Karve Shaving κεφαλή " D "

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Κατασκευαστής : Karve Shaving ,Καναδάς .
Μοντέλο : "Christopher Bradley " Head ,Guard D ( closed comb )
Τιμή : 47,4 € με τα μεταφορικά + 26,4 € τελωνείο ( 11,4 € ΦΠΑ + 15€ τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ ) = ~ 74€ .
Βάρος : 36 γραμμάρια
Υλικό κατασκευής : Sandblasted Brass .
Πάσο σπειρώματος : #10-32 ( βιδώνει όμως και στις λαβές με σπείρωμα Μ5 )
Blade exposure : ?
Blade gap : 0,98 mm ( D )
Blade angle : ? deg.
Christopher Bradley Guard (base plate)
Christopher Bradley top cap

Ακόμη μια CNC machined κατασκευή, από ορείχαλκο αυτή τη φορά .
Υψηλή ποιότητα κατασκευής και φινιρίσματος .Άψογο κεντράρισμα της λεπίδας και ανύπαρκτες ανοχές.
Την εν λόγω κεφαλή τη ταίριαξα με τη λαβή OSS της ΙKON ( κατασκευασμένη από ανοξ .χάλυβα 316L ) .
H κεφαλή σφίγγει τη λεπίδα αρκετά πλησίον των κόψεων ,δίχως να τη καμπυλώνει ιδιαίτερα ( δες Wolfman ,Timeless ,Tatara ,κ.α. ) .

Πρώτο ξύρισμα ,σήμερα το πρωί .
Λεπίδα Feather ,κρέμα Proraso Single Blade "Wood & Spice " και πινέλο Nom Pure Badger .
Η κεφαλή γλιστρά με άνεση στο πρόσωπο ,θερίζοντας γένια 2 ημερών ,δίχως την παραμικρή υποψία " αρπάγματος" ή ερεθισμού.
Ο ορείχαλκος έχει μια κάποια μυρωδιά σε επαφή με το ζεστό νερό ,αλλά προσωπικά δε τη βρήκα ενοχλητική.
Πολύ καλή απόδοση και εξαιρετική αίσθηση .Απαλή και ευγενική ,προσφέρει απροβλημάτιστο ξύρισμα.
Η ρηχή γωνία της έχει αρκετό εύρος και χάνεται η απόδοση μόνο αν καβαλικεύεται το blade guard .
Δεν "μπουκώνει" εύκολα με αφρό ( ξύρισα σχεδόν το μισό πρόσωπο ,πριν ξεπλύνω για πρώτη φορά ! ) και καθαρίζεται εύκολα .

Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.


Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Η επαφή μου με την μηχανή έγινε με την ευκαιρία του pass around (διανομής, διαμοιρασμού, κυκλοφορίας) μεταξύ των μελών του φόρουμ που εκδήλωσαν την σχετική επιθυμία κατόπιν της ευγενικής προσφοράς του Στέφανου a.k.a NYC1920.

Την μηχανή οπτικά την γνωρίζετε όλοι λίγο πολύ και φωτογραφίες υπάρχουν και στο ποστ του Στέφανου, οπότε δεν θα επεκταθώ. Στα μάτια τα δικά μου, η πατίνα του ορείχαλκου έχει δώσει ένα πολύ όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα και σίγουρα έχει κάνει την μηχανή να ξεχωρίζει από όλες τις άλλες που έχω στην κατοχή μου αυτή την στιγμή.

Η μηχανή είναι αρκετά ξεχωριστή, παρόλο που δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό ή κάτι το ιδιαίτερο, όμως δεν είναι και σχέδιο που το συναντάς ευρέως (π.χ. κεφαλή EJ ή Merkur). Η κεφαλή της έχει δύο εσοχές στα πλάγια της με αποτέλεσμα τα πλαϊνά της λεπίδας να εξέχουν αρκετά από την κεφαλή και αυτό ίσως είναι και το μόνο μειονέκτημα της, αφού ενέχει τον κίνδυνο του τραυματισμού από απροσεξία κατά το σφίξιμο της λεπίδας.

