R41 combined with 34C

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλησπέρα.
Δεν είναι η R41 που σφάζει. Και σίγουρα ούτε το να αλλάξεις καπάκι, ούτε η Futur θα είναι η λύση.
Πρέπει να βρεις αλλού τον λόγο που μπορεί να κόβεσαι.
Κακή προετοιμασία που δεν αφήνει το ξυράφι να γλιστρήσει;
Λάθος χειρισμός του ξυραφιού;
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις διάφορα ξυράφια, ώστε να βελτιωθεί η κίνησή σου και μετά να ξεκινήσεις τα πειράματα με αλλαγές στα καπάκια.
Αν μπορείς να δοκιμάσεις την Futur, δοκίμασέ την.
Αλλά μόνο "mild" δεν μπορείς να την πεις.
Μιχάλης
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια. Η R41 με Astra ή με τα κίτρινα 7 o' clock Sharpedge δε με σφάζει. Κανα δυο τσιμπιματάκια έχω αλλά δεν απολαμβάνω το ξύρισμα γιατί έχω το νου να ισορροπώ στη γωνία για να μην κοπώ με αποτέλεσμα να μην απολαμβάνω το ξύρισμα. Εκτός αυτού, έχω και ένα μικρό ερεθισμό όπως όταν ξύνεις με κάτι την επιδερμίδα. Αφρό κάνω νομίζω πολύ καλό, με ζεστό νερό Tabac ή Michel's Wool που προσφέρουν καλή προστασία. Μάλλον με δεδομένο ότι η R41 παρόλο που έχω σκυλο-γένια με ζορίζει πολύ, βλέπω μονόδρομο τις 91R,94R,97R. Από δοκιμές και εμπειρία νομίζω ότι δεν πάσχω, ξυρίζομαι παραδοσιακά από το 2015, μου είναι εύκολη η διαδικασία πλέον.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Μήπως πιέζεις αρκετά τη μηχανή στο δέρμα σου?
Επίσης, το κίτρινο gillette Που αναφέρεις, είναι αρκετά κοφτερό. Δες και άλλα κοφτερά.
Εγώ θεωρώ πως της R41 της κάθονται τέλεια τα feather , polsilver...
Έχουμε πάει το off topic σε άλλο level, ας ελπίσουμε οι κκ διαχειριστές να δείξουν μία...ελαστικότητα :)
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Καλά μας ''πήγε'' μέχρι στιγμής. Άρα πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση, δοκιμάζω Feather στην R41 :-)
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Και μην πιέσεις ούτε ρούπι! Άσε τη μηχανή να κατεβαίνει απλά με το βάρος της.
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Εννοείται πίεση κατηγορίας ''φτερού'' (Feather) xaxaxa!!!!
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Φίλε @koulalexis.
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τον κλώνο της futur από την Κίνα, δηλαδή την QShave. Ακόμα και αν δεν θες να περιμένεις τις περίπου 30 ημέρες που θα κάνει να σου έρθει από εκεί, την πουλάνε πλέον και εδώ Ελλάδα. Για εμένα που έχω και την R41, ο κλώνος είναι το κάτι άλλο και σε συνδυασμό με μια καλή κοφτερή λεπίδα (για μένα κάνουν οι polsilver) σου δίνει ξυρίσματα του βάθους της R41 με την απαλότητα μιας "κανονικής" DE. Μετά και την σοβαρή αύξηση στην τιμή της στα κινεζομάγαζα, (να σκεφτείς την είχα πρωτοπάρει για 6$) η τιμή που την έχουν εδώ δεν είναι τόσο απαγορευτική. Εγώ προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει σε ρύθμιση πάνω από το 3,5 γιατί δεν βλέπω να έχω ανάγκη για κάτι περισσότερο. Βάλτην στο 1 και μπορείς να ξυρίζεσαι κάθε μία ώρα, βάλτην στο 3,5 και θα κάνεις υπέροχα ξυρίσματα ακόμα και σε γένια 3+ ημερών. Έχε υπόψιν σου και αυτή την επιλογή.
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Καλημέρα, σημερινό ξύρισμα με την R41 + Polsilver εξαιρετικό ξύρισμα με 1 μόνο πέρασμα αλλά αυτή η αγχώδης αίσθηση ότι χάνεις την απόλαυση γιατί προσέχεις την παραμικρή κίνηση, θα μπορούσε να μην υπάρχει. Επίσης σήμερα που έβαλα σε μηχανές αναζήτησης να ψάξουν για αγορά σε Ελλάδα της QShave δε μου έδωσαν κάτι στην Ελλάδα. Επειδή δεν το έχω με International αγορές, πως ψωνίζουμε από εκεί που βλέπω ότι την έχουν πάνφθηνα (Aliexpress);
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

ελπίζω να μη σπάω κάποιο κανόνα, αλλά υπάρχει η μηχανή σε φυσικό κατάστημα στον Πειραιά, που προφανώς μπορείς και να την παραγγείλεις μέσω Internet.
https://www.wellshaved.gr/qshave-adjust ... fety-razor
Μη σκας αν δε σου κάθεται η R41. Δεν είσαι ο μόνος που προτιμάει κάτι πιο mild :)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν σπας κανεναν κανονα Δημητρη - εδω βαζουμε ελευθερα οποια links μας ενδιαφερουν ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”