Saponificio Varesino T-Stark Double Edge Razor

Απάντηση
JustMe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2019, 19:21
4
Been thanked: 33 times

Καλησπέρα σας

Παρακολουθώ εδώ και καιρό το site ενώ ξεκίνησα το ΠΞ πριν από 7-8 μήνες. Ως νέος λοιπόν ψάχνω αρκετά θα έλεγα για τα διάφορα προϊόντα που βγαίνουν. Πρόσφατα έπεσα πάνω στο T-Stark το οποίο κατόπιν μια μικρής έρευνας που έκανα (δηλαδή έστειλα μέχρι και μήνυμα στο επίσημο site!-δεν έλαβα απάντηση βέβαια) μιας και θαυμάζω την εν λόγω εταιρεία και ας μην έχω κάποιο προϊόν της. Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο; Δεν αναφέρεται ούτε από τι υλικό είναι κατασκευασμένο. Πάντως με το που το είδα ήθελα να το παραγγείλω. Φαίνεται πολύ κλασσικό κομμάτι. Να σημειώσω ότι δείχνω μια προτίμηση σε ότι open comb (ήδη έχω την merkur 41C) μιας και θέλω να "τραβάει" όσο λιγότερο αφρό γίνεται κατά το ξύρισμα!

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Δεν την γνωρίζω ούτε την έχω δει καπου την συγκεκριμένη αλλά με την πρωτη μάτια φαίνεται 'παιδι' ζευγαρώματος Fatip + R41 :think:
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μπορει να μην γραφει απο το τι μεταλλο ειναι κατασκευασμενα - μας διαφημιζει ομως οτι η κεφαλη ειναι επιμεταλλωμενη με Παλαδιο και η λαβη με Ρουθηνιο. Ωραια μεταλλα, αλλα δεν ειναι και Ροδιο. Τωρα κανοντας και μια υποθεση, το top cap ειναι απο zamack, ενω το base plate αλα Fatip και η ψευτομπαμπου λαβη ισως ειναι και ορειχαλκινα.

Γενικα ειναι μια ΟΕΜ κατασκευη απο εταιρεια που δεν ασχολειται με το αντικειμενο (hardware) οποτε ναι εχει ενδιαφερον το αν τελικα ξυριζει καλα - αλλα τετοια παντρεματα με εξαρτηματα απο Fatip και R41 βγαινουν σχετικα επικινδυνα και χωρις γλυκια αισθηση.

Να σου προτεινω μια Parker OC, σιγουρα πιο αποτελεσματικη απο την 41C και χωρις ξαφνιασματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δεν θεωρώ ότι πρεπει να ασχοληθεί κάποιος με τη συγκεκριμένη μηχανή.

Έχει δίκιο ο Ηρακλής, μια Parker OC θα ήταν ο,τι πρεπει. Και σε άριστη τιμή.

Θα μπορουσα να σου έλεγα Fatip Grande αλλά θα σε γλεντησει χωρίς να υπάρχει λόγος.
Εικόνα
JustMe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2019, 19:21
4
Been thanked: 33 times

Όντως παρατήρησα μια ομοιότητα με την fatip αλλά οκ δεν το έχω και πολύ το αντικείμενο.
Ευχαριστώ πολύ για την άποψή σας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”