Πρόταση για milder DE

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Μην αγχώνεστε, εμένα μου πήρε κανα χρόνο για να συνηθίσει το δέρμα και να μην έχω κοκκινίλες.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Ευχαριστώ για τις άλλες προτάσεις, θα πέσει ψάξιμο στο νετ να τις δω

Για τα γένια στο λαιμό τώρα, στο κάτω μέρος της γνάθου βγαίνουν προς τα κάτω, ενώ στην περιοχή της καρωτίδας, βγαίνουν προς τα πάνω
Έχω δοκιμάσει διάφορες φορές ξυρίσματος ανάλογα την χαρτογράφηση, το μόνο που πρόσθεσα όμως ήταν αριθμό περασμάτων, καμία βελτίωση
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Η μηχανή που έχω στα χέρια μου το τελευταίο διάστημα και με έχει κάνει να αναθεωρήσω για τις mild μηχανές είναι η V3M By Maggards.

Η κεφαλή πραγματικά είναι απίστευτα mild αλλά και τρομερά αποδοτική. Μπορείς να της ρίξεις μια ματιά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Georgechalkida την 24 Νοέμ 2019, 00:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

AfterGR έγραψε: 21 Νοέμ 2019, 18:24 Είμαι στον χώρο πάνω από 2 χρόνια, δυστυχώς δεν μπορώ να χαρώ το ξύρισμα όπως θα ήθελα, περιοριζομαι σε πολύ ήπιες μηχανές και ξυραφάκια
Επίσης δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους αυτό, ή θα πρέπει να ξυριστω κάθε μέρα, ή από τρίτη και μετά
Φίλε μου σε καταλαβαίνω, και εγώ στην ίδια κατάσταση ήμουν, αλλά δεν παραιτήθηκα ποτέ μου, κάποιες στιγμές κουράστηκα και έτσι πέρασα από όλα τα ξυριστικά στάδια, μέχρι να έρθω εδώ που είμαι, η μόνες λύσεις είναι, να πας πρώτα σε έναν δερματολόγο, και αν χρειαστεί και σε παραπέμψει και σε αλλεργιολόγο να πας, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αλλεργία με κάποια είδη μετάλλων, έχω φίλο που μόνο ο καθαρός χρυσός δεν του δημιουργεί αλλεργία. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν φταις εσύ, αν είσαι αλλεργικός στα διάφορα κράματα που κατασκευάζονται οι λεπίδες, τότε είναι πιό δύσκολο να βρεις λεπίδα, αλλά πάντα θα υπάρχει κάτι που θα είναι για σένα. :)

Εφόσον λοιπόν είσαι στον χώρο για δύο χρόνια, τα πράγματα είναι πιό δύσκολα, και σίγουρα έχεις κάνει τις δοκιμές σου, αλλά πίστεψέ με μπορεί να κάνεις κάποια λάθη που το δέρμα σου δεν τα δέχεται, θα σου προτείνω αυτό που έκανα και εγώ, έγινα ο ειδικός για εμένα (όχι δεν περηφανεύομαι), απλά δεν γινόταν διαφορετικά, άρχισε να παρατηρείς τι σε πειράζει, σε όλη την διαδικασία, πριν και μετά το ξύρισμα, πχ: αν κάνω μπάνιο και μετά πάω να ξυριστώ αμέσως, θα γίνω χάλια, κάποια συστατικά με ενοχλούν, επίσης μία πολύ mild μηχανή με λεπίδα που δεν κόβει, είναι ότι χειρότερο για τους ερεθισμούς, περιόρισε τα δύο περάσματα σε ένα αλλά καλό, με την R89 και κοφτερή λεπίδα, δούλευε με την τεχνική σου συνέχεια, και κάνε σωστή χαρτογράφηση της φοράς των τριχών σου, και δοκίμασε... μόνο εσύ μπορείς να βρεις την χρυσή τομή.
AfterGR έγραψε: 22 Νοέμ 2019, 13:22 Ξέρω από τώρα την απάντηση, "μην ξυριζεσαι κάθε μέρα"
Δεν είναι επιλογή όμως αυτό
Και εδώ υπάρχει θέμα σε αρκετούς, πολύ θα ήθελα να ξυρίζομαι κάθε μέρα, αλλά δεν μου το επιτρέπει το δέρμα μου, είμαστε συνάδελφοι, τα καλύτερα ξυρίσματα τα παίρνω ανά τρεις ημέρες, με αρκετή δουλεία και ψάξιμο κατάφερα να το πάω ανά δύο ημέρες, το κάθε μέρα δυστυχώς για εμένα είναι κάτι που δεν γίνεται, βλέπεις ότι κάτι που για άλλους είναι ένα απλό πράγμα και δεδομένο, για άλλους είναι ένα όνειρο άπιαστο, δεν παραπονιέμαι όμως όλα μια χαρά είναι, και πάλι καλά που μπορώ να ξυριστώ.