Η σχεδίαση που έχει επιλεγεί με τα μεγάλα αυλάκια απομάκρυνσης υλικού στην πλάκα της βάσης, βοηθά ώστε η μηχανή να μην μπουκώνει και να καθαρίζει πανεύκολα κάτω από το νερό της βρύσης. Επίσης οι δύο πίροι που βρίσκονται επάνω στο καπάκι της κεφαλής βοηθούν ώστε η λεπίδα να τοποθετείται εύκολα στην σωστή της θέση. Τα δύο τμήματα που αποτελούν την κεφαλή εφάπτονται άριστα μεταξύ τους με μηδενικό τζόγο και απειροελάχιστες ανοχές έτσι ώστε όταν η λεπίδα τοποθετείται ανάμεσά τους, να σφίγγεται άψογα και να μένει πάντα στην σωστή της θέση, χωρίς να νοιάζεσαι να ελέγξεις μήπως δεν έχει ίση έκθεση της λεπίδας και στις δύο μεριές της κεφαλής.

Η λαβή επίσης της μηχανής είναι το πιο ιδιαίτερο κομμάτι της με σχέδιο που δεν θυμίζει τίποτα άλλο και που όταν την χρησιμοποιείς με βρεγμένα χέρια κάνει έναν μοναδικό ήχο. Παρόλο που δεν έχει την συνηθισμένη για λαβές ξυριστικών μηχανών επιφάνεια, το κράτημά της δεν προβληματίζει καθόλου ακόμα και με βρεγμένα χέρια ή με χέρια που έχουν αφρό ξυρίσματος. Το συνολικό βάρος της μηχανής δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο (αν και δεν την ζύγισα για να ξέρω επακριβώς) και σίγουρα δεν ενοχλεί στο κράτημα κατά την διάρκεια του ξυρίσματος. Παρόλο που δεν είμαι φανατικός με τις λεγόμενες “καλοζυγισμένες” μηχανές, στο κράτημα έχει ωραία αίσθηση και ούτε ένιωσα οποιοδήποτε πρόβλημα με το βάρος της, ή ότι επηρεάζει με κάποιο τρόπο το ξύρισμά της.

Αυτό είναι και το βασικό πλεονέκτημα της μηχανής και ο λόγος για τον οποίο αγοράζουμε την κάθε μηχανή άλλωστε. Το πως ξυρίζει. Την μηχανή την δοκίμασα αυτό το διάστημα που παρέμεινε στην κατοχή μου κυρίως για ξύρισμα με γένια δύο ημερών, αλλά και δύο συνεχόμενες ημέρες με γένια μιας ημέρας.
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω πως την έμαθα ή ότι την χρησιμοποίησα όπως πραγματικά έπρεπε να χρησιμοποιηθεί η μηχανή (τα δυο πρώτα ξυρίσματα τα έκανα χρησιμοποιώντας την όπως χρησιμοποιώ κάθε άλλη μηχανή).

Όμως από την μικρή εμπειρία μου με την μηχανή μπορώ να σας πω, πως για τα γένια των δύο ημερών και πάνω η μηχανή κάνει θαύματα. Πραγματικά περνά από το πρόσωπο με φοβερή ευκολία, γλιστράει καταπληκτικά και αφήνει πίσω της τίποτα άλλο εκτός από λείο δέρμα. Ένα γλυκό και βαθύ ξύρισμα που μετά και το δεύτερο πέρασμα δεν θα το ξεχώριζα σε αποτελεσματικότητα (και βάθος) από το ξύρισμα της R41. Περνά από τα ευαίσθητα σημεία του λαιμού χωρίς να αφήνει πίσω της ίχνος ερεθισμού αλλά αν το παρακάνεις στα περάσματα θα το αντιληφθείς σίγουρα. Στον συνδυασμό βαθύ-απαλού ξυρίσματος παίρνει άνετα την πρώτη θέση ανάμεσα σε όσες μηχανές έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα. Και άλλες μηχανές δίνουν ξύρισμα σε τέτοιο βάθος, καμία όμως δεν το κάνει σε συνδυασμό με τόσο απαλό κόψιμο όμως.

