R41 combined with 34C

koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Πάρα πολύ ωραία, με βλέπω με την καινούργια μου μηχανή σύντομα...Ένα θέμα το οποίο με απασχολεί βέβαια, είναι πως θα ανταποκριθεί η μηχανή σε βάθος χρόνου μια που τα κινέζικα προιόντα έχουν την τάση να εμφανίζουν διάφορα ''χούγια'' σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μπορείς ακόμη να πάρεις μια Fatip (πχ Piccolo) στα ίδια και λιγότερα χρήματα.
Γιώργος
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Τη σκέφτηκα την Picolo όπως και την Parker 91/97
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η Fatip Piccolo είναι -προσωπικά μιλώντας- πάρα πολύ καλή μηχανή που δίνει βαθιά ξυρίσματα , αλλά είναι ψηλά στην κατηγορία επιθετικότητας - εγώ τη θεωρώ πιο αποτελεσματική-επιθετική από τη R41 που έχω.
Μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση πως στη fatip όποια λεπίδα και να έχω βάλει την μεταμορφώνει ώστε να αποδίδει τα μέγιστα. Παλιότερα είχα πολύ χαμηλά τις Derby λεπίδες , και χρησιμοποιώντας τις στη Fatip άλλαξα γνώμη προς το καλύτερο.
koulalexis έγραψε: 20 Δεκ 2018, 10:07 Πάρα πολύ ωραία, με βλέπω με την καινούργια μου μηχανή σύντομα...Ένα θέμα το οποίο με απασχολεί βέβαια, είναι πως θα ανταποκριθεί η μηχανή σε βάθος χρόνου μια που τα κινέζικα προιόντα έχουν την τάση να εμφανίζουν διάφορα ''χούγια'' σε βάθος χρόνου.
Γενικά δεν έχει ακουστεί κάτι φοβερό για φθορά από χρήση από τις qshave ... και έχουν πουλήσει πάρα πολύ. Το βάθος χρόνου είναι σχετικό και πάντα σε συνάρτηση με το κόστος απόκτησης.
Έχω de merkur που έσπασε η βίδα από το καπάκι στα 2 χρόνια - βία να είχα κάνει 50 ξυρίσματα και χωρίς άσχημη μεταχείριση (βέβαια η εταιρία με κάλυψε άμεσα στέλνοντας μου νέο καπάκι δωρεάν) .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχουμε πάρει το νήμα λάθος νομίζω... :)
Ο άνθρωπος ψάχνει για μηχανή πιο mild από την R41.
Ούτε η Fatip ούτε η Futur είναι κάτι τέτοιο.
Η Qshave ίσως, αλλά πάλι έχει blade feel αν θυμάμαι καλά.
Η μόνη που δοκίμασα και είχα την απορία αν υπάρχει τρόπος να κοπείς από αυτή, ήταν η 6S.
Και λένε ότι η 6C είναι ακόμη πιο mild.
Μιχάλης
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ψάχνοντας οτιδήποτε έχει να κάνει με 6s βρήκα αυτό, σωστά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Δεκ 2018, 19:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η 6s υπάρχει και Ελλάδα στο μαγαζί του Πειραιά που σου παρέθεσα στο link με την qshave...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

H τωρινη Fatip (v2) ειναι λιγοτερο "επιθετικη" απο την τωρινη R41 (2013). Η Futur στο 1 και στο 2 κοβει αρκετα αλλα δεν τρομαζει τους νεους ξυριστες οσο στο 5 ή στο 6. Η 6S ειναι ιδια με την 6C. Απο την αλλη βεβαια εχει δικιο ο Μιχαλης οτι το νημα εχει αποπροσανατολιστει μιας και η αρχικη αναζητηση (R41 με 34C) δεν μπορει να γινει - αλλα και για την δευτερη ερωτηση για R41 με 33C δεν βρεθηκε καποιος που να εχει εμπειρια - οποτε τωρα ψαχνουμε για μια λιγοτερο "επιθετικη" επιλογη απο την R41 (περιπου το 95% των μηχανων που κυκλοφορουν) :)
Εικόνα
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Τουλάχιστον ελαχιστοποιήσαμε τις επιλογές ;-) ;-) ;-)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ναι, αλλά όσες προτάθηκαν είναι μάλλον στο 5%.
Επίσης είναι λάθος να λέμε ότι "παίρνω το baseplate μιας επιθετικής, της βάζω το καπάκι μίας mild και βγαίνει κάτι ενδιάμεσο".

Η 33C έχει καμπύλη, κάτι που θα σταματήσει να έχει από τη στιγμή που θα μπει στο baseplate της R41, που δεν έχει καμπύλη.
Το αποτέλεσμα θα είναι να βγει η λεπίδα πιο έξω από ότι θα έβγαινε ακόμη και με το καπάκι της R41.
Αυτά θα επηρεάσουν και το blade gap και το exposure μάλλον στο πιο... επιθετικό.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”