Gillette New Type

Απάντηση
stergios

Δευτερο ξυρισμα με μια long comb με λαβη απο old type καθοτι ορφανη απο λαβη συν οτι της λειπει κι ενα δοντι...ειναι ισως η μοναδικη γιατι:

Κατα το ξυρισμα με καιει, νιωθω ενα γδαρσιμο, υποφερτο βεβαια, εκνευριστικο δε, συν οτι με ξενιζει λιγο γιατι η αισθηση ειναι πρωτογνωρη...

Μετα ενα μισαωρο συνεχιζει και φλεγεται το δερμα μου, ενα περιεργο πραγμα ομως...μπορω να αγγιζω χωρις να χω τσουξιμο.

Το αποτελεσμα βαθυ, αφηνει απαλο το προσωπο, χωρις κοκκινιλες και ερεθισμους απ την πρωτη στιγμη και νομιζω οχι τοσο αφυδατωμενο.

Αντιθετα σε καποιες αλλες περιπτωσεις με αλλες μηχανες ενω ειναι καλο συνολικα το αποτελεσμα, μια με δυο ωρες μετα, δεν ειναι ευχαριστο οταν αγγιζω γιατι υπαρχει τσουξιμο και το δερμα εκκρινει αρκετη λιπαροτητα απ οτι εκκρινει συνηθως.

Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα, εχοντας εξισου καλα αποτελεσματα με τη mmoc, αλλο φρουτο τελειως βεβαια, υποψιαζομαι οτι τη δουλεια μου τη χαλανε οι "μπαρες" των κλειστων μηχανων. Ενα οτι "σερνονται" στο δερμα και ενα οτι δεν αφηνουν τοσο σαπουνι πισω τους.

Εν τελει, παρολο που δε την πιανει το ματι μου, τη θεωρω λιγο καρμιρω, πολυ simple-σπαρτιατικη, ελαφρυα, δε με χορταινει ουτε το χερι, ουτε το ματι, ε ειναι το κερατενιο ωραιο εργαλειο συνολικα, χωρις φρου-φρου κ αρωματα.

Και επισης ενας ακομα λογος που την κανει μοναδικη, ειναι οτι ανηκε, ανηκει στο Μπαρμπα-Γιαννη...αγροτης, γεννημενος το 1924, ζει ακομη και ζωη να χει, ειναι παλληκαρι με ολη τη σημασια της λεξεως, περηφανος, ξεροκεφαλος, :-) στεκεται ακομη και ειναι παππους του κολλητου μου.

Συναμα δεν ξυριζεται πλεον μονος του κ επειδη τον ξυριζουν με πλαστικα, τη ζηταει. Ετσι, θελω πολυ στο αμεσο μελλον μιας και τη σινιαρισα την "κυρα-Gillette " την κουτσοδοντα, να του κανω ενα ωραιο ξουρισμα με ολα τα κομφορ να φχαριστηθει η ψυχη του.

Και για να γελασουμε και λιγο...καθοτι ειναι μεγαλο βερνικι ο παππους...μου λεει ο εγγονος του: Αν τον κοψεις κ τον παρουν τα αιματα, δωστου μια με το δικανο, πισω απ την πορτα το χει!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Πρώτη εμφάνιση σήμερα για την Gillette New Type. Η μηχανή αυτή προήλθε (όπως έγραψα και στο ανάλογο νήμα) από τον Απόστολο που την είχε ανταλλάξει με τον Δορυφέροντα.

Κατ' αρχήν η μηχανή όταν ήρθε ήταν σε αρκετά καλή λειτουργική κατάσταση, ούτε σπασίματα, ούτε στραβά δόντια. Είχε χάσει αρκετό μέρος από την επιμετάλλωσή της, ειδικά στο καπάκι της κεφαλής αλλά αυτό εξαρχής δεν αποτελούσε πρόβλημα για μένα καθώς είχα αποφασίσει να την δώσω για επιμετάλλωση (όπως και έγινε). Τελικά έγινε μια αστραφτερή κούκλα, έτοιμη για την πρώτη χρήση της.

Η μηχανή είναι μέτριας επιθετικότητας, λίγο πάνω από τον μέσο όρο. Αυτό σημαίνει λίγο πιο επιθετική από την 34C και γενικά όλες τις closed comb της Merkur, Mule, Jagger. Είναι λίγο πιο επιθετική από τις ΤΤΟ και τις open comb της Parker, αλλά σαφώς πιο ήπια από τις closed comb (πχ την 97R). Είναι πολύ γλυκιά στο ξύρισμα και πολύ αποτελεσματική. Νιώθεις ότι κόβει και καθαρίζει σε κάθε πέρασμα, χωρίς να νιώθεις ότι πέρασε ξυράφι από πάνω σου.

Σε σύγκριση με τις υπόλοιπες Gillette που έχω, θα έλεγα ότι κάνει πολύ διαφορετικό ξύρισμα σε σχέση με τις adjustable και σίγουρα σε σχέση με τις TTO. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι την συμπάθησα πολύ αυτήν την μηχανούλα (υποκοριστικό λόγω διαστάσεων) και κάνει πολύ καλό ξύρισμα ως Vintage σε σχέση με τις υπόλοιπες Gillette που έχω και κατά καιρούς έχω ομολογήσει δημόσια ότι υστερούν σε σχέση με τις σύγχρονες (και το επιβεβαιώνω ακόμα μια φορά δημόσια).

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόκτηση αυτής της μηχανής, πραγματικά καλή επιλογή!
NavalArchitect

Έχει κανείς ιδέα τί είναι αυτό το πράγμα εκεί στο πρώτο δόντι;

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να το έχει βάλει μάστορας, ως νάρθηκα σε σπασμένο-ραγισμένο δόντι...
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ με τον Δημήτρη, στην 1η φωτογραφία βλέπω και έναν πιό έντονο χρωματισμό γύρω από το σημείο Κωνσταντίνε, εσύ θα την βλέπεις καλύτερα από εμάς με τον μεγεθυντικό, κάνε μία επαλήθευση και πες μας.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
NavalArchitect

Το κοίταξα από αρκετά κοντά με το φακό, φαίνεται σαν κόλληση, αλλά είπα να ρωτήσω να σιγουρευτώ.
Από πολύ κοντά φαίνεται (αριστερά όπως και δεξιά) και το Heat Affected Zone της κόλλησης.

θα πρέπει να βγάλω τη λούπα (μιά από τις δύο δυνατές που έχω για ρολόγια), και να το κοιτάξω πάλι.
Θα επανέλθω αν έχω κάτι άλλο, ελπίζω και με φωτογραφίες.

Ευχαριστώ παιδιά.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μήπως το έχουν/είχαν για να αναρτούν την βάση της κεφαλής απο λεπτό σύρμα προκειμένου να προχωρήσουν στην επιμετάλλωση;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Πιθανό κι αυτό που λέει ο Φώτης.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εγώ πάντως δίνω ένα +1 στον Φώτη. Ίσως κάποιος μάστορας το πρόσθεσε και ο πελάτης συμφώνησε να το αφήσει ως έχει για την επόμενη επιμετάλλωση. Σε άλλους πελάτες πιθανόν το αφαιρούσε και διόρθωνε την επιμετάλλωση στο σημείο...λέω εγώ τώρα.
Από την άλλη, γιατί να μην το κρεμάσει από την κεντρική τρύπα και να κάνει όλη αυτή την πατέντα;
Φαίνεται και κάπως συρταρωτό να μπαίνει (αρ/δεξ αυλακώσεις) ή ξεγελάει η φωτογραφία; :think:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”