Lambda razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έχω κάποιες απορίες αλλά και προτάσεις, και λόγω ότι έχω την εμπειρία, αλλά και το ότι είμαστε συνάδελφοι, αλλά και κυρίως το επιχείρημα αυτό που δοκιμάζεις και είναι made in Greece με ευαισθητοποιεί θέλοντας και μη, δεν ξέρω αν έχουμε σπουδάσει τα ίδια, αλλά είμαι μηχανολόγος, όσο για το CNC έφθασα σε σημείο να το έχω σιχαθεί.

Το δικό μου επιχείρημα πριν χρόνια ήταν, μία SS adjustable, που έγινε μεν αλλά έμεινε στο ράφι δε, για οικονομικούς λόγους και μόνο, εσύ με καταλαβαίνεις νομίζω... και είναι η πρώτη φορά που βγαίνω και το λέω δημόσια τεσπα, αν εσύ θέλεις Θοδωρή πολύ ευχαρίστως να θέσω τις απορίες μου αλλά και τις προτάσεις μου, αυτό είναι κάτι σαν απωθημένο για εμένα, και όχι τίποτα άλλο, αλλά και για να μην μας λένε κάποιοι ότι εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούμε.

Θα ήθελα λοιπόν να τους απαντήσω φιλικά αλλά και ευθέως απ' εδώ ότι, Ναι Κύριοι μπορούμε και με το παραπάνω! είσαι και εσύ άλλωστε άλλο ένα ζωντανό παράδειγμα από τα πολλά, αλίμονο αν δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε μία DE, διότι μας χρέωσαν ναι, αλλά δεν μας ευνούχισαν κιόλας, και για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση, ότι λέω και κάνω είναι με πολύ ειλικρίνεια και αγάπη, (και νομίζω πως είναι και κάτι κοινό για όλους μας) για το ΠΞ, το φόρουμ μας, αλλά και την πατρίδα μου.

Τέλος Θοδωρή σου εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν, και οτιδήποτε θέλεις πολύ ευχαρίστως.! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Tony, σ' ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια. Φυσικά και μπορείς να διατυπώσεις οποιαδήποτε απορία ή πρότασή σου. Με χαρά, άλλωστε εγώ επιζητώ το feedback ώστε να μπορέσω να βελτιώσω το project.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Το pass ποτέ εκτιμάς να το ξεκινήσεις;
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα. Θα μιλήσω με το Μιχάλη.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Θεόδωρε ,κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την ιδέα ,την προσπάθεια και την υλοποίηση .
Σου εύχομαι καλή αρχή και ακόμη καλύτερη πορεία !

Και προχωρώ κατ' ευθείαν στην κριτική της " πρώτης ματιάς " .

Άριστη η ιδέα της "μίξης" R41-Fatip .
Θα προτιμούσα βέβαια να είχες σχεδιάσει κάτι σαν τα δόντια της R41, που πρόκειται για υβριδικό σχεδιασμό ( δόντια πάνω σε μπάρα ) και
κατ' εμέ τουλάχιστον αποτελεί την καλύτερη σχεδιαστικά,λειτουργικά και αισθητικά υλοποίηση "ανοιχτής χτένας" όλων των εποχών.
Δες εδώ κάποια σχέδια και 3D models .


Θεωρώ επίσης πως τα λεπτά και με αρκετό μήκος δόντια ,είναι σχετικά ευάλωτα σε πιθανή πτώση της μηχανής .

Με μια πρόχειρη ανάλυση της γεωμετρίας της κεφαλής ,η γωνία της λεπίδας πρέπει να βρίσκεται κοντά στις 35-36 μοίρες .
Εικόνα
Η έκθεση λεπίδας μου φαίνεται παραπάνω από 0,1 χιλ. ,αλλά ενδέχεται και να κάνω λάθος .
Αρκετά επιθετική !

