Gillette Heritage

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εντάξει κανένας λόγος αγοράς για τη συγκεκριμένη, εκτός ίσως απ' τη θήκη που ομολογουμένως είναι πολύ όμορφη. Για μια θήκη όμως δε δίνω τόσα, ακόμα κι αν περιλαμβάνει και (την εν λόγω) μηχανή :-) Το ότι γράφει Gillette ποσώς με απασχολεί. Ώρα είναι ν' αγοράζουμε και βάσει brand name στο ΠΞ. Όχι ότι δεν επηρεάζει κι αυτό αλλά κυρίως σε περιπτώσεις που έχεις να επιλέξεις μεταξύ κινεζιάς και original ή σε ακριβές υλοποιήσεις, αλλά αυτή δεν είναι τέτοια περίπτωση. Όταν όμως υπάρχουν ήδη τόσες αξιόλογες προτάσεις από γνωστούς κατασκευαστές δε βρίσκω λόγο για τη συγκεκριμένη (που δείχνει και αντιγραφή τους). Αφήνω ένα μικρό παράθυρο επειδή δεν την έχουμε δει στην πράξη (λέτε να μας προκύψει κανένας φονέας γιγάντων;) αλλά δύσκολο το κόβω να δούμε κάποια έκπληξη.

Τώρα αν αρχίσει να το βλέπει πιο σοβαρά και βάλει μπρος παραγωγή με τα ποιοτικότερα υλικά και καλύτερα standards το ξανασυζητάμε.

Σε κάθε περίπτωση μάλλον είναι win-win για τη Gillette όπως ειπώθηκε παραπάνω. Για εμάς βέβαια ενδιαφέρον έχει κυρίως η σκοπιά του καταναλωτή.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Είναι μια αρχή.ας ελπίσουμε και σε συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όταν η Razorock μπορεί να βγάλει μηχανή SS στα 50€, νομίζω ότι η είσοδος της Gillette στο παιχνίδι μόνο καλό μπορεί να κάνει στην κοινότητα.
Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη (Razorock) αλλά ένα μεγάλο όνομα σαν την Gillette μπορεί.
Και οι υπόλοιποι θα υποχρεωθούν να ακολουθήσουν.
Δικαιολογίες π.χ. της Colonial ότι θα πληρώσουμε την General V2 στην διπλάσια+ τιμή από την V1 χωρίς να έχει αλλάξει π.χ. υλικό, αλλά επειδή φτιάχνεται στην Αμερική (κάτι που δεν με απασχολεί καθόλου), δεν θα υπάρχουν.
Απλά είδαν τους άλλους να έχουν τις SS στα 200€ και είπαν "και εγώ μπορώ να το κάνω αυτό!"
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σεβαστές όλες οι απόψεις, παιδιά, κι εγώ που ενθουσιάστηκα αρχικά χθες το βράδυ, βλέπω πιο ψύχραιμα τα πράγματα τώρα και λέω, ΟΚ. Αλλά βλέποντας το δέντρο (έλλειψη πρωτοτυπίας στην εμφάνιση και την ποιότητα κατασκευής της Gillette Heritage), ας μη χάνουμε το δάσος (επιστροφή της σημερινής, έστω, Gillette, στον χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος και ουσιαστική παραδοχή της τάσης όλο και περισσότερων ανδρών να χρησιμοποιούν safety razor).

Υπάρχει, φυσικά, κι αυτή η πιθανότητα που ανέφερε ο Dr.Takero
Dr.Takero έγραψε: 17 Οκτ 2019, 06:49Αν ασχοληθούν σοβαρά και κάνουν δική τους παραγωγή, η αγορά θα πετάξει έξω τις μικρές εταιρίες που το παλεύουν τόσα χρόνια (EJ, Muhle, Merkur κλπ) και είναι κρίμα.
... και το ερώτημα είναι αν θέλουμε να συμβεί αυτό, να γίνει μελλοντικά μία πολυεθνική (έστω ένα παρακλάδι της) κυρίαρχος στην αγορά ΚΑΙ των σύγχρονων safety razor, λόγω ισχυρού brand name, οικονομικής δυνατότητας για ευρεία διαφημιστική καμπάνια (άραγε θα διαφημίσει στην TV τη Heritage?), που πράγματι θα θέσει σε κίνδυνο τη βιωσιμότητα των υπαρχουσών εταιριών. Σ' αυτό το ερώτημα η δική μου απάντηση είναι προφανώς "όχι, δεν θα το ήθελα".

Πιστεύω, ωστόσο, ότι στην P&G ξέρουν ότι άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και ότι μεγάλη μερίδα των παραδοσιακών ξυριστών εξακολουθεί να αντιμετωπίζει τα προϊόντα της Gillette με δυσπιστία - το διαπιστώνουμε και από τις ποικίλες αντιδράσεις εδώ. Επομένως, θα στοχεύσουν στην προσέλκυση ανδρών που είτε ξυρίζονται με πλαστικές μηχανές είτε δεν ξυρίζονται καθόλου. Κάτι που, πιστεύω και ελπίζω ότι αν συμβεί, μόνο καλό θα κάνει στην αγορά. Οσοι κολλήσουν το μικρόβιο θα ψαχτούν και περαιτέρω και μακροπρόθεσμα θα βγουν κερδισμένες από την εξάπλωση του Π.Ξ. και οι παραδοσιακές (μικρές) εταιρίες.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Το είχα γράψει στη Σούπα ,κάποιο βράδυ ,με κάπως κωμικό ύφος .
Πολλά εργοστάσια παραγωγής DE λεπίδων ,ανήκουν πλέον στη Gillette ( P&G ) .
Θεωρώ πως έχουν παρατηρήσει την αύξηση της ζήτησης .

