Progress vs Variant

Merkur Progress ή Parker Variant

Merkur Progress
18
55%
Parker Variant
15
45%
 
Σύνολο ψήφων: 33
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Καλησπέρα σας κύριοι, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την αγορά μιας απο τις μηχανές του θέματος.. Απο μία μικρη αναζήτηση δε βρήκα κάποιο συγκριτικό σαν θέμα γι αυτό είπα να ανοίξω καινούριο για να αναφερθουν τα (+) και τα (-) κάθε μηχανής και θα βοηθήσουν στο να πάρω την τελική απόφαση.. :D
Να σας πω λιγάκι τις λεπτομέρειες απο την δική μου οπτική πλευρα:

-Η progress, μου αρέσει που είναι made in Germany, που έχει κοντή λαβή και επίσης με ικανοποίησε το ξυριστικό αποτέλεσμα έπειτα απο δοκιμή,
δεν μου αρέσει το grip της λαβής, καθώς επίσης και το πλαστικό στο κάτω μέρος της :hb (καθόλου όμως)
- Η variant, μου αρέσει αυτό το satin που έχει σαν φινίρισμα, γενικά οπτικά μου αρέσει πολύ περισσότερο..
δε μου αρέσει η μεγάλη λαβή. με την variant δεν έχω ξυριστεί ποτέ, βέβαια απο ότι διαβάζω είναι κοντά ξυριστικά με την progress
και βασικά δε την έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου..

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!
:helt
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Αν ενδιαφέρεσαι για progress έχω μια προς πώληση (να σου φύγει και η απορία!).
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Η Βάριαντ είναι βαριά και 'δυσκίνητη'. Φοβερά αποτελεσματική, χρήση με τεταμένη την προσοχή γιατί δεν συγχωρεί αβλεψίες. Δεν είναι για καθημερινό ξύρισμα. Ξυριστικά θα έλεγα ότι είναι κοντά στην Futur. Λίγοοο πιό γλυκιά.

Με την Πρόγκρες, αφού δεν σου άρεσε αισθητικά, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι άλλο. Οι πρώτες εντυπώσεις μένουν.

Δεν ψήφισα παραπάνω γιατί δεν μ'άρεσε καμιά από τις δυο. Στην κατηγορία αυτή για μένα είναι η Futur.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

@Dr.Takero θα σου στείλω πμ μόλις αποφασίσω.. :D
@Vavous Δεν είναι ότι δε μου άρεσε η προγκρες, αλλα αισθητικά προτιμώ την βαριαντ..αν έπρεπε να διαλέξεις μία απο τις δύο ποια θα ήταν αυτή? Ρίξε ψήφο Ανδρέα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πριν πάρω ρυθμιζόμενη είχα δοκιμάσει και τις δύο ταυτόχρονα.
Ήταν στην αρχή μου όμως, οπότε το ότι πήρα καλύτερο αποτέλεσμα από την Progress δεν πιάνεται γιατί τότε έπαιρνα διαφορετικό αποτέλεσμα σε κάθε ξύρισμα με τα ίδια πράγματα. :D
Από ότι θυμάμαι όμως και οι δύο είχαν την ίδια επιθετικότητα, και στις δύο νιώθεις την λεπίδα κανονικά. Ελάχιστα σε αυτό νομίζω ή Parker έδινε μία καλύτερη αίσθηση ασφάλειας.
Η Progress μοιάζει να έχει καλύτερη ποιότητα και μου έδωσε καλύτερο grip (αν και δεν το περίμενα). Το πλαστικό όμως που μοιάζει πιο πολύ με κιτρινισμένο παρά με κίτρινο με χάλασε.
Η Variant έχει λίγο πιο μεγάλη κεφαλή και κάπου με δυσκόλεψε σε σημεία όπως κάτω από τη μύτη.
Και τελικά πήρα την Futur που μου άρεσε περισσότερο σε εμφάνιση και από τις δύο.

