Gillette New Type

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Ηλία καλορίζικη! Πάρα πολύ όμορφη!!!
Έχει δίκιο ο Δορυφέροντας για την κοκκινίλα. Και η gillette slim adjustable έχει κοκκινίλες εκεί που είχε φύγει η επιμετάλλωση λόγω της οξείδωσης (που τελικά απομάκρυνα με σχολαστικό καθάρισμα), αλλά δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στο ξύρισμα. Το πολύ-πολύ σε κάποιο (μεγάλο) χρονικό διάστημα να ξαναεμφανιστεί οξείδωση (πρασινίλα) στο χαλκό και να χρειαστεί να το ξανακαθαρίσω...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πριν απο λίγο καιρό έγινα κάτοχος μιας new type long comp μετά απο ανταλλαγή της 37C Slant Bar η οποία ενώ με ικανοποιούσε σαν βάθος, μου έκανε ερεθισμούς, λόγω παράξενης γεωμετρίας.

Έτσι μετά απο χρονια πλέον στο παραδοσιακό ξύρισμα δοκίμασα για πρώτη φορά open comp. Λίγο ότι είχα την Slant λίγο ότι είχα πάρει το straight που μου έιχα φάει πολύ ενέργεια τις είχα παραμελήσει.

Απο την άλλη δεν είχα ποτέ μανία με τις παλιές μηχανές, ήμουν πάντα πιο πολύ των καινούριων. Έτσι ήμουν επιφυλακτικός.

Την έχω πλέον χρησιμοποιήσει πολλές φορές με πολλά και διαφορετικά set up και λεπίδες και ένα έχω να πώ. Η μηχανή σκοτώνει. Είναι εξαιρετικά επιθετική, το βάθος της το αισθάνεσαι με την μία. Απο την άλλη όμως είναι και εξαιρετικά φιλή με το δέρμα, εύκολη στην χρήση δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή ότι κινδυνεύω. Για εμένα το απόλυτο πλέον εργαλείο. Το βάθος του είναι σχεδόν εφάμιλλο με straight (ένα κλικ παρακάτω) στον μισό όμως χρόνο και χωρίς δύσκολη εκμάθηση. Ιδανικό για κάποιον που δεν θέλει να πάει σε μαχαίρι αλλά θέλει να εξανλήσει τα όρια των DE με λίγα χρήματα.

Αλλά προσοχή: Προσωπικά δίνω τεράστιο βάρος στην προετοιμασία, ίσως περισσότερο από το ίδιο το ξύρισμα( έχω κατηγορηθεί για αυτό :megagrin). Οπότε λογικά θα έκλεινα λέγοντας ότι δεν ξέρω τι θα γίνει αν δεν προετοιμαστείτε σωστά. Αλλά για να είναι ολοκληρωμένη η παρουσίαση το δοκίμασα και αυτό. Με ελλιπή (και όχι καθόλου προετοιμασία) είναι μηχανή είναι ότι πρέπει να για κοπείτε και μάλιστα πολύ άσχημα.

10 άριστο // 1 χείριστο

Τιμή 8
Ποιότητα κατασκευής 9 (και μιλάμε για κατασκευή του 1930)
Ευκολία στην χρήση 7
Σταθερή λαβή 9
Αλλαγή λεπίδας 5
Ισορροπία - Ζύγισμα 9

Έχω και φωτογραφίες αλλά μου έβγαλε μήνυμα ότι είναι μεγάλες, και επειδή ως γνωστός εγώ είμαι συντονιστής ποιοτικού και όχι τεχνικού τύπου, όταν ξεβαρεθώ και βρώ πως τις φτιάχνω θα τις ανεβάσω. :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Άντε καλοξύριστη Απόστολε. Και ήθελα να σε ρωτήσω πότε θα έκανες review. Σε σχέση με την slant την βρίσκεις πιο επιθετική;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αντώνη μια φορά που τη δοκίμασα και εγώ με Personna platinum ήτανε πολύ επιθετική όντως και με γαργάλησε λιγάκι!Βέβαια εσύ ήδη έχεις μια Muhle πολυ επιθετική αν δε κάνω λάθος οπότε δε θα σου φανεί δύσκολη.Πάντως είναι μηχανάρα Αντώνη, μόνο το χρώμα της και τα χρόνια της σε πιάνει δέος όταν ξυρίζεσαι..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Όχι φίλε Ηλία, δεν σκοπεύω να την αγοράσω! Μια χαρά βολεύτηκα με τις μηχανούλες μου! :beah2 :megagrin
Ρωτάω απλά από περιέργεια και για να υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν υπάρχει σύγκριση στον τομέα επιθετικότητα. Είναι μακράν πιο επιθετική η new type
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πιο πολύ και από τις καινούργιες open κεφαλές της muhle?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Αν μιλάμε γι αυτήν σε καμία περίπτωση δεν φτάνει την Muehle ΙΜΟ. Εχω και τις δύο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειναι πολυ καλη αλλα δεν φτανει σε επιθετικοτητα την R41 (νεα)
Αυτη ειναι η αρχη των "βαρβαρων" μηχανων και μετα παμε σε εποχης ΕΣΣΔ
Ορισμενοι μπορει να μην την αντεχει το δερμα τους
Αυτο δεν ειναι κακο ομως.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

ΝΑ επαναφέρω το θέμα, μιας και γλυκοκοιτάζω κάποια New.
Τι διαφορά έχει στο ξύρισμα η short με την long comp;
Ή μήπως δεν έχουν αξιοσημείωτη διαφορά;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”