Wilkinson Sword safety razor

Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Καλησπέρα παιδιά. Βρήκα αυτό το ξυράφι με δέκα λίρες. Να το τσιμπήσω; Αξίζει;

Wilkinson Sword Classic Double Edge Safety Razor with 10 Blades

Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εννοεις ξυριστικη μηχανη. Ξυραφι ειναι η λεπιδα που κοβει (ειτε η φαλτσετα ειτε το ξυραφακι των μηχανων/σαβετων).

Η συγκεκριμενη μηχανη θυμιζει πολυ Parker (ή Treet) - ποσο διαφορετικα μπορει να ξυριζει απο αυτες ? Και η τιμη που αναφερεις, σε ευρω + μεταφορικα πλησιαζει τις "εγχωριες" Parker.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Αν αξιζει τα 10£ ναι τα αξιζει
Αν θα την αγόραζα...όχι δεν θα την αγόραζα.
Θεωρώ τη συγκεκριμένη μηχανή μια προσπάθεια της Wilkinson να εκμεταλλευτεί την wet-shaving mania/trend ανα τον πλανήτη.
10£-15€-15$ πολύ wet shavers θα τα δώσουν έτσι για το καπρίτσιο. Πιστεύω ότι θα καταλήξουν με μια ήπια κινεζική μηχανή που θά γραφει wilkinson.

Όπως λέει κ ο Ηρακλής στα ίδια χρήματα υπάρχουν πράγματα καλύτερης ποιότητας.
Προσωπικά θα κοίταζα σε κάποιο απο τα παζάρια της Αγγλίας για κάποια vintage Gillette
που στη χειρότερη θα είναι made In UK / USA. Με 10-15£ και λίγη τύχη μπορείς να ξεθάψεις και διαμάντι..
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Να πω και εγώ την ταπεινή άποψη μου.
Η μηχανή κοστίζει γύρω στα 12-13-14€ και είναι πεταλούδα ( butterfly 🦋) στο μηχανισμό.επιχρωμιομενη και πιθανόν (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά) ανοξείδωτη.οπτικα φαίνεται πολύ καλή χωρίς να φαίνονται κάποιες κατασκευαστικές ατέλειες.
Είναι ήπια μηχανή σε επιθετικότητα και θέλει κοφτερή λεπίδα.
4-5 ξυρισματα που έκανα μαζί της μου άρεσε πάρα πολύ και νομίζω ότι είναι ιδανική για καθημερινό ξύρισμα.
Λόγω του ότι δεν κοστίζει πολύ θεωρώ ότι είναι ιδανική για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει το παραδοσιακό ξύρισμα χωρίς να ξοδευτεί (στην αρχή τουλάχιστον). Καλή μηχανή εύκολη στην χρήση που δεν προβληματίζει στο ξύρισμα (καθημερινό/δεν κάνει για γένια πολλών ημερών και πολύ έντονη τριχοφυΐα).

Εικόνα

Εικόνα
NavalArchitect

Έτσι είναι όπως τα λέει και ο Μάχος.

Έκανα εχθές το πρώτο ξύρισμα, αγοράστηκε το περασμένο σ/κ από το Hondos Center στο McArthur (€12).
Καλό βάρος αλλά ταυτόχρονα και ισορροπία, πολύ ωραίο φινίρισμα.

Έκανα 3 περάσματα με λεπίδα ASP.
Υπήρξαν στιγμές που μου έδωσε την εντύπωση επιθετικής συμπεριφοράς, ίσως όμως ήταν η γωνία ή η πίεση.
Μόλις ελάττωσα την πίεση, όλα έτρεξαν ομαλά.

Κλασικός Κινέζικος κλώνος των παλαιών Gillette butterfly, αρκετά πιό ελαφρύ από το Weishi adjustable (butterfly κι αυτό), ωραία ποιότητα για τα χρήματα που δίνει κανείς. Και ναι, αδιαμφισβήτητα, πολύ καλό safety razor για κάποιον που τώρα ξεκινά και θέλει κάτι σωστό που και θα τον βοηθήσει να μάθει αλλά και δεν θα του δώσει πολύ επιθετικό ή τραχύ ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Συμφωνώ και εγώ με τον Δάσκαλο Naval Architect , έχω αγοράσει και εγώ την μηχανή πεταλούδα αλλά και την ίδια με πλαστικό μαύρο περίβλημα από SM (φθηνότερη, γύρω στα 5 ευρώ). Προσωπικά, βρίσκω πιο ήπια και πιο "γλυκιά" στο ξύρισμα την φθηνότερη μηχανή με το πλαστικό περίβλημα....
Άβαταρ μέλους
trelovet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 09:28
8
Has thanked: 95 times
Been thanked: 434 times

Πολύ ποιοτική μηχανή για τα χρήματα που ζητάει . Λίγο μακριά λαβή για τα γούστα μου αλλά κάθεται καλά στο χέρι και δείχνει ισορροπημένη . Θέλει να την αφήσεις να σε ξυρίσει με το βάρος της και να μην πιέσεις ,αλλιώς γίνεται κάπως επιθετική . Εχω κανει 3-4 ξυρίσματα με Astra Platinum και Astor Stainless και ήταν άνω του μεσου όρου για μένα .
Δεν ήξερα ότι υπάρχει και πλαστική έκδοση , υπάρχει στην Ελλάδα ?
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

https://eshop.mymarket.gr/prosopiki-fro ... i-5lepides

Και σε μεγαλο Σκλαβενιτη επισης θα τη βρεις
any shave you can walk away from, is a good shave!
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Για αυτή τη ξυριστική τι γνώμη έχετε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 11 Νοέμ 2020, 04:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”