Progress vs Variant

Merkur Progress ή Parker Variant

Merkur Progress
18
53%
Parker Variant
16
47%
 
Σύνολο ψήφων: 34
stergios

Εγω ειχα μονο progress, οποτε δεν μπορω να βοηθησω ουσιαστικα. Μπορω να πω ειναι πολυ καλη μηχανη και θα μπορουσε να ναι η μια κ μοναδικη κατω απο αλλες συνθηκες.

Ναι βολευτηκα με αλλες καλυτερα, για διαφορους λογους. Ζυγισμενη, σχεδον δεν την ενιωθες στην 1 ρυθμ. και στο 6 ηταν ωμη. Επαιρνα φοβερα ξυρισματα. Σημερα θα παιρνα πιο πολλα. Το γκριπ με λιγη προσοχη ειναι οκ, αν πλεξεις σωστα τα δαχτυλα στη λαβη κ δε την πνιγεις στη σαπουναδα. Δεν ειναι μηχανη που την βαστας οπως θες. Δεν ηταν ιδιοτροπη με τις λεπιδες. Κάθονταν σε ολες...σχεδον :)

Το κουμπακι απ τους λιγους που μου αρεσε και μ αρεσε που στους αλλους δεν αρεσε. Απομιμηση ivory. :) Κατι vintage μου εφερνε, κατι παλιακο κ λιγο κιτρινεσμενο σαν παλια φωτογραφια απ το χρονο. Και ο Ερμης μυθολογια.

Γυαλιζε ωραια... Μου την εδινε που το κουμπακι-βιδα δεν "καθοταν" στη λαβη κ προσεχα μη μου πεσει οταν ξεβιδωνα για λεπιδα. Αυτο λυνεται μ ενα o ring πιστευω. Επισης το κουμπακι ειναι φαρδυ κ στεκεται καλα στο μικρο δαχτυλο οταν ξυριζομουν.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Εγώ για ένα φεγγάρι πήρα καμιά δεκαριά ωραία ξυρίσματα με Variant που σε ρύθμιση 2 και κάτω μπορεί να σηκώσει καθημερινό ξύρισμα, αλλά τελικά με κέρδισε η Merkur που μαζί με τη Gillette Slim Adjustable είναι οι καλύτερες ρυθμιζόμενες στο ντουλάπι μου .

Μάλιστα η Merkur που έχω είναι παλιότερης κοπής και το περίεργο είναι πως το knob για τη ρύθμιση δεν είναι αυτό το υποκίτρινο που βλέπω στις νέες version , αλλά πιο λευκό ....


Εικόνα

δίπλα με μια "λευκή" κλωνοποίηση από gillette slim twist(δεν είναι αυθεντική gillette st είναι τσέχικη κόπια)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
stergios

Η παλια ειναι απο μη καπνιστη ελεφαντα δοντι! :D
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Στέργιο , δεν ήξερα καν πως είναι ivory το παλιό knob ... πάντως η μηχανή αυτή ξυρίζει γλυκά με σχεδόν όλες τις λεπίδες που έχω βάλει (της πάνε πολύ οι polsilver , astra και supermax blue titanium) και ειδικά στο κόντρα ξύρισμα είναι πολύ απαλή. Το ζύγισμα της είναι σωστό και περίπου στα νούμερα που προτιμώ. Είναι αρκετά ταλαιπωρημένη και φαίνεται η ηλικία της αλλά δεν νομίζω πως χάνει κάτι σε ξυριστικό αποτέλεσμα.

Είναι επίσης από τις λίγες ρυθμιζόμενες που μπορείς να ανεβάσεις τη ρύθμιση στο διπλάσιο χωρίς να έχεις φόβο να διαλυθεί η μηχανή εις τα εξ ων συνετέθη. (αν αντέχεις ξύρισμα στο 12+ που το gap φτάνει στη futur #6 - εγώ προσωπικά δεν το αντέχω). Μπορεί να ανεβάσει μέχρι το +16 και πάλι έχει πολλές στροφές μέχρι να ξεβιδώσει το καπάκι και το ελατήριο παραμένει συμπιεσμένο.

Τολμώ να πω επειδή δοκίμασα και την ατσάλινη Rockwell (αν την θεωρήσουμε και αυτή ρυθμιζόμενη) πως ενώ η 6s είναι καταπληκτική μηχανή , η progress μου έδωσε το ίδιο γλυκό ξύρισμα - εδώ ίσως είναι τελείως ymmv γιατί με ξένισε το βάρος της ατσάλινης (που φυσικά είναι ανώτερης ποιότητας από την merkur).

υγ. Συγχωρείστε με γιατί δεν ξέρω αν βοηθάω πραγματικά στο παρών θέμα ως προς την επιλογή μεταξύ variant-progress - αν θεωρηθεί πως το παρόν ποστ είναι αδόκιμο μπορεί πάραυτα να μεταφερθεί στον κάλαθο των αχρήστων...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στέργιο , δεν ήξερα καν πως είναι ivory το παλιό knob
Πλακα κανει :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Όχι Ηρακλή ειλικρινά δεν κάνω πλάκα ... :) νόμιζα πως είναι πλαστικό το knob ...
Απλά μου έκανε εντύπωση που αρκετοί γράφουν για το κιτρινισμένο knob (και φαίνεται σε αρκετές καινούργιες) και σε αυτήν είναι λευκό.
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν γνωρίζω τίποτα για την ιστορία των progress , τη συγκεκριμένη την πήρα πριν ένα χρόνο περίπου (και είναι όπως έγραψα αρκετά ταλαιπωρημένη μάλιστα κανονικά θα χρειαστεί αντικατάσταση το καπάκι κάποια στιγμή και ίσως replating το σώμα της μηχανής )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ακη, εννοω οτι κανει πλακα ο Στεργιος!! Το καπακι ειναι πλαστικο :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

:lmao
τώρα κατάλαβα ... και πάλι ζητώ συγνώμη για την ασχετοσύνη μου ... :hellas3

(λίθοι και πλίνθοι και ξύλα και κέραμοι ατάκτως ερριμμένα μου φαίνεται πως είναι οι σκέψεις μου για την Progress) :D
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

@Akist ότιδήποτε έχει αναφερθεί και είναι σχετικό με τις δυο αυτές μηχανές, δυνητικά είναι βοηθητικό οπότε τίποτα δεν πάει στον κάλαθο των αχρήστων
stergios

Σιγα μωρε Άκη! Κανείς ασχετος! Μαθαινουμε ολοι. Πλακα εκανα ναι, δυστυχως! Χε! Χε! Απομιμηση ειναι κ τα δυο, απλα το παλιο φερνει αρκετα σε ivory! Το καινουριο ειναι σαν κιτρινισμενο ivory. ;) Εμενα με αρεσουν και τα δυο! Ηταν στα + το knob για να την αγορασω. Γενικα μου αρέσει. Αν κ μπορουσαν κ καλυτερα απο φινιρισμα. Ε δε τα λες κ λιγα τα 60€...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”