Για καθημερινό ξύρισμα αν και στα μάγουλα διατηρεί την γλυκύτητα του ξυρίσματος που προσφέρει και σε ξύρισμα με γένια περισσότερων ημερών, στο λαιμό (τουλάχιστον στον δικό μου) αφήνει πίσω της υποψίες ερεθισμού και δεν τόλμησα να την δοκιμάσω για περισσότερες από δύο ημέρες συνεχόμενα. Ίσως και η δική μου τεχνική να ήθελε προσαρμογή και εξοικείωση ή και βελτίωση για την (καθημερινή) χρήση της μηχανής. Γιατί διαπίστωσα πως παρόλο που στο τέλος του ξυρίσματος εμφανίζονται κάποιες κοκκινίλες, το ξύρισμα δεν ήταν καθόλου δυσάρεστο ακόμα και στα σημεία αυτά, πράγμα που με οδηγεί στο συμπέρασμα πως ίσως να χρειάζεται και η τεχνική μου προσαρμογή στα δεδομένα της μηχανής.
Βέβαια η μηχανή έχει και πλάκες πιο ήπιες από την D αφού η “επιθετικότητα” της μηχανής ξεκινάει από το ΑΑ οπότε θα είχε ενδιαφέρον και η δοκιμή της πλάκας Β για παράδειγμα.
Παρόλα αυτά είναι μια μηχανή η οποία θα ήθελα να υπάρχει στο μπάνιο μου και με βαριά καρδιά την συσκεύασα για να την στείλω στον επόμενο στην λίστα των δοκιμών.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Παναγώτη ,καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα γύρω από κάποια ευγενικά ξυράφια με υψηλή ακαμψία λεπίδας .
Επίτρεψέ μου να σου δώσω μερικά παραδείγματα :

- Karve plate B ( 0.73 )
- Razorock Gamechanger 0.68-P
- Razorock Mamba 70 ( 0.7 )
- Razorock Lupo
- Razorock Baby Smooth
- Timeless 0.68 Solid Bar
- Colonial Silversmith
- Tatara Masamune SB (0.63 )
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Στέφανε ναι νομίζω πως έχεις δίκιο. Από τις διάφορες βόλτες μου σε φόρουμ και σε βιντεάκια, είχα λίγο πολύ εντοπίσει τις RR. Οι Timeless είναι μάλλον δύσκολες για αγορά από εδώ αφού έρχονται από Αμερική έτσι δεν είναι; (με ότι συνεπάγεται αυτό πέρα από την τιμή τους και για το τελωνείο και το ίδιο ισχύει για Karve και Colonial;). Το βασικό πρόβλημα είναι η δοκιμή πριν την αγορά, αφού δεν είναι πρακτικό να τις αγοράσω και να περιμένω να πουλήσω όσες δεν μου κάνουν. Μακάρι να μπορούσα να δοκιμάσω μερικές από αυτές, ίσως έτσι να εύρισκα αυτή που μου ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η timeless υπάρχει στον maggards σε αλουμινένια έκδοση, στα 79$
Tempting...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κυριοι, να επιστρεψουμε στο θεμα μας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Να κάνω και μια σύγκριση επί της ευκαιρίας :
Η Karve D solid bar ( 0.98 mm / 0.13 mm ) προσφέρει πανομοιότυπο ξύρισμα με την Timeless 0.95 scalloped bar.
Και σε αίσθηση αλλά και σε τελικό αποτέλεσμα .
Η σημαντικότερη ίσως διαφορά τους είναι η γωνιά κοπής ,αλλά και η γωνία λαβής έκαστης .
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Με αφορμή τις διαφορετικές επιλογές πλάκας ( base plate / guard ) που προσφέρει η Karve
ας σημειωθούν και ορισμένες άλλες παράμετροι που επηρεάζονται από το διάκενο λεπίδας ( blade gap )
και την έκθεση λεπίδας ( blade exposure ) .

Οι διαφορετικές πλάκες :
  • AA - gap = 0.47mm / exposure = negative 0.07mm
    A - gap = 0.60mm / exposure = negative 0.02mm
    B - gap = 0.73mm / exposure = zero
    C - gap = 0.85mm / exposure = positive 0.09mm
    D - gap = 0.98mm / exposure = positive 0.13mm
    E - gap = 1.10mm / exposure = positive 0.17mm
    F - gap = 1.23mm / exposure = positive 0.22mm
    G - gap = 1.36mm / exposure = positive 0.25mm (not available in OC)


- Το μεγαλύτερο διάκενο λεπίδας σημαίνει και μεγαλύτερο εύρος της γωνίας κοπής .
Έτσι η πλάκα ΑΑ έχει πολύ μικρό "παράθυρο" γωνίας κοπής .Απαιτεί δηλαδή πολύ καλή ικανότητα διατήρησης γωνίας από το χρήστη .
Αντίθετα η πλάκα G έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος γωνίας κοπής .Συνεχίζει να κόβει ,ακόμη και αν ο χρήστης "παρεκκλίνει" της ιδανικής γωνίας κοπής .

