Progress vs Variant

Merkur Progress ή Parker Variant

Merkur Progress
18
55%
Parker Variant
15
45%
 
Σύνολο ψήφων: 33
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πάντως, αν δεν είσαι κολλημένος να πάρεις μία από τις δύο, μπορείς να κάνεις ότι έκανα και εγώ.
Από τη στιγμή που με όλες νιώθεις τη λεπίδα, πας σε futur και τελειώνεις.
Overall καλύτερη σε όλα τα σημεία, εκτός από το grip που παίζει να έχει το χειρότερο από τις τρεις.
Έχω κοπεί ψηλά στη ράχη της μύτης επειδή μου γλίστρησε.
Και με ρωτούσε η γυναίκα μου αν προσπάθησα να ξυρίσω τα φρύδια μου τόσο ψηλά που είδε κόψιμο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Δηλαδή η variant σε ρυθμίσεις μέχρι το 2 δεν συνίσταται για καθημερινό ξύρισμα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μια χαρά είναι. .... Πάνω από το #3 αγριεύει ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν έχω δοκιμάσει την progress.
Η Variant όμως, με κάποια ξυρίσματα ως τώρα, με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.
Σαν υλικό, σαν κράτημα, σαν ποιότητα δεσίματος, σαν εμφάνιση είναι το λιγότερο άρτια.
Σαν απόδοση είναι φοβερή. Κάνει πολύ βαθύ ξύρισμα, σαν αυτό που εδώ στο φόρουμ λέμε BBS.
Εγώ που δεν είμαι εξαιρετικά σκληρόπετσος, δεν έχω ερεθισμούς και κοψίματα με τη Variant. Αυτό οφείλεται και στο ότι πλέον έχω βελτιώσει πολύ την τεχνική μου και στο ότι τα ξυραφάκια που χρησιμοποιώ είναι από τα πλέον κοφτερά.
Είναι αλήθεια επίσης ότι στην περιοχή κάτω από τη μύτη θέλει αρκετές μανούβρες, λόγω μεγέθους, για να καθαρίσεις, και ότι αν έχεις σχετικά μικρά χέρια, ίσως να μη βολευτείς με την σχετικά μακριά λαβή της ή το κάπως αυξημένο βάρος της . Σαν συνολική απόδοση πάντως δεν μπορεί κάποιος να έχει πολλά παράπονα.
Κλείνοντας, η Variant είναι εργαλείο. Τολμώ να πω ότι κάνει και για καθημερινό ξύρισμα. Σήμερα που στο πρώτο πέρασμα την ρύθμισα στο 6, με έβγαλε ασπροπρόσωπο (με Schick). Μετά σταδιακά κατέβασα ρύθμιση για τα επόμενα περάσματα.
Και μετά από 8-9 ώρες ακόμα το πρόσωπό μου είναι λείο και καθαρό, σαν να ξυρίστηκα μόλις.
Ψηφίζω Variant.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Variant, progress, futur, στις χαμηλές ρυθμίσεις παίζουν και για καθημερινές.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αν χρησιμοποιούσα εγώ αυτά τα θηρία καθημερινά ---> Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
NavalArchitect

Προσωπικά ψήφισα νωρίτερα σήμερα με την τσέπη μου, αφού πέρασα από το Γιώργο και πήρα ένα Variant.

Είχα δύο Progress παλαιότερα και άλλα δύο με modification (ένα Mergress κι ένα Digress).
Επίσης είχα ένα Variant σχετικά πρόσφατα, το οποίο κι αυτό είχα πουλήσει.

Ανάμεσα στα δύο το Progress έχει μεγαλύτερη ακρίβεια κατασκευής, σχετικά καλύτερο φινίρισμα, και ιδανικότερη συνολική ισορροπία.
Το Variant έχει όμως χάρη. Μου άρεσε περισσότερο στο ξύρισμα, και ακριβώς επειδή θέλω να περάσω σε πιό απλές αλλά ουσιαστικές λύσεις (μαζί με λίγες ακριβές λύσεις που πάντοτε πρέπει να υπάρχουν) γι'αυτό το αγόρασα ξανά.

Αν θυμάμαι καλά το Variant το έβαζα λίγο κάτω από το 2 με PolSilver Super Iridium.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Καλορίζικη @NavalArchitect ! Όμορφη η άτιμη..

Όπως βλέπω από τα σχόλια, καταλαβαίνω ότι αμφότεροι οι κάτοχοι των δύο μηχανών είναι ευχαριστημένοι με τις εν λόγω
Οι διαφορές είναι στα σημεία απο όπου θα βγει και η απόφαση..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Vavous έγραψε: 19 Σεπ 2018, 19:10 Αν χρησιμοποιούσα εγώ αυτά τα θηρία καθημερινά ---> Εικόνα
Έχω την Futur σχεδόν μόνιμα με ένα Astra στο 1 - 1.5 και τα πρωινά που έχω λίγο χρόνο φρεσκάρω το ξύρισμά μου.
Δηλαδή μετά από 12 ώρες ας πούμε. :)
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχω δοκιμάσει και τις δύο, περισσότερο την Progress αφού η Variant χρησιμοποιήθηκε στα πρώτα μου ξυριστικά (κατά ΠΞ) βήματα και μου έπεσε λίγο... επιθετική. Ως εκ τούτου δε θα έλεγα ότι έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τη Variant, ότι είναι πιο επιθετική όμως είναι. Στην Progress με χάλαγε κι εμένα στην αρχή αυτό το κιτρινάκι αλλά γρήγορα το συνήθισα. Προσωπικά δε μου πολυαρέσουν οι ρυθμιζόμενες με εξαίρεση τη συγκεκριμένη (μ' αρέσει που μπορεί να γίνει αρκετά ήπια). Από μένα Progress.

Αν την πάρεις δε και με την κοντή λαβή ταιριάζει μια χαρά και στην πλαστική θήκη της Merkur (γύρω στα 5-6 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και είσαι άρχοντας και στα ταξίδια σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”