Gillette Heritage

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τέτοια γεγονότα αξίζουν δικό τους τόπικ, δεν μπαίνουν όλοι σε όλα αν δεν είναι πιασάρικος ο τίτλος. Τυχαία το είδα κι εγώ στο "In - Out", οπότε είπα να κάνω την καλή.

Εικόνα

Οπως και να το δει κανείς, η επιστροφή της Gillette στην αγορά των safety razors είναι ιστορικό γεγονός. Και, όπως σωστά είπε και ο Νώντας στο άλλο τόπικ, πολλοί είμαστε αυτοί που γοητευόμασταν με την ιδέα να αποκτήσουμε μία κλασική μηχανή της εταιρείας, αλλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν το είχαμε κάνει. Τώρα το πράγμα αλλάζει για όλους αυτούς τους ανθρώπους.

Η σχεδίαση μοιάζει με Edwin Jagger και ίσως εκεί οφείλονται οι φήμες που ανέφερε ο NYC120 περί εμπλοκής της βρετανικής εταιρίας στην υπόθεση (αν και η EJ έπαιρνε κεφαλές από τη Muhle). Δεν θα αργήσουν να μαθευτούν όλα, με ακρίβεια, έτσι κι αλλιώς. Προς το παρόν κρατάμε ότι η νέα μηχανή της Gillette κυκλοφορεί την 1η Νοεμβρίου, είναι ήδη διαθέσιμη για προπαραγγελία στο (αμερικάνικο) Amazon και φυσικά θα περιμένουμε/ελπίζουμε να τη φέρουν και τα ελληνικά ξυριστομάγαζα για να την πάρουμε από εκεί - μια και δεν βλέπω πουθενά να γίνεται λόγος για περιορισμένη έκδοση.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Είμαι σίγουρος τα fanboys των ξένων forum θα κάνουν χαμό αλλά για να είμαστε και ειλικρινείς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μια αδιάφορη λαβή με κεφαλή EJ/Muhle.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν εχω ενθουσιαστει. Μια λαβη που κατι θυμιζει, με μια κεφαλη της Muhle.

Αν αυτη ειναι η (εστω διαφημιστικη) επιστροφη της Gillette στη πηγη της, ειναι πολυ λιγη. Εξαλλου η "Gillette" ειναι εδω και δεκαετιες απλα μια μακετα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεν διαφωνώ και με τους δυο σας. Η λαβή μου θυμίζει ένα μοντέλο της Parker, η κεφαλή είναι Muhle, η Gillette είναι πράγματι μία ετικέτα της P&G, όμως ίσως πρόκειται για μία αρχή της επιστροφής στις ρίζες. Μπορεί και όχι, αλλά προσωπικά το βλέπω ως θετικό γεγονός.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Παρακαλώ ας μου επιτραπεί να αναπτύξω τη δική μου εκδοχή :

Η Gillette έχει εξαγοραστεί από τη Procter & Gamble ,η οποία "μπήκε μέσα" 5,24 δις δολάρια ,λόγω της χασούρας 8 δις δολαρίων από την πτώση των πωλήσεων της Gillette .

Οι αναλυτές της P&G αποδίδουν τη χασούρα στο γεγονός πως όλο και λιγότεροι άνδρες του "δυτικού κόσμου " ξυρίζονται πλέον και μάλιστα σε μικρότερη συχνότητα .

Ενδέχεται επίσης ,οι ίδιοι αναλυτές να έχουν πλέον συνειδητοποιήσει πως από τους άνδρες που συνεχίζουν να ξυρίζονται ,
ολοένα και περισσότεροι "ανακαλύπτουν " το παραδοσιακό ξύρισμα ,κυρίως με τη χρήση αμφίκοπων ( DE ) ξυριστικών μηχανών .
Άσχετα αν δεν το "παραδέχονται " δημοσίως και επισήμως .

Κατά τη γνώμη μου ,η Gillete Heritage ,αποτελεί μια παραλλαγή του κλασσικού τρόπου ψαρέματος "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα ".
Ή αλλιώς ένα είδος δημοσκόπησης .Έρευνα αγοράς .

P&G/( Gillette speaking :
Παραγγέλλουμε σε κάποια αξιοσέβαστη εταιρεία του χώρου ( Edwin Jagger / Muhle /Merkur ) να μας κατασκευάσει μια μηχανή από
" επιχρωμιωμένο τσίγκο" ,μιας και τα μηχανήματα μας για κατασκευή DE τα αποσύραμε εδώ και κάτι δεκαετίες ,
τη ρίχνουμε στην αγορά και παρατηρούμε τις αντιδράσεις ( πωλήσεις ) .

Ανάλογα με το τί θα "παρατηρήσουν " θα κινηθούν καταλλήλως ,μαντεύω .

Ενδέχεται να δούμε μέχρι και δυναμική επιστροφή της Gillette στο π.ξ. με ανοξείδωτα ή και τιτανίου μηχανάκια
ή ποιος ξέρει τί άλλο θα σκεφτούνε να λανσάρουν ,έτσι ώστε να αποκτήσουν ξανά τη μερίδα του λέοντος
στο κόσμο του ξυρίσματος .

Ενδέχεται να κάνω λάθος .
Αλλά πάλι ,μπορεί και όχι .
Οψόμεθα ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εμένα η λαβή μου θυμίζει Gillette New...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι οκ, τη Bostonian ή τη Somerset - αλλα γενικα αυτη η κυκλοφορια δειχνει σχεδον φαρσα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Σωστές οι απόψεις όλων, τείνω προς αυτήν του Στέφανου πως η Ζιλέτ αντιλήφθηκε την αναζωπύρωση του ΠΞ και ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα.
Ασφαλώς και πρόκειται για μηχανή-φάρσα αλλά απευθύνεται στο ευρύ κοινό που έχει ξεχάσει πώς να ξυρίζεται σωστά, αν ξυρίζεται βέβαια.
Έξυπνη κίνηση. Αν δεν πιάσει, μικρό το κακό χωρίς ζημιά, έτοιμο και παλιό δοκιμασμένο σχεδιάκι φτιαγμένο με φτηνά υλικά στην Κίνα.
Αν πιάσει, ποιος τους σταματάει -κι εμάς μαζί. Μπορεί η Heritage να γίνει κάποτε και συλλεκτική ως πρωτοποριακό πειραματικό μοντέλο!
Η κασετίνα πάντως είναι κουκλάκι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Σε σχέση με τις πλαστικές βλακείες που βγάζει η P&G-Gillette, η τιμή της Heritage δεν είναι κακή. Αν ασχοληθούν σοβαρά και κάνουν δική τους παραγωγή, η αγορά θα πετάξει έξω τις μικρές εταιρίες που το παλεύουν τόσα χρόνια (EJ, Muhle, Merkur κλπ) και είναι κρίμα. Βέβαια, θα ξεπαραδιαστούμε κι εμείς για άλλη μια φορά κυνηγώντας το GRAAL (αντί για ενζενί που είναι και πιο καλό για την υγεία)!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Το δικό μου σχόλιο με αυτά που διαβάζω είναι παρτε μια EJ89L πείτε σε ένα τεχνίτη να χαραξει το ονομα Gillette. Job is done and everyone is happy. It is cheaper too.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”