- Η αρνητική έκθεση λεπίδας σημαίνει πως όταν η κεφαλή ακουμπά σε επίπεδη επιφάνεια ,η λεπίδα δεν έρχεται σε επαφή με την επιφάνεια .
Η κόψη της λεπίδας είναι πιο πίσω από τη νοητή ευθεία που ενώνει τα δύο σημεία των άκρων cap & guard που έρχονται πρώτα σε επαφή με το δέρμα .
Η αρνητική έκθεση λεπίδας "συγχωρεί" το βαρύ ( και ίσως άπειρο ) χέρι του χρήστη.
Ακόμη και αν ασκηθεί παραπάνω -από τη δέουσα -πίεση της μηχανής στο πρόσωπο,δύσκολα θα προκληθεί κάποιο κόψιμο ή ερεθισμός .
Από την άλλη η αρνητική έκθεση λεπίδας απαιτεί από το χρήστη της μηχανής να τεντώνει πολύ καλά το δέρμα με το έτερο χέρι του .
Απαιτείται πολύ καλά τεντωμένο δέρμα για να κοπούν οι τρίχες .

- Η θετική έκθεση λεπίδας είναι η παράμετρος εκείνη η άμεσα συνδεδεμένη με την επιθετικότητα της εκάστοτε κεφαλής .
Όσο περισσότερο "εξέχει" η κόψη της λεπίδας από το cap & guard ,τόσο πιο βαθύ ξύρισμα προσφέρει αλλά ενίοτε και τόσο πιο βαθιά κοψίματα .
Επίσης αυξάνονται ανάλογα και οι πιθανότητες ερεθισμού ,ειδικά με λάθος γωνίες κοπής .

Θεωρώ πως ανεξαρτήτως της εκάστοτε επιδερμίδας και της πυκνότητας / σκληρότητας των τριχών ,
όλες οι πλάκες μπορούν να αποδώσουν άριστα ,είτε σε γένια 24 ωρών ,είτε σε ...μούσι 6-7 ημερών .

Θεωρώ επίσης πως η επιλογή διάκενου και έκθεσης λεπίδας σε τυχόν ξυριστική μηχανή,θα πρέπει να γίνεται
με κύριο γνώμονα τις ξυριστικές συνήθειες και τεχνικές -αλλά και την εμπειρία - του εκάστοτε χρήστη και δευτερευόντως
ανάλογα με τον τύπο δέρματος και γενιών ή τη συχνότητα ξυρίσματος .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι χρωστάω ένα review αφού ήρθε στα χέρια μου και την χρησιμοποίησα...
Πρακτικά έχει φύγει από το Σάββατο, αλλά με το τρέξιμο στη δουλειά δεν είχα χρόνο για ένα καλό review. :)

Εμφάνιση:
Η πρώτη εντύπωση είναι "ωραία είναι, αλλά έκαναν οικονομία στο μέταλλο εκεί στον Καναδά;"
Πολύ όμορφη μηχανή, ειδικά όπως την έχει κάνει ο Στέφανος, με ξένισε λίγο το κόψιμο του top cap που αφήνει αρκετά μεγάλο μέρος της λεπίδας να φαίνεται στο πλάι.
Βασικά, χαριτομενιά είναι, δεν επηρεάζει το ξύρισμα καθόλου.
Στιβαρή μηχανή, δεν είχα θέμα με το βάρος της αν και μην με ακούτε εμένα σε αυτό, έχω συνηθίσει τις ατσάλινες. :)

Απόδοση:
Με το D base plate, θα την ήθελα λίγο πιο αποτελεσματική.
Για γένια 2+ ημερών προσφέρει ένα καλό και βαθύ ξύρισμα.
Για γένια 24 ωρών, εγώ τουλάχιστον ήμουν πολύ κοντά στο BBS αλλά δεν είναι από τις μηχανές που θα μου το πρόσφεραν εύκολα.
(σημ. αυτές είναι η Blackbird, η General και η Fatip, γενικά έχω θέμα με γένια 24 ωρών).
Είναι όμως πολύ κοντά.
Ίσως επειδή έχει διαφορετική γωνία κοπής από αυτή που έχω συνηθίσει να την έχανα κιόλας. Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα με τρία ξυρίσματα, όχι όμως και να πάρεις το 100% από μία μηχανή!
Πάντως, ούτε ένιωσα να με απειλεί, ούτε ερεθισμό μου χάρισε.

In conclusion, μία πολύ καλή μηχανή, μέτριας επιθετικότητας αλλά πολύ καλής απόδοσης.

Ευχαριστούμε Στέφανε για την ευκαιρία να την δοκιμάσουμε! :)
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”