Αλλά ,όπως και με τις Karve ( blade angle : 30° ) πιθανολογώ πως αν το ξύρισμα
γίνει " riding the cap " (πράσινη γραμμή στη παρακάτω φωτο ) θα είναι εξαιρετικά απαλό ,ενώ αντίθετα
αν πάμε σε "riding the guard" (κόκκινη γραμμή στη παρακάτω φωτο ) τότε η μηχανή αγριεύει σημαντικά ...
Εικόνα

Επίσης έχεις υιοθετήσει το τρόπο της Fatip ,όσων αφορά την στήριξη της λεπίδας .
Ευτυχώς η κατασκευή έχει πολύ μικρές ανοχές και τα προβλήματα ευθυγράμμισης της λεπίδας
δεν υπάρχουν στην Λάμδα ,σε αντίθεση με τη Fatip .
Τα παραμορφωμένα εσωτερικά "αυτάκια" της λεπίδας το αποδεικνύουν !
Εικόνα
Η λεπίδα δεν έχει καθόλου τζόγο με τα cap pins !
Μπράβο !
:clap:


Τέλος μια παρότρυνση.
Θεωρώ πως θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή του κράματος κατασκευής .
Τα περισσότερα κράματα μπρούτζου που βρίσκονται στην εγχώρια αγορά περιέχουν άνω του 0,25% σε Μόλυβδο .
Ο τελευταίος προστίθεται ως λιπαντικό και για την ευκολότερη και οικονομικότερη κατεργασία του κράματος ,
αλλά και για την αύξηση των αντοχών σε τριβή ("αυτολίπανση " ) του τελικού αντικειμένου
(γλίστρες ,ολισθητήρες,ράουλα,γρανάζια,ρουλεμάν,κτλ ) .
Μοναδική εξαίρεση ο μπρούτζος αλουμινίου DIN 1714 με 0,1 % Pb .
To ευρωπαϊκό αντίστοιχο του αμερικάνικου μπρούτζου αλουμινίου C954 ( δες Timeless Razors ).
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

@NYC1920
Κι όμως, υπάρχουν τζόγοι ακόμη που θέλω να τους ελαχιστοποιήσω. Η συναρμογή μεταξύ top cap και bottom plate είναι άψογη. Υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος τζόγος μεταξύ cap pin και λεπίδας που δε μου επιτρέπει να "αυτοματοποιήσω" την ευθυγράμμιση. Να φανταστείς πως είναι λίγο καλύτερη από Fatip αυτή τη στιγμή. Αλλά θέλω να φτάσω στο επίπεδο της R41. Ευτυχώς είναι κάτι που λύνεται σχετικά εύκολα όταν μπει στην παραγωγή.

Ναι, είναι επιθετική και σκέφτομαι να την "ηρεμήσω λίγο" με μια μικρή αλλαγή στη γεωμετρία. Το θεωρητικό blade angle είναι 31 μοίρες. Θέλησα να κάνω αυτή τη γωνία ακόμη μεγαλύτερη, αλλά η καμπυλότητα που ήθελα στη λεπίδα δεν μου το επέτρεπε. Θεωρώ πως η καμπυλότητα στη λεπίδα (σε αντίθεση με τη σχεδόν οριζόντια λεπίδα της R41) επιτρέπει καλύτερο "γλίστρημα" χωρίς τραβήγματα, ανεξάρτητα της επιθετικότητας.

Όσον αφορά τη στήριξη της λεπίδας, ήθελα οπωσδήποτε να γίνεται όσο πιο εξωτερικά ήταν δυνατόν. Πιστεύω πως η ελαχιστοποίηση του blade chatter δίνει πιο γλυκό ξύρισμα στο τέλος, εφόσον η λεπίδα είναι πιο στιβαρή και δεν κάνει ανεξέλεγκτες ταλαντώσεις καθώς σύρεται.

