Επετειακή μηχανή κοινότητας - Edwin Jagger

Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Λοιπόν δοκίμασα την πανέμορφη επίχρυση επετειακή DE Edwin Jagger 89GBL #44 / Men's only GR.
Η χάραξη του ονόματος του φόρουμ είναι διακριτική και προφανώς έγινε με laser και γι' αυτό έγινε και πολύ καλή δουλειά.

Προβληματίστηκα ποιο να είναι το παρθενικό ξυράφι που θα χρησιμοποιούσα για να καταλάβω καλύτερα την απόδοση της μηχανής και κατέληξα στο Polsilver super iridium, αφού δεν ήθελα μόνο να δοκιμάσω την EJ, αλλά και να την συγκρίνω και με την Merkur HD.
Ο λόγος είναι ότι έχει χυθεί πολύ διαδικτυακό μελάνι για τα δύο αυτά θηρία - θρύλους μηχανές.

Η προετοιμασία έγινε με pre-shave Proraso Κυπαρίσσι - Βέτιβερ, που ομολογουμένως με αυτή τη σειρά η proraso έχει περάσει σε άλλο επίπεδο από άποψη υφής, αρώματος και προστασίας. Επίσης καθ' όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος τόσο για το βρέξιμο προσώπου όσο και στην σαπουνάδα χρησιμοποιήθηκε το νερό spray της Avene.

Για σαπουνάδα χρησιμοποιήθηκε - τι άλλο - το δείγμα shaving cream Edwin Jagger, ευγενική προσφορά της kosmosman, που προειδοποιώ ότι αυτό το μικρό δειγματάκι κάνει χαλαρά για 4 ξυρίσματα επί 3 περάσματα / ξύρισμα.
Η σαπουνάδα έγινε πολύ γρήγορα πηχτή και απλώθηκε στο πρόσωπο με πολύ καλή καλυπτικότητα και αίσθηση. Το διακριτικό άρωμά του, αληθινά limes με κρυμμένες νότες ροδιού, εξαίσιας απόδοσης και προστασίας.

Η καινούργια λεπίδα Polsilver είχε φορτωθεί, οπότε ξεκίνησε η ιεροτελεστία με πρώτο πέρασμα, φυσικά στη φορά προς τα κάτω.
Η πρώτη εντύπωση είναι ότι η μηχανή έχει εύκολη γωνία να την βρείς, όπως επίσης ότι παίζοντας λίγο με την γωνία μπορείς εύκολα να βρείς τον ήπιο, αλλά και τον γλυκά επιθετικό της χαρακτήρα. Σίγουρα πιο ξεκάθαρη από άποψη γωνίας σε σχέση με την Merkur HD.

Στο δεύτερο πέρασμα κατά την πλάγια κίνηση, νόμιζα ότι με αυτή τη μηχανή ξυριζόμουνα μήνες, γιατί την ένοιωθα πολύ οικεία και οι κινήσεις μου ήταν σίγουρες και ακριβείας.
Εντυπωσιάστηκα, γιατί πιεζοντάς την ελαφρά και επίτηδες για να δω τα όριά της, κατάλαβα ότι πραγματικά η μηχανή αυτή σε κάνει να καταλαβαίνεις τα όρια πίεσης, αλλά προστατεύοντάς σε παράλληλα χωρίς να καταλήξεις με κόψιμο.
Στην περιοχή μουστάκι κοντά στη μύτη, θεώρησα ότι είναι πιο διαχειρίσιμη από την Merkur και περισσότερο ευέλικτη.
Στο τέλος του δεύτερου περάσματος και κατά το ξέπλυμα του προσώπου από τη σαπουνάδα, διαπίστωσα κάτι που με καμία μηχανή από όσες έχω χρησιμοποιήσει δεν μου έχει συμβεί.
Ότι δεν χρειάζεται τρίτο πέρασμα!
Καταρχήν κατά την πλάγια κίνηση στο λαιμό όλες οι μηχανές μου άφηναν μικρά υπολείμματα.Η Jagger τα καθάρισε πιο άνετα και συνολικά.
Εκπληκτικό! Εάν τέλειωνα εδώ σε αυτή τη φάση το ξύρισμα, δεν θα ένοιωθα ότι ήταν ελλιπές. Ούτε η Merkur HD, αλλά ούτε η επιθετική Parker 65r το έχουν καταφέρει αυτό.