Από DE όπως σου είπαν και τα παιδιά, η Merkur 41c και η Rockwell 6C ή 6S είναι πολύ απαλές και ευγενικές, αν και η R89 είναι πολύ καλή, νομίζω πως δεν είναι η μηχανή που σου κάνει τις κοκκινίλες. Μην απογοητεύεσαι όμως, όταν αγαπάς κάτι που είναι για καλό, θα το πετύχεις...

Q: Πότε σου εμφανίζονται οι κοκκινίλες; κατά την διάρκεια του ξυρίσματος ή μετά; στον λαιμό είναι μόνο; ή σου ξεκινάει με αλυσιδωτή αντίδραση;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Georgechalkida έγραψε: 24 Νοέμ 2019, 00:57 Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιωργο, αφαιρεσε την υπογραφη σου στο Tapatalk ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Όλο την αφαιρώ την άτιμη αλλά δε ξέρω γιατί επανέρχεται!! Νομίζω τώρα δε θα φαίνεται.

Επίσης στο θέμα του φίλου, μιας και εγώ ξυρίζω τον λαιμό μου, να προσθέσω πως μετά από πααααααρα πολύ καιρό κατάφερα να αντιμετωπίσω τις κοκκινίλες και τους ερεθισμούς.

Πάντα μου έφταιγαν οι μηχανές, τα σαπούνια και τα after shave. Τελικά αυτό που έφταιγε ήταν καθαρά η τεχνική μου και το γεγονός πως στον λαιμό ειδικά, οι τρίχες πάνε όπως θέλουν.

Η χαρτογράφηση είναι το Α και το Ω. Διότι εκεί που αισθάνεσαι πως ξυρίζεσαι σωστά, τελικά ξυρίζεσαι κόντρα χωρίς να το καταλάβεις.

Αργές και σταθερές κινήσεις. Και δε θα χρειάζεται να κάνεις πολλά περάσματα, και θα είναι κλάσεις απολαυστικότερο το ξύρισμα σου.

ΥΓ Εγώ προσωπικά σαν Γιώργος, δε βάζω κρύο νερό μόνο μετά το ξύρισμα. Αλλά.και.οριν ξεκινήσω. Έχω παρατηρήσει πως έτσι η όλη διαδικασία είναι αρκετά πιο εύκολη και πιο λειτουργική για την επιδερμίδα μου.
Γιώργος
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον

Η συμβουλή σου tony για το ένα και καλο ξύρισμα, δηλαδή ένα πέρασμα, ίσως δουλέψει καλύτερα σε εμένα, πολύ παλιότερα αν θυμάμαι καλά το είχα επιχειρήσει αλλά ήμουν πολύ άπειρος και δεν είναι αξιόπιστη δοκιμή, θα το επιχειρήσω στο αμέσως επόμενο ξύρισμα, και μάλιστα με κρύο νερό όπως μου πρότεινες επίσης

Επειδή κάποιος ρώτησε, οι κοκκινίλες μου βγαίνουν μετά το ξύρισμα, κυρίως στο λαιμό, 1-2 λεπτά μετά το πέρασμα

Θα δοκιμάσω με την R89 και πιο κοφτερή λεπίδα (lord super chrome)