Όσον αφορά το υλικό κατασκευής. Δεν έχει καμία σχέση με κοινό μπρούτζο, μάλιστα έχει παρόμοια χαρακτηριστικά σε διάβρωση με το ανοξείδωτο ατσάλι. Είναι κατάλληλο για εφαρμογή σε θαλασσινό νερό αλλά και σε διαλύματα καυστικού καλίου και νατρίου. Αρκεί το ph των διαλυμάτων αυτών να μην ξεφεύγει πολύ προς τα πάνω. Ούτως ή άλλως οι "αλισίβες" των σαπουνιών που χρησιμοποιούμε είναι εν μέρει "απενεργοποιημένες". Αν δεν ήταν θα έκαναν πρώτα ζημιά στο πρόσωπό μας και αργότερα στη μηχανή ξυρίσματος. Το μόνο που με ανησυχεί στο κομμάτι του υλικού είναι η πιθανή πατίνα που μπορεί να δημιουργηθεί με το χρόνο και αναλόγως των συνθηκών. Δεν υπάρχει καμία σχέση με τις πρασινίλες των κοινών μπρούτζων, αυτό το κράμα δημιουργεί μια πατίνα πολύ ελαφριά σε χρώμα η οποία λειτουργεί ως προστατευτικό στρώμα για αποφυγή διαβρώσεων στο μέταλλο. Και πάλι αυτή η πατίνα δημιουργείται μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και όπως είπα αναλόγως των συνθηκών. Αν το βουτήξεις δηλαδή στο θαλασσινό νερό και το αφήσεις για 1 χρόνο, θα δημιουργήσει ένα στρώμα πατίνας (θα σκουρύνει λίγο η απόχρωση), αλλά διάβρωση δε θα συμβεί.
Άβαταρ μέλους
kopasas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2019, 20:10
4
Has thanked: 121 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πάντως απο testers εδω μεσα δεν θα ξεμεινεις. Εξαιρετική δουλειά.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Παιδιά το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο .
Με έχετε μπερδέψει τελείως με τις αναλύσεις σας ,να ξυριστουμε θέλουμε .
Καλοπροαίρετα πάντα και συγνώμη κιόλας
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Wetshaving εις την ελληνικήν.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Thodoris2403 έγραψε: 09 Δεκ 2019, 16:22 @NYC1920
Κι όμως, υπάρχουν τζόγοι ακόμη που θέλω να τους ελαχιστοποιήσω. Η συναρμογή μεταξύ top cap και bottom plate είναι άψογη. Υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος τζόγος μεταξύ cap pin και λεπίδας που δε μου επιτρέπει να "αυτοματοποιήσω" την ευθυγράμμιση. Να φανταστείς πως είναι λίγο καλύτερη από Fatip αυτή τη στιγμή. Αλλά θέλω να φτάσω στο επίπεδο της R41. Ευτυχώς είναι κάτι που λύνεται σχετικά εύκολα όταν μπει στην παραγωγή.
Πάντως από τη φωτό φαίνεται πως τα pins σφηνώνουν καλά στα εσωτερικά αυτάκια της λεπίδας .
Καθώς σφίγγει η λαβή ,το cap "κατεβαίνει" παρασύροντας τη λεπίδα ,ενώ τα αυτάκια παραμένουν στην αρχική τους θέση .
Γι αυτό και η ελαστική παραμόρφωση που παρατηρείται.
Thodoris2403 έγραψε: 09 Δεκ 2019, 16:22 Ναι, είναι επιθετική και σκέφτομαι να την "ηρεμήσω λίγο" με μια μικρή αλλαγή στη γεωμετρία. Το θεωρητικό blade angle είναι 31 μοίρες. Θέλησα να κάνω αυτή τη γωνία ακόμη μεγαλύτερη, αλλά η καμπυλότητα που ήθελα στη λεπίδα δεν μου το επέτρεπε. Θεωρώ πως η καμπυλότητα στη λεπίδα (σε αντίθεση με τη σχεδόν οριζόντια λεπίδα της R41) επιτρέπει καλύτερο "γλίστρημα" χωρίς τραβήγματα, ανεξάρτητα της επιθετικότητας.
Ακόμη μεγαλύτερη γωνία λεπίδας από 30 ° (που σημαίνει πως εξέχει ολοένα και πιο οριζοντίως της κεφαλής ) συντελεί στο η μηχανή να γίνει ακόμη πιο επιθετική και "ιδιότροπη" ως προς την ιδανική γωνία λαβής .Το σχετικά μικρό διάκενο λεπίδας δεν βοηθά και πολύ ,
απεναντίας μειώνει το "παράθυρο" της γωνίας προσβολής της λεπίδας .
Όπου "γωνία προσβολής" ,η τελική γωνία που σχηματίζει η λεπίδα με την επιφάνεια δέρματος .
Σε μηχανές με θετική έκθεση λεπίδας ,υπάρχει κάποιο εύρος στην γωνιά προσβολής :
Από "τέρμα" riding the cap έως "τέρμα" riding the guard .
Εικόνα
Εικόνα
Η καμπυλότητα της λεπίδας εξυπηρετεί κυρίως δύο σκοπούς :
1 ) Σε μηχανές όπου clamp distance >free -end distance (όπως λ.χ. η R41),αποτελεί τη κύρια μέθοδο ,
ώστε να προσδοθεί ακαμψία στη λεπίδα.
Η λεπίδα διατηρείται σε κάμψη ,άρα υπό συνεχή τάση και έτσι μειώνεται η ελαστικότητα της .