Επίσης ας μην αμελούμε τις τόσες εταιρείες παραγωγής "software" ( δες σαπούνια ξυρίσματος ,ASL,ASB ,pre-shave ,κτλ ) που
συνεχίζουν να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια ,με ολοένα και περισσότερους "κωδικούς" στη γκάμα των προϊόντων που προσφέρουν.
Σίγουρα δεν τα παράγουν για 5 -10 ή 1000 άτομα .

Σε φορα του εξωτερικού ,πολλοί ή έστω αρκετοί θεωρούν πως οι άνδρες που ξυρίζονται με παραδοσιακά μέσα ,αποτελούν πάρα πολύ μικρή μειοψηφία.
Δεν είναι ακριβώς έτσι .Μειοψηφία ναι ,αλλά συνεχώς ο αριθμός αυξάνεται και ίσως κάποια στιγμή να είναι διαφορετικές οι ισορροπίες .
Διακινείται πολύ χρήμα στο κόσμο του π.ξ.
Αμφιβάλλω πως οι αναλυτές αγοράς της P&G το αγνοούν αυτό .
Προσωπικά θεωρώ πως θα υπάρξει κάποια συνέχεια .

Οι μόνοι που θα "χάσουν" αν γίνει κάτι τέτοιο ,είναι κάτι μικρές εταιρείες ,που πουλάνε ξυράφια σε αστρονομικές τιμές ,
επειδή γυαλίζονται στο χέρι ή δε ξέρω και εγώ τί άλλο .
Θα αναγκαστούν να " προσγειωθούν " και να χαμηλώσουν τη μύτη τους.
Αλλιώς θα τους φάει η μαρμάγκα .
Και αυτό διότι ,αν η Razorock δύναται να ρίχνει στην αγορά ξυράφια από 316L σε τιμή $50 ,
φανταστείτε τί μπορεί να κάνει η Gillette (P&G ) ,αν κάποια στιγμή το θελήσει .
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Σιγουρα ειναι σημαντικο γεγονος μια νεα de μηχανη Gilette. Απλα οπως ολοι ξερουμε το κερδος βρισκεται στα ανταλλακτικα και οχι στις μηχανες. Και οπως ανεφερε και ο NYC1920 πολλες μαρκες λεπιδων ανηκουν στην P&G δεκαετιες τωρα. Εχει ενδιαφερον παντως το παλιο λογοτυπο με την ονομασια Heritage. Δειχνει διαφοροποιηση απο τα πολυλεπιδα (στην περιγραφη αναφερεται η 1929 New Type και οχι μια Superpeed που ηταν νομιζω η τελευταια που παραγονταν μεχρι το 1988 περιπου) σε επιπεδο μαρκετιγκ και εικονας αρα και targer group οποτε παμε για limited edition τουλαχιστον στην αρχη. Αλλωστε η AoS εχει καιρο τωρα στο site της προς πωληση de της Muhle, οποτε σχεσεις υπαρχουν για να φτιαξει η Muhle μηχανη για την Gilette. Για την θηκη και το παλιο λογοτυπο παντως, ψηνομαι να την παρω ειναι η αληθεια. Το ολο σκηνικο μου φαινεται oτι ειναι για την αγορα του Αmazon δηλαδη τους απογοητευμενους απο τα πολυλεπιδα ανταλλακτικα στα σουπερ μαρκετ.



ΥΓ1 Δηλαδη αυτη τωρα ειναι ....συστημικη μηχανη Γιατρε μου?? :lmao

ΥΓ2 NYC1920 ναι μεν ειμαστε μειοψηφια αλλα αγοραζουμε συνεχεια και αυτο αρεσει στο τμημα μαρκετιγκ.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Νομίζω ότι την έχω ήδη:
Εικόνα

Λαβή New με κεφαλή EJ.
Το κουτί όντως τα σπάει.
Για τα υπόλοιπα.... Θα δείξει. Μεγάλο πράγμα το marketing
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Παιδιά είδα 34 USD δε την λες ακριβή είδε πόσο έχει η γνήσια και έβγαλε κλώνο με το όνομα της ίδια λεφτά :D αν δεν πετύχει θα ειναι περιορισμένων τεμαχίων ετσι και αλιως :P
Αν πετύχει θα είναι η πρώτη μιας νέας αρχής και θα αντικατασταθεί από κάτι που λογικά θα πέσει μελέτη πριν το βγάλει. Οπότε ισως να είναι WIN WIN η αγορά της .
KOUROS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 21 Φεβ 2021, 06:37
3
Has thanked: 1395 times
Been thanked: 1038 times

Ξανά διαθέσιμη η μηχανή από το Amazon com. Την παρήγγειλα μέσα από το app και μου έδωσε ένα κουπόνι 10$ για την επόμενη αγορά, λόγω ενός promo που έτρεχε, τελική τιμή 37€. Καθώς και ενός μπερδέματα που έγινε, αλλιώς η κανονική τιμή είναι γύρω στα 45€. Ήρθε μέσω Aramex και δεν είχα κάποια επαφή με τελωνείο. 28 Οκτωβρίου η παραγγελία παρέλαβα 16 Νοεμβρίου. Ήπια μηχανή ,έχοντας κάνει 3 ξυρίσματα σε 1-2 ημερών γένια. Θα δοκιμάσω και μια Feather αφού της πάρω λίγο τον αέρα. Το κουτάκι είναι όμορφο εξωτερικά και φαίνεται ανθεκτικό αλλά εσωτερικά ίσως λόγω της μεταφοράς έχει κάποια σημάδια φθοράς.
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Καλοξύριστη. Είναι ήπια όπως η EJ ή πάει σε άλλη κατηγορία. Λογικά πρέπει να δίνει ίδιο ξύρισμα με την EJ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”