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Gillette_%28brand%29
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

α, είσαι μερακλής βλέπω, Στιβ (Στέφος).
να ρωτήσω, το αεροστεγές κλείσιμο πώς το κάνεις?

εγώ έχω ένα... πώς το λένε ελληνικά...vacuum sealer της FoodSaver (σακουλοποιός?) που σφραγίζει σακούλες αεροστεγώς. δεν είναι μόνο τρόφιμα (πχ μπανάνες, αβοκάντο, σφραγισμένα δε μαυρίζουν). ακόμα και ασημικά μπορείς να σφραγίσεις για να μην αμαυρώσουν οπότε αποφεύγεις το γυάλισμα κάθε φορά.

η απλούστερη λύση αν δεν έχεις μηχανή, είναι να βάλεις το αντικείμενο σε μια πλαστική σακούλα με φερμουάρ-κλείσιμο (ούτ'αυτό ξέρω πώς λέγεται ελληνικά, εδώ το λένε ziploc ή zipper bag). αφαιρείς τον αέρα με καλαμάκι αναψυκτικού ενώ κλείνεις το φερμουάρ της σακούλας.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειχα υποσχεθει φωτο απο το Gillette New το ασημι.. Ιδου λοιπον:

Εικόνα

Και μια μινι οικογενειακη

Εικόνα

Οι φωτο ειναι βγαλμενες το βραδυ, οποτε αναγκαστικα χωρις φυσικο φωτισμο.


Μιχαλη δεν εχω κατι που να κανει αεροστεγες κλεισιμο, μιας και δεν χρειαστηκα μεχρι σημερα.. Ειναι απλα στα σχεδια.. Και εδω κυκλοφορουνε διαφορα πραγματακια, οταν ερθει η ωρα θα το κοιταξω..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Ωραίαααααα
Με γειά

Η ασημί είναι Short Comb, έτσι;
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι. Ειναι γεγονος οτι υπαρχει μια διαφορα την βαση της κεφαλης. Θελω να δωσω καπου τα στοιχεια να δω αν μπορει να γινει μια χρονολογηση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ρωτησα φιλο μου τεχνιτη αργυροχρυσοχοο και μου ειπε για το επιχρυσωμα:
Δεν αξιζει τον κοπο και με την χρηση θα εχουμε φθορα και εμφανιση ατελειων.
Του ειπα πως αμερικανικα μαγαζια που κανουν restore σε τετοιες μηχανες χρεωνουν 30-50 $ μα επεμενε πως δεν αξιζει.
Το λεω σε περιπτωση που θελουμε να παρουμε μια τετοια απο 2ο χερι και φυσικα περαν του καθαρισματος θα θελει και αλλη δουλεια.
Να παρουμε το ρισκο;
Τελικα το επιχρυσωμα θα κρατησει ή θα αρχισουν οι μικοαποκολλησεις;

:confused
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”