2 ) Σε μηχανές όπου clamp distance = free -end distance (όπως λ.χ. η Timeless 0.68 /0.95 ή η Lamda ),η κάμψη της λεπίδας χρησιμοποιείται
έτσι ώστε η γωνία της λαβής να είναι πιο μικρή και η λαβή της μηχανής να παραμένει σχεδόν παράλληλη με την επιφάνεια δέρματος που ξυρίζεται.
Για πιο βολική χρήση της μηχανής ,δηλαδή .

Thodoris2403 έγραψε: 09 Δεκ 2019, 16:22 Όσον αφορά τη στήριξη της λεπίδας, ήθελα οπωσδήποτε να γίνεται όσο πιο εξωτερικά ήταν δυνατόν. Πιστεύω πως η ελαχιστοποίηση του blade chatter δίνει πιο γλυκό ξύρισμα στο τέλος, εφόσον η λεπίδα είναι πιο στιβαρή και δεν κάνει ανεξέλεγκτες ταλαντώσεις καθώς σύρεται.
Προσωπικά μόνο αυτού του τύπου μηχανές χρησιμοποιώ .
Clamp distance = free -end distance .
Σε όλες τις άλλες ( clamp distance >free -end distance ) το "blade chattering " καθιστούσε απαγορευτικό το πέρασμα κόντρα στη φορά .

Thodoris2403 έγραψε: 09 Δεκ 2019, 16:22 Όσον αφορά το υλικό κατασκευής. Δεν έχει καμία σχέση με κοινό μπρούτζο, μάλιστα έχει παρόμοια χαρακτηριστικά σε διάβρωση με το ανοξείδωτο ατσάλι. Είναι κατάλληλο για εφαρμογή σε θαλασσινό νερό αλλά και σε διαλύματα καυστικού καλίου και νατρίου. Αρκεί το ph των διαλυμάτων αυτών να μην ξεφεύγει πολύ προς τα πάνω. Ούτως ή άλλως οι "αλισίβες" των σαπουνιών που χρησιμοποιούμε είναι εν μέρει "απενεργοποιημένες". Αν δεν ήταν θα έκαναν πρώτα ζημιά στο πρόσωπό μας και αργότερα στη μηχανή ξυρίσματος. Το μόνο που με ανησυχεί στο κομμάτι του υλικού είναι η πιθανή πατίνα που μπορεί να δημιουργηθεί με το χρόνο και αναλόγως των συνθηκών. Δεν υπάρχει καμία σχέση με τις πρασινίλες των κοινών μπρούτζων, αυτό το κράμα δημιουργεί μια πατίνα πολύ ελαφριά σε χρώμα η οποία λειτουργεί ως προστατευτικό στρώμα για αποφυγή διαβρώσεων στο μέταλλο. Και πάλι αυτή η πατίνα δημιουργείται μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και όπως είπα αναλόγως των συνθηκών. Αν το βουτήξεις δηλαδή στο θαλασσινό νερό και το αφήσεις για 1 χρόνο, θα δημιουργήσει ένα στρώμα πατίνας (θα σκουρύνει λίγο η απόχρωση), αλλά διάβρωση δε θα συμβεί.
Οι "πρασινίλες " που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικό διάβρωσης του ΟΡΕΙΧΑΛΚΟΥ ( κράμα Cu -Zn ) .
Ο ΜΠΡΟΥΤΖΟΣ ( κράματα Cu- Sn / Cu-Al / Cu -Si / Cu-Be / Cu-Ni ) δεν πρασινίζει ποτέ . Μαυρίζει μονάχα .

Επίσης ,τα περισσότερα κράματα μπρούτζου παρουσιάζουν μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στο θαλασσινό νερό ,
από ό,τι το 99% των κραμάτων ανοξείδωτου χάλυβα.
Εννοείται πως ο μπρούτζος (και όχι ο ορείχαλκος) είναι πιο ανθεκτικός στη διάβρωση από ότι οι περισσότεροι ανοξείδωτοι χάλυβες .
Ειδικά σε αυτή του θαλάσσιου περιβάλλοντος .
Το θέμα όμως είναι το ποσοστό Μολύβδου που υπάρχει και στα κράματα ορείχαλκου αλλά και μπρούτζου .
Ποιο ακριβώς είναι το κράμα που χρησιμοποιήθηκε για τη κατασκευή του πρωτότυπου ;

Παραδείγματος χάριν , ο γράφων χρησιμοποιεί το κράμα ορείχαλκου CuZn37 ή αλλιώς C27200 ,για την κατασκευή λαβών ξυριστικών μηχανών ,
με μέγιστο ποσοστό Pb 0,1% .
{ Κάτω του 0,25% θεωρείται " Lead-free " παγκοσμίως . }
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”