Αν δεν με χάλαγε το πλαστικό, μάλλον την Progress θα έπαιρνα αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα από τις δύο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω τη Variant σε satin finish (και θεωρω οτι ειδικα με γενια πανω απο δυο μερες με ξυριζει απιθανα ) και έχω δοκιμάσει πιο παλιά Progress από φίλο . Η Variant είναι για μένα πολύ καλύτερη ποιοτικά και πιο στιβαρή με εξαιρετικό κράτημα και προσωπικά μου δίνει την εντύπωση ότι η λεπίδα κρατιέται πιο σφιχτά μέσα στην κεφαλή . Θα συμφωνήσω ότι θα ήταν καλύτερη με κοντή λαβή αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο δεν βγήκε σε παραγωγή με τέτοια λαβή . Ίσως αλλάζει όλη η γεωμετρία της μηχανής και δεν θέλουν κάτι τέτοιο οι κατασκευαστές. Η Progress είναι πιο ήπια μηχανή ενώ η Variant όπως λέει πιο πάνω ο Αντρέας είναι επιθετική σε στυλ Futur (δεν κατάλαβα πια ήταν πιο επιθετική στις υψηλές ρυθμίσεις ) , φυσικά λόγω ακριβώς του χαρακτήρα της ως ρυθμιζόμενης μπορείς να "παίξεις" σε πιο χαμηλά νούμερα . Επίσης όπως έχω ξαναπεί η Variant θέλει πίστη εφαρμογή του γνωστού κανόνα της μηδενικής πίεσης . Αν πιέσεις θα έχεις εύκολα - άνετα - αβασάνιστα κοκκινίλες και ερεθισμούς. Αν όμως την αφήσεις να κάνει τη δουλειά της χωρίς πίεση , βιασύνες και υπερβολές (όπως να περνάς απανωτά από το ίδιο σημείο ) θα έχεις σίγουρο BBS. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις και πόσο ικανοποιημένος είσαι και ο ίδιος από την τεχνική σου . Αν θεωρείς ότι κάνεις όμορφα ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς και κοκκινίλες τότε θα μπορείς να κοντρολάρεις την κατάσταση .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

@Tzimisce και @akis_peiraias ευχαριστώ, ακριβώς αυτού του τύπου οι περιγραφές είναι που θα με βοηθήσουν!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Για μένα μεταξύ των δυο υπερτερεί η Variant από όλες τις απόψεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η Variant συγκρινεται αμεσα με τη Futur και οχι τοσο με την Progress.

H Progress ειναι ας πουμε ενας ζωντανος θρυλος στο αθλημα, ειναι πιο γλυκια, πιο ευκολοχειριστη, με ανθρωπινου μεγεθους και βαρους κεφαλη, βολευει για καθημερινο ξυρισμα - αλλα σιγουρα κοβει λιγοτερο.

Η Variant ειναι κοντα σε αυτο που λεμε total shaver - ειναι βαρια, μασιφ, κοβει σχεδον σαν τη futur - με μεγαλη και ισως (ισως σε νεοεισερχομενους) δυσκολοχειριστη κεφαλη. Και φυσικα εχει αρκετα μακρυτερη λαβη. Αυτο ισως ειναι αποτρεπτικος παραγοντας.

Πρεπει να εχεις καταληξει στο τι ειδους γενια εχεις ( πχ αν οι τριχες στη μυτη σου ξεκινουν απο μεσα και καταληγουν μεχρι τα χειλια, ειναι πολλες και σκληρες, πρεπει να σκεφτεις πως με το ενα χερι θα τραβας τη μυτη σου αριστερα δεξια σαν του Πινοκιο και με το αλλο θα σκαβεις ακριβως εκει - τοτε ισως η Variant να ειναι πιο δυσκολη περιπτωση) - καθε ποτε ξυριζεσαι - και φυσικα να συνυπολογισεις την τεχνικη που εχεις (οπως σωστα ανεφερε πριν ο Ακης) πριν αποφασισεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα.το πασχα εκανα την τρελα κ τις πηρα κ τις δυο ταυτοχρονα.ενα μηνα δουλευω την μια,ενα μηνα την αλλη.συμπερασμα?παιρνω το ιδιο ξυρισμα κ απο τις δυο με γενια 2-3 ημερων.διαφορες?η progress ειναι πιο ποιοτητικη στο υλικο κατασκευης αλλα η variant εχει πολυ καλυτερο κρατημα στη λαβη.οποια κ να παρεις ειναι πολυ καλη επιλογη!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”