Gillette New Type

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Υπαρχει αναλογο τοπικ για αυτα συνφορουμιτη
Εχουν γραψει εκει αρκετα,εδω λεμε για την Gillette New Type
Δεν ειναι μομφη απλα αλλαζει το υφος του τοπικ για αυτην την ιστορικη ξυριστικη μηχανη.

Αν πατησετε στο google το Gillette New Type στις εικονες βγαινει το forum μας στην πρωτη σειρα !
Να το: CLICK

:griechenland
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Άλλη μια Giilette,μια New type σε καλή κατάσταση θα έλεγα!Έχω δει και καλύτερες αλλά τι περισσότερες φορές που έψαχνα είχανε το μαύρο τους το χάλι!Έχει λίγες γρατσουνιές στη κεφαλή αλλά δε με πειράζει αυτό γιατί δείχνει την ηλικίας της και μου αρέσει.Τα δόντια ολόισια και το βασικότερο ότι είναι άρτια μηχανικά πιστεύω!Η θήκη απο βακελίτη με δύο θήκες για λεπίδες δεν είναι δικιά της αλλά πουλούσε κάμποσες ο ίδιος πωλητής και πήρα μία σε άψογη τιμή.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Μπορεί κάποιο καλό παιδί να μου πει τι χρονολογίας είναι?Έχει κάποιο κωδικό, πως μπορώ να το δω κάπου?

Επίσης να τη πλύνω με οδοντόβουρτσα και σαπούνι πιάτου.Μετά για θυμίστε μου τι να τη κάνω για να τη γυαλίσω?Τη κρέμα MAAS νομίζω ότι δε κάνει να τη βάλω , ούτε τα βουρτσάκια μου φαντάζομαι!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Δες εδώ Ηλία. Μία αντίστοιχη φώτο είναι αυτή.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλορίζικη Ηλία. Δεν σε προλαβαίνουμε πια στις αγορές (φτου-φτου να μη σε ματιάσω!).
Η μηχανή είναι επίχρυση? Η κρέμα δεν γράφει επάνω αν κάνει για χρυσό? Τα βουρτσάκια σου γιατί νομίζεις οτι δεν θα κάνουν?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ φίλε μου.Επίχρυση πρέπει να είναι όπως όλες αυτές του είδους του!Απλά απο το φίλο μου το αμερικάνο που τον εμπιστεύομαι σε πολλές τέτοιες ποριπτώσεις , απο αυτόν τον οδηγό κάπου λέει
"Regarding Gold Razors:Just a little reminder ~Always use extreme care when cleaning your Gold Razors as the Gold Plating can be easily damaged. :(Please Note: It is Not Advised to use ANY kind of Polish on Gold Razors again, as the plating will easily come off~Just a swipe with Windex should bring the shine back to any Gold Razor!"

απο κει συμπεραίνω ότι αυτού τους είδους επίχρυσα ξυράφια θέλουν πιο μεγάλη προσοχή και ιδιαίτερη φροντίδα, φαντάζομαι ότι οι επιστρώσεις τους είναι πιο ευαίσθητες ακόμη.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22273 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γειά Ηλία, όμορφη είναι! Εχω κι εγώ μια... Τώρα, όσον αφορά την περιποίησή τους, από ότι έχω διαβάσει, οι επίχρυσες μηχανές έχουν ένα πολύ λεπτό στρώμα χρυσού προστατευμένο από μια επικάλυψη (?) ευπαθή σε τριψίματα, γυαλιστικές κρέμες κλπ. Αρα πρέπει να τους φέρεσαι με το γάντι, όχι βρασμούς, όχι ιδιαίτερα ενεργητικό καθάρισμα. Επαναλαμβάνω, αυτά έχω διαβάσει! Για τις γρατσουνιές δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ Γιάννη, για τις γρατσουνιές δε γίνεται απολύτως τίποτα παρα μόνο σε ειδικό για επίστρωση.
Τώρα μόλις τη σαπούνισα , την απολύμανα με ειδικό υγρό, ύστερα την άφησα κάμποσα σε οινόπνευμα 93 βαθμών και τη σκούπισα πάλι με φρέσκ9ο οινόπνευμα!

Δε μου λές Γιάννη και λοιποί κατέχοντες, η λαβή στο κυριώς μέρος κοκκινίζει λιγάκι σε αντίθεση με άλλα τμήματα που είναι τελείως χρυσά?Μέχρι τη βάση που βιδώνει η κεφαλή είναι χρυσοκκόκινη μετά τα άλλα είναι χρυσά σχεδόν.
Επίσης η κεφαλή η δική σας έχει γρατσουνιές σα τη δικιά μου?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Καλοριζικη να ειναι !
Εχουμε πει αναλυτικα σε τοπικ αν η μηχανη ειναι για βιτρινα ή για χρηση τι πρεπει να γινει με αυτην και τι θα γινει με την επιμεταλλωση της.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22273 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

boltsis έγραψε: Δε μου λές Γιάννη και λοιποί κατέχοντες, η λαβή στο κυριώς μέρος κοκκινίζει λιγάκι σε αντίθεση με άλλα τμήματα που είναι τελείως χρυσά?Μέχρι τη βάση που βιδώνει η κεφαλή είναι χρυσοκκόκινη μετά τα άλλα είναι χρυσά σχεδόν.
Επίσης η κεφαλή η δική σας έχει γρατσουνιές σα τη δικιά μου?
Εκεί που είναι λεία η λαβή δεν κοκκινίζει. Εκεί που δεν είναι δείχνει απλά πιο σκούρα, αλλά πιστεύω είναι φυσικό. Αντίθετα στην δικιά μου φαίνονται κάποιες κοκκινίλες στο πάνω κομμάτι της κεφαλής...
Και η δικιά μου έχει κάποιες ψιλογρατσουνιές, αλλά τίποτα τα ιδιαίτερο. Δεν μιλάμε δηλαδή για χαρακιές!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κοκκινο = Μπρουτζος (γυμνος) αν και μοιαζει με οξειδωση
Σημαινει εχει φυγει η επιμεταλλωση και φαινεται οπως ηταν εργοστασιακα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”