Καθημερινό ξύρισμα με ποια μηχανή;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Ναι η λεπίδα ήταν καλή. Αν δεν κάνω λάθος ήταν η Polsilver αλλά και να μην ήταν αυτή σίγουρα ήταν νέα λεπίδα στο πρώτο της ξύρισμα (ακριβώς επειδή ήθελα να είναι κοφτερή για να μην έχω προβλήματα) το πολύ να ήταν η Astra SP . Αν και έχω αρκετά πακετάκια λεπίδες που θέλω να δοκιμάσω ακόμα, γενικά στις "ζόρικες" καταστάσεις χρησιμοποιώ μια από τις δύο με προτίμηση στις πρώτες.
NYC1920 έγραψε: 19 Οκτ 2019, 20:47 Η μηχανή καθημερινού ξυρίσματος θεωρώ πως ΔΕΝ πρέπει να είναι επιθετική .
Δεν χρειάζονται ούτε το μεγάλο διάκενο λεπίδας αλλά ούτε και η μεγάλη έκθεση λεπίδας .
Εκείνο που χρειάζεται είναι ο συνδυασμός ευγενικής μηχανής ( ιδανικά με ουδέτερη ή αρνητική έκθεση λεπίδας ) με πολύ κοφτερή λεπίδα ,
όπως οι Feather ,Polsilver ,Nacet ,7 o'clock ,Kai ,κ.α.
Η μηχανή θα είναι αρκετά προστατευτική με το δέρμα ,ενώ η λεπίδα ανηλεής με τις κοντές τρίχες .
Νομίζω πως θα συμφωνήσω με το παραπάνω. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου, μένει να το δοκιμάσω και να δω ότι αυτό δουλεύει για εμένα.
Μπορεί η RR GC 84 να είναι η μηχανή για καθημερινό ξύρισμα?
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά θεωρώ πως οι Astra SP είναι "γλυκές" λεπίδες και όχι ιδιαίτερα "κοφτερές " .
Αν θέλεις δήλωσε συμμετοχή εδώ ,
έτσι ώστε να δοκιμάσεις μία μηχανή που είναι αρκετά ευγενική για σχεδόν καθημερινό ξύρισμα ,αλλά αρκούντως αποδοτική .

Η Razorock Gamechanger 0.84-P είναι η "υπέρτατη" μηχανή καθημερινού ξυρίσματος κατ'εμέ .
Ένα-δύο κλικ πιο ευγενική από την Karve "D" μεν ,αλλά και ένα -δύο κλικ λιγότερο αποδοτική δε.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Είχα δει και άλλη φορά τίτλο εδώ στο φόρουμ (ή αναφορά ίσως στο ξύρισμα της ημέρας) για το pass around αλλά δεν είχα δώσει σημασία να δω τι γίνεται και πως αφού θεώρησα πως ήταν διαδικασία "χέρι με χέρι", άρα για ανθρώπους που μπορούν να βρεθούν από κοντά.
Με την ευκαιρία αυτή λοιπόν του δικού σου ποστ, θα ήθελα να ζητήσω κάτι, αν κάποιος πιστεύει πως μπορεί να με εμπιστευθεί.
Όποιος λοιπόν διαθέτει την GameChanger (ιδανικά και την Feather AS-D2 ή κάποια άλλη που ο ίδιος πιστεύει πως κάνει για την περίπτωσή μου) και όπως προείπα μπορεί να με εμπιστευτεί, θα μπορούσε ίσως να μου αποστείλει τις μηχανές να τις δοκιμάσω για δύο τρία ξυρίσματα την κάθε μια (μια εβδομάδα ή δέκα ημέρες το πολύ) και να τις αποστείλω πίσω. Εννοείται πως τα μεταφορικά βαραίνουν εμένα για το πήγαινε - έλα από και προς τον κάτοχο.
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, αν κάποιος θέλει να αγοράσει κάποια μηχανή, την οποία τυχαίνει να έχω εγώ, πολύ ευχαρίστως από μέρους μου να του την παραχωρήσω για δοκιμή ώστε να αποφασίσει αν τελικά θέλει να την αποκτήσει ή όχι. Αυτό δηλαδή που ζητάω εγώ, είμαι διατεθειμένος από την πλευρά μου να το κάνω κιόλας.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παναγιωτη, αν θελεις κατι τετοιο, ανεβασε μια αγγελια στο καταλληλο section του forum, Περιεγραψε τι ακριβως ζητας και λογικα θα εχεις ανταποκριση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Στο νήμα των αγγελιών; στο ζητείται δηλαδή είναι το κατάλληλο μέρος; αν είναι έτσι ναι να την ανεβάσω εκεί...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Πολ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Απρ 2019, 01:02
5
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Ηλικία: 59

Δοκίμασε την Edwin Jagger 316. Ενα κλικ πιο επιθετική απο 89R και 34C, με εντελώς νεα σχεδίαση κεφαλής.
:violin: :omg ..
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

+1 Διαμαντάκι που περιμένει να ανακαλυφθεί όπως είπε κι φίλτατος Ανδρέας και συμφωνώ 100%.
Χρόνου φείδου!
vasilis6194
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 15:20
2
Has thanked: 48 times
Been thanked: 112 times
Ηλικία: 30

Καλησπέρα ξεθάβω λίγο το θέμα καθημερινής μηχανής. Λόγω επαγγέλματος το καθημερινό ξύρισμα είναι αναγκαίο. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια Rockwell 6C εδώ και ένα 6μηνο, οπότε και ξεκίνησα το Π.Ξ. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή(όπως ήταν λογικό) πειραματίστηκα (και συνεχίζω) με λεπίδες, σαπούνια και βελτίωση της τεχνικής μου. Αυτή τη στιγμή ξυρίζομαι ευχάριστα και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ωστόσο πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ακόμη πιο απολαυστικό καθώς, σε γένια 2-3 ημερών απολαμβάνω περισσότερο την διαδικασία του ξυρίσματος και την αίσθηση που μου προσφέρει. Από αυτά που έχω διαβάσει νομίζω η Gamechanger θα μπορούσε να με βοηθήσει στο καθημερινό ξύρισμα. Το ερώτημα που προκύπτει είναι 0.68 ή 0.84 διάκενο; Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές που αξίζει να δοκιμάσω; Εδώ να συμπληρώσω ότι στο καθημερινό, την Rockwell την έχω στην πλάκα R4 και κάνω δύο περάσματα (WTG,XTG). Την κόντρα την αποφεύγω για κάθε μέρα γιατί μου δημιουργεί ερεθισμούς στο λαιμό.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Βασίλη εγώ θα σου πρότεινα την Razorock Lupo SS 72, είναι το μεταγενέστερο μοντέλο η Lupo και με 0,72 διάκενο θεωρώ πως είναι οτι πρέπει για καθημερινό χωρίς να υπολείπεται σε αποτελεσματικότητα.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
MichaelPapa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 18 Οκτ 2021, 11:21
2
Has thanked: 345 times
Been thanked: 542 times
Ηλικία: 35

Βασίλη, κατά τα περάσματα κάνεις πολλά μερεμέτια ή διωρθώσεις για να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα; Επίσης έχεις δοκιμάσει την πλάκα 5 για καθημερινή χρήση;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”