Παρ' όλα αυτά περνάω στο τρίτο πέρασμα - κόντρα, για λόγους τάξης!
Εντάξει, όχι ότι έκανε κάτι παραπάνω. Ψιλοπράγματα, αφού το 95% είχε γίνει με 2 περάσματα. Οι λόγοι ήταν ψυχολογικοί.
Η Shaving cream όσο προχωρούσε η διαδικασία - που υποτίθεται ότι υπάρχουν μικρο-εκδορές δεν έδινε εκείνα τα "τσιμπηματάκια" που ίσως προκαλούν κάποιες άλλες κρέμες ή σαπούνια, δείχνοντας την κλάση της.

Αφού έγινε το ξέπλυμα προσώπου με νερό, μπήκε after shave lotion όπου παρατηρήθηκε κάτω του αναμενόμενου τσούξιμο, ένδειξη των λίγων ερεθισμών και κατόπιν το επίσης Edwin Jagger after shave balm, που περιέχονταν στο δείγμα μαζί με τη ξυριστική κρέμα.
Και εδώ το EJ ASB, είναι πλούσια περιεκτικό και συμπυκνωμένο - παρόλο που δεν του φαίνεται - και απλώνεται καλύπτοντας μεγάλη επιφάνεια στο πρόσωπο, ενώ είναι πολύ ενυδατικό και ανακουφιστικό. Φτάνει χαλαρά για 3 - 4 ξυρίσματα.

Συμπερασματικά είμαι διπλά ευχαριστημένος. Όχι μόνο επειδή έχει πάνω της το λογότυπο του forum μας, αλλά και γιατί η DE Edwin Jagger 89L σαν μηχανή είναι πραγματικά αστέρι και η αξιολογότερη μηχανή που έχω χρησιμοποιήσει έως σήμερα.

Σε σχέση με την Merkur HD κατά την άποψή μου είναι ένα κλικ παραπάνω, γιατί καταφέρνει να ξυρίσει καλύτερα και πιο γρήγορα, χωρίς να υποχωρεί σε ξυριστική αίσθηση και ασφάλεια.

Ευχαριστώ τους συντελεστές του forum για την προσφορά της επετειακής μηχανής Edwin Jagger και την συστήνω ανεπιφύλακτα όχι μόνο σε νεοεισερχόμενους στο ΠΞ, αλλά και σε έμπειρους, αφού η μηχανή αυτή, καλύπτει άνετα κάθε επίπεδο ξυριστικής εμπειρίας.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ωραίο κείμενο, ευχαριστούμε Τόλη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Να' σαι καλά Ανδρέα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αρχίζω να πειθομαι για το ότι είμαι πολύ γκαντεμης, όπως ισχυρίζονται κάποιοι ...

Μετά την fatip και την razorine ήρθε η ώρα της επετειακής να με "φιτιλιασει" λιγάκι ...

Μόνο εγώ το έχω το παρακάτω "κουσουρακι" υποθέτω ...
ΕικόναΕικόνα

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 56 λεπτά 41 δευτερόλεπτα:
Eννοείται ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα αυτό καθώς αφενός δεν το θεωρώ κάτι σοβαρό και αφετέρου βαριέμαι, για να είμαι ειλικρινής.

Θα ήθελα απλά να επιβεβαιώσω ότι απλά ήμουν ο "τυχερός" της υπόθεσης και δεν το έχει δει κάποιος άλλος.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χρηστο, για να ειμαστε σιγουροι, σε ποιο ακριβως θεμα αναφερεσαι ? γιατι οι σκιες και οι γυαλαδες δεν μου δινουν πληρη εικονα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Νομίζω τώρα φαίνεται καθαρότερα Ηρακλή ...


Εικόνα
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τον ασημί δακτύλιο τον έχει και η δικιά μου. Αν δεν το έγραφε ο Χρήστος δεν θα το έβλεπα. Έπρεπε να κοιτάξω πολύ προσεκτικά για να τον εντοπίσω. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το επιβεβαιώνω και εγώ...
Δεν νομίζω όμως πως είναι "κουσούρι" ...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

OK άρα δεν είμαι γκαντέμης ... :dance: :banana-dance: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileyguy: :happy-partydance:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εγώ ούτε που το κατάλαβα απ' τις πρώτες φωτογραφίες. Μετά που το επεσήμανες (και πάλι) χρειάστηκε να το ψάξω λίγο για να το δω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”