Parker semi slant 55SL double edge razor.

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πρόκειται για μια μηχανή με σλαντ κεφαλή.
Στα ξυρισματα που έχω κάνει με την μηχανη(4-5) διαπίστωσα
ότι η μηχανή είναι αποτελεσματική και πολύ πιο γλυκιά από
τις άλλες σλαντ που έχω χρησιμοποιήσει.
Όπως και οι υπόλοιπες σλαντ δεν θέλει καθόλου πίεση παρόλα ταύτα κόβει την τρίχα άνετα και αποτελεσματικά χωρίς όμως να νιώθεις την επιθετικότητα της λεπίδας που νιώθεις με τις υπόλοιπες.
Συμπερασματικά το ξύρισμα μαζί της είναι άνετο και ευχάριστο.
Δεν την χρησιμοποιώ κάθε μέρα , πιστεύω όμως ότι μπορεί άνετα κάποιος με σκληρά γένια και πυκνή τριχοφυΐα να την χρησιμοποιήσει.
Βγαίνει σε τρεις εκδόσεις.σατεν,γραφιτης και ροζ χρυσό.
Η ποιότητα κατασκευής της είναι άριστη και την θεωρώ από τις πιο όμορφες μηχανές.
Το βάρος της είναι 100γρ. και το μήκος της 10,10εκ.

Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Στα τελευταία ξυρίσματα χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο την Parker Semi Slant και μπορώ να πω ότι είναι φοβερή μηχανή. Γενικά είμαι fan των slant γιατί ξυρίζουν πολύ αποτελεσματικά χωρίς - εν γένει - την επιθετικότητα άλλων μηχανών (*) και η Semi Slant δεν είναι εξαίρεση - το αντίθετο.

Βασικά έχω κρατήσει το ίδιο setup σε όλα τα ξυρίσματα (Razorock 400 Noir Plissoft, MdC Original, Polsilver) για να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα και το ένα ξύρισμα είναι καλύτερο απ' το άλλο. Όπως οι περισσότερες μηχανές θέλει ελάχιστη πίεση (και σχετικά "ρηχή" γωνία κοπής, "riding the cap"), σε σημείο που λες αποκλείεται να με ξυρίσει έτσι. Μετά όμως περνάς το χέρι σου πάνω απ' το δέρμα και δεν έχει μείνει τίποτα! Να σημειώσω εδώ ότι την έχω δοκιμάσει αποκλειστικά σε γένια 3 - 4 ημερών με 3 περάσματα τη φορά (κλασικά WTG/XTG/ATG). Κατά συνέπεια δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται σε καθημερινό ξύρισμα αλλά κάτι μου λέει πως θα είναι εξίσου αποτελεσματική χωρίς να ερεθίζει το δέρμα (αυτό με κάθε επιφύλαξη αφού δεν έχω ιδία πείρα).

Σε σχέση με άλλες slant, συγκεκριμένα τη Merkur 39c που χρησιμοποιούσα κατά κόρον μια φορά κι ένα καιρό, έχει την ίδια γλυκιά αίσθηση αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί έχω να χρησιμοποιήσω την 39c πάνω από χρόνο. Είναι πάντως είναι κι οι δυο καταπληκτικές μηχανές.

(*) Εννοείται δεν είναι όλες οι slant ήπιες, η Razorock Wunderbar π.χ. είναι αρκετά επιθετική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FSword την 23 Νοέμ 2019, 17:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Ποια η διαφορα των Slant μηχανων απο τις κλασσικες DE? Tι παραπανω προσφερει η κλιση που εχουν? :confusion-shrug:
Ερωτηση αρχαριου...
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27998 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Η slant λόγω της κλισης που έχει δεν κόβει την τρίχα κάθετα, αλλά την κόβει σταδιακά από δεξιά προς τα αριστερά ή αντίστροφα (ανάλογα με ποιά πλευρά της slant χρησιμοποιείται). Αρα κόβει πιό εύκολα με αποτέλεσμα να αποφεύγονται πολλαπλά περάσματα.

Το σχέδιο προφανώς προέρχεται από την λεπίδα της γκιλοτίνας, που δεν έκοβε τρίχες, αλλά κεφάλια και μάλιστα αποτελεσματικά. :mrgreen:

Ενα ενδιαφέρον άρθρο εδώ
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Χμμμ...μαλιστα! Ισως λυσει το θεμα που εχω με τα γενια κατω απο το σαγωνι και τον λαιμο. Εχουν 3 διαφορετικες διαδρομες τα γενια,και μονο με την Variant και Piccolo καθαριζω καλα σε αυτα τα σημεια.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Εγώ δεν είδα κάποια διαφορά με slant.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Βασικά μπορείς να προσομοιάσεις τη slant με διαγώνιες κινήσεις της μηχανής αλλά προφανώς με την ίδια τη slant τα πράγματα είναι πιο εύκολα (ειδικά σε δύσκολα σημεία). Προσωπικά οι συγκεκριμένες μηχανές με βολεύουν πολύ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”