Lambda razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Η επιλογή του υλικού αλλά και η βασική επιρροή της Lambda την κάνει απλά ακαταμάχητη στα μάτια μου όποτε με τιμή κανονική δε νομίζω να μπορέσω να αντισταθώ στην αγορά της! Για δώρο Χριστουγέννων βρε αδερφέ... Χαχαχα
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ τα δόντια της Λ θα προτιμούσα να ήτανε σαν της karve plate f/g. Τα καλύτερα απ όλα.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27377 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Μετά και το δεύτερο ξύρισμα με την Λάμδα που είχε την καλοσύνη να μου στείλει ο Θοδωρής για δοκιμή, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Στο αισθητικό κομμάτι οι επιρροές από την Φάτιπ είναι εμφανείς. Η ποιότητα της δουλειάς και του υλικού είναι φυσικά ανώτερη στην Λάμδα.

Θα προτιμούσα κοντύτερη λαβή, ίσως κατά 5-6 χιλιοστά, και με λίγο μεγαλύτερο βάρος για να έχει καλύτερο ζύγισμα. Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη στο ότι καλύτερα να αφαιρεθεί το στενότερο πάνω μέρος της λαβής και να μικρύνει η διάμετρος των εκατέρωθεν κιονοκράνων. Το grip είναι καλό.

Η κεφαλή είναι μια χαρά, στο μέγεθος που με βολεύει, τα επιμήκη δόντια δεν ενοχλούν αν και αισθητικά θα τα ήθελα κοντύτερα και λιγότερο γαμψά.

Πάμε στο ξύρισμα που είναι το σημαντικότερο:
Είναι αποτελεσματική, λίγο περισσότερο από τις Parker, στο επίπεδο των Blackbird και Fatip oc, λιγότερο από τις R41. Η ευχάριστη έκπληξη είναι η απαλότητα της μηχανής και η σιγουριά που αισθάνεσαι όταν την κουμαντάρεις. Δεν είχα την αίσθηση του κινδύνου ότι θα με δαγκώσει αν δεν είμαι απόλυτα συγκεντρωμένος.

Αν θα την αγόραζα; Η σύγκριση με την Blackbird που τερμάτισε την αναζήτησή μου για την ιδανική ξυριστική μηχανή είναι αναπόφευκτη. Συνεπώς, δεν θα αγόραζα την Λάμδα για 'πρώτη' μου μηχανή αλλά για να έχω στην πολύ μικρή πλέον συλλογή μου μια όμορφη, καλοφτιαγμένη, λειτουργική ΕΛΛΗΝΙΚΗ μηχανή. Από τις δεκάδες που δοκίμασα, κράτησα μια Parker και μια Ρώσικη CTART για χρήση καθώς και την δική μας DE89 και μια Weber για συναισθηματικούς λόγους. Η Λάμδα άνετα θα μπορούσε να σταθεί δίπλα τους όταν τελειοποιηθεί.

Α ναι, πολύ βασικό: μηδέν ερεθισμοί, μηδέν τσούξιμο με το asl.

Θοδωρή συγχαρητήρια!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ανδρεα. Θα ήθελα να μου τη συγκρίνεις την αποτελεσματικότητα προσοχή όχι την αποδοτικοτητα της Λ με τις Rockwell 6c και ambassador. Ευχαριστώ @Vavous
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27377 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Αν ως αποτελεσματικότητα εννοείς βάθος κοπής με λιγότερα περάσματα, τότε θα έλεγα ότι η Λ αντιστοιχεί μεταξύ 4-5, προς το 5 στις άλλες δυο. Η Λ είναι πιο γλυκιά μου φαίνεται αλλά και η αίσθηση διαφορετική επειδή είναι open comb.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
JustMe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2019, 19:21
4
Been thanked: 33 times

herco, εμένα εννοείς;; τώρα είδα την παραπομπή συγγνώμη.
Merkur 41c (η οποία δεν μου αφήνει κοκκινίλες στο λαιμό) και μια muhle r108 η οποία μου χαρίζει ερεθισμούς 5-6 μέρες έτσι για να τη θυμάμαι. Η δεύτερη πιάνει σκόνη βέβαια.
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Υπάρχει κάποια εξέλιξη για τη Λ;
Χρόνου φείδου!
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Καλησπέρα σε όλους.
Ένα μικρό update για τα τεκταινόμενα γύρω από τη μηχανή Lambda. Πολλοί ίσως να υποθέσατε ότι το project σταμάτησε, αλλά η αλήθεια ήταν ότι σε αυτό το διάστημα βγήκαν όλα τα προβλήματα στην επιφάνεια τα οποία δεν μπορούσαν να προβλεφθούν αρχικά.
Υπήρξαν θέματα που με πήγαν πίσω χρονικά, εκτός του κορονωϊού που πραγματικά μου έφαγε περίπου 2 μήνες χωρίς καμία εξέλιξη.
Το σημαντικότερο θέμα -που πραγματικά μου έβγαλε την ψυχή- ήταν τα ξύλινα κουτάκια για τα οποία άλλαξα 2 εταιρίες (ξυλουργεία ουσιαστικά, αλλά με προηγμένα μέσα-CNC) μέχρι να μπορέσω να πετύχω κάτι κοντά στο αποτέλεσμα που ήθελα. Έχει ακόμη αρκετά περιθώρια βελτίωσης κυρίως στα logo που έχει στο καπάκι του.
Δεύτερο θέμα ήταν μια καθυστέρηση που είχα για να επιτευχθούν μερικά επιπλέον engravings στο base-plate και στη λαβή.
Και τρίτο θέμα ήταν το γεγονός ότι η μηχανουργική δουλειά έγινε (και γίνεται) στην εταιρεία όπου εργάζομαι, οπότε καταλαβαίνετε ότι υπήρξε μια αρκετά μεγάλης έκτασης "τριβή".

Να πω εδώ ότι ακολούθησα πιστά όλες τις προτροπές από τα παιδιά που τη δοκίμασαν και είχαν απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις που έκαναν. Και ιδιαίτερα τις παρατηρήσεις του @Tzimisce ο οποίος με την εμπειρία του πραγματικά βοήθησε και πιστεύω ότι επιλύθηκαν όλα τα προβλήματα που ανέφερε

Καλώς εχόντων των πραγμάτων σε 2-3 εβδομάδες η τελική έκδοση θα είναι διαθέσιμη για δοκιμές.
Ευχαριστώ για την υπομονή...


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Θα έρχεται με στάνταρ κεφαλή η θα μπορεί ο καθένας να κάνει customize την κεφαλή ;
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”