JG SX150c Review

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Για σας,

Μιας και είναι πρώτη φορά πού γράφω στο forum θα γράψω λίγα πράγματα.

Πριν έναν περίπου μήνα αγόρασα τη δεύτερή μου ξυριστική μηχανή, την JG SX150c. Η λαβή της είναι αντίγραφο της Maggard Razor MR5 και δεν είναι από ανοξείδωτο ατσάλι όπως το πρωτότυπο. Έχει αρκετά καλό βάρος στα 113 γραμμάρια και μήκος 9 περίπου εκατοστά.

Τα θετικά της μηχανής αυτής είναι κυρίως το design και η εργονομία της. Δυστυχώς οι φωτογραφίες στο e-shop δεν δικαιώνουν το σχεδιασμό και το χρώμα της. Όσο για την εργονομία, αν και βαριά μηχανή οι εσοχές στη λαβή βρίσκονται στην τέλια θέση για ένα άνετο κράτημα.

Και τώρα τα αρνητικά... Ένα αρνητικό υπάρχει αλλά παίζει μεγάλο ρόλο, και είναι το quality control (qc, έλεγχος ποιότητας). Όταν παρέλαβα την ξυριστική μηχανή το κουτάκι της ήταν χτυπημένο σε ένα-δύο σημεία του, η δε ξυριστική είχε κάποιες μικρογρατζουνιές στη λαβή καθώς και και ελάχιστο ξεφλούδισμα στο χρώμιο γύρο από το thread (σπείρωμα). Επίσης, υπάρχει υπόνοια σκουριάς στο πάνω στην βίδα της κεφαλής. Τέλος, είναι αρκετά δύσκολο να ευθυγραμμίσεις την λεπίδα.

Σε γενικές γραμμές, το JG SX150c φαίνεται ωραίο από μακριά, αλλά από κοντά δεν είναι όσο καλό περίμενα, ειδικά για 25 ευρώ. Θα μπορούσα κάλλιστα να είχα πάρει ένα Parker στο ίδιο εύρος τιμής, για τα οποία μάλιστα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια!

-Cheers :)
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Καλώς όρισες Raphaelo.
Ευχαριστούμε για τα σχόλια, δεν θυμάμαι να έχει ξαναγράψει κάποιος για τις μηχανές αυτές.
Με εξαίρεση τις Edwin Jagger, Muhle και Merkur, σε αυτήν την κατηγορία τιμών μην περιμένεις πολλά πράγματα από ποιότητα.
Αυτές είναι μηχανές μαζικής παραγωγής που φτιάχνονται στην Ινδία, Πακιστάν ή Κίνα και απευθύνονται κατά κύριο λόγο στα εκατοντάδες εκατομμύρια των κατοίκων τους. Αρκετά δε μεγάλα ξένα ξυριστομάγαζα τις αγοράζουν bulk, κοτσάρουν και την φίρμα τους πάνω στο καπάκι και τις πουλάνε με μεγάλο κέρδος, πρακτική πολύ κοινή στο εμπόριο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Δυστυχώς αυτό κατάλαβα και εγώ, όσο ζεις μαθαίνεις. :)
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Μην στενοχωριέσαι. Αρκετοί από μας πληρώσαμε την γνώση στο ΠΞ όσο κάνει ένα μικρό αυτοκίνητο 😁
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
DimitrisPK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Φεβ 2018, 09:32
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Ήταν η πρώτη ξυριστική μηχανή που πήρα όταν αποφάσισα να ξυρίζομαι.

Εμένα δεν μου φάνηκε κακή, ήταν λίγο "επιθετική" για αρχάριο, ίσως λόγο του βάρους της. Όταν όμως τη συνήθισα έκανα άκρως ικανοποιητικά ξυρίσματα. Η ποιότητα κατασκευής στο δικό μου κομμάτι πάλι ήταν καλή, δεν είχε σημάδια, χτυπήματα ή κακοτεχνίες.

Μην την απορρίψεις αμέσως, ασχολήσου λίγο περισσότερο μαζί της και νομίζω ότι αφού τα κατάφερα εγώ (που δεν είχα καμία επαφή με το ξύρισμα έως τότε) θα μπορεί ο καθένας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”