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Θα πώ και εγω την μπούρδα μου , καθώς Arko , valobra ,cella όλα είναι Talow αν και δοκίμασες φυτικό από δάφνη αλλα δε ξερω μη και ηταν κάποιο επαγγελματικό κτλ κτλ που δε τα λες και ήπια.
Μηπως σε πειράζει το Tallow ? πάρε τα σαπούνια σου και χωρίς ξύρισμα κανε αφρό αστον 5 λεπτά σκουπίσου επανέλαβε αν έχεις και παλι κοκκινίλες ψάχνεις σαπούνια ^^ ή θα σε πειράζει ο ασβός .
Αν όχι συνεχίζεις το ιδιο με τα ASL σου ισως είναι καποιο άρωμα πχ αν σε πειράζει το σανταλόξυλο απορρίπτεις το 80% με την μια .
Επόμενη δοκιμή ένα MWF αν σε πειράζει το Tallow εκει θα γίνεις @#$%#$% αλλα θα ξέρεις τι και πώς και μετά πρόβατο Hasliner που είναι φυτικό αλλά αξιόλογο αν και με MWF δεν εχω ξυριστεί με το Hasliner εχω και δεν εβαλα καν ASL βαμβάκι.
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Έχω και πινέλο χειρου, επίσης το προηγούμενο σαπούνι που χρησιμοποίησα ήταν το προβατάκι, καθώς και το σανδαλοξυλο της ίδιας εταιρείας, δεν άλλαξε τίποτα

Με αυτό που είδα διαφορά ήταν το κρύο νερό, βελτίωσε τα πράγματα κατά πολύ, παρότι είχα φορτώσει την lord super Chrome που την θεωρώ από τις πιο κοφτερες

Added in 23 hours 56 minutes 42 seconds:
Έχω νεότερα στο θέμα, ευχαριστώ και για την βοήθεια σας διότι που και που χρειαζόμαστε ένα ταρακούνημα για να ξεκολλήσουμε

Πρώτα από όλα για μια φορά αποδείχθηκε πως το ξυραφάκι "μου", είναι το lord classic
Χάδι το πέρασμα και σχεδόν μηδέν ερεθισμούς στον λαιμό, στο υπόλοιπο ούτε για δείγμα
Το κρύο νερό ήρθε για να μείνει, σε όλη την διάρκεια του ξυρίσματος, μάλλον μύθος το ζεστό νερό

Όμως είχα και μια αλλαγή ακόμα
Μετά τη συμβουλή πιο πάνω, είπα να ξεθαψω το πινέλο χειρου που είχα και εκτός του ότι το ένιωθα πιο απαλό επάνω μου(το είχα σπάσει πριν μπει στο ντουλάπι) έκανα και πιο ποιοτικό αφρό με face lathering, παλιότερα έκανα πιο ποιοτικό με του ασβου, αυτό δεν ξέρω πως έγινε

Τελικά δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένα κάποια πράγματα
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Έχω νεότερα στο θέμα, ευχαριστώ και για την βοήθεια σας διότι που και που χρειαζόμαστε ένα ταρακούνημα για να ξεκολλήσουμε

Πρώτα από όλα για μια φορά αποδείχθηκε πως το ξυραφάκι "μου", είναι το lord classic
Χάδι το πέρασμα και σχεδόν μηδέν ερεθισμούς στον λαιμό, στο υπόλοιπο ούτε για δείγμα
Το κρύο νερό ήρθε για να μείνει, σε όλη την διάρκεια του ξυρίσματος, μάλλον μύθος το ζεστό νερό

Όμως είχα και μια αλλαγή ακόμα
Μετά τη συμβουλή πιο πάνω, είπα να ξεθαψω το πινέλο χειρου που είχα και εκτός του ότι το ένιωθα πιο απαλό επάνω μου(το είχα σπάσει πριν μπει στο ντουλάπι) έκανα και πιο ποιοτικό αφρό με face lathering, παλιότερα έκανα πιο ποιοτικό με του ασβου, αυτό δεν ξέρω πως έγινε

Τελικά δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένα κάποια πράγματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”