Rex Supply Co - Ambassador adjustable

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Να ρωτήσω τους κατόχους: η Rex έχει αρκετά mild ρύθμιση; Αυτό είναι συνήθως το πρόβλημά μου με τις adjustable. Όσο χαμηλά κι αν τις κατεβάσω εξακολουθώ να νιώθω μια - ας πούμε - επιθετικότητα. Δεν είναι το ίδιο όπως με μια aggressive μηχανή αλλά δε νιώθω κι εντελώς άνετα, σα να τραβάνε το δέρμα. Και δε μιλάω για τη Futur αλλά για mild μηχανές όπως η Progress. Προφανώς θέλω και επιθετική ρύθμιση (αλλιώς δεν έχει νόημα η adjustable) αλλά θέλω και ήπια.

Στη Rex ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει αρκετά ήπια ρύθμιση;
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Σε ρυθμίσεις πάνω από το 3, προσωπικά δεν έχω καταφέρει να ξεκλειδώσω τις αρετές της και τη βρίσκω επιθετική με αρκετή αίσθηση λεπίδας. Μέχρι το 2,5-3 όμως, είναι πολύ smooth και αποτελεσματική. Άρα ναι, έχει ήπια ρύθμιση. Πχ στο 1 θα έλεγα ότι είναι σαν αίσθηση και αποτέλεσμα σαν την Rockwell στο 3. Rex στο 2,5 σαν rockwell 5#, και στο 3 ίσως λίγο καλύτερο αποτέλεσμα και πιο smooth από το 6# της Rockwell. Προς το παρών και YMMV πάντα, σε ρύθμιση πάνω από 3 κάνω χάλια ξύρισμα ανεξαρτήτως λεπίδας. Οκ το ότι είναι ρυθμιζόμενη δεν πάει να πει ότι πρέπει να ταιριάζουν σε όλους οι μεγάλες ρυθμίσεις... Καλή η κίνηση του Γιώργου να τη φέρει πάντως. Αλλιώς είναι να μπορείς να τη δεις και να συνεννοηθείς με ένα ελληνικό κατάστημα από το να ψάχνεις το κατά γενική ομολογία στα ξένα φόρουμ, προβληματικό customer service του Razor Emporium.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.εγινα κ εγω κατοχος της rex!ποια λεπιδα απο την πειρα σας της παει πιο πολυ?εγω με την variant k την progress αλλα κ την parker r82 παιζω πολυ feather k polsilver.ειδικα ο συνδυασμος variant-polsilver ειναι οτι καλυτερο εχω συναντησει!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Στην Ρεξ μου ταιριάζουν ήπιες λεπίδες σε υψηλές ρυθμίσεις. YMMV.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Πρωτη χρηση σημερα για την rex.εβαλα λεπιδα rapira κ ξεκινησα με ρυθμιση 1,5.απογοητευση.δεν ξυρισε τιποτα.μου θυμισε muhle r89.δευτερο περασμα στο 2,5.εκει πηγαμε αρκετα καλυτερα!θελει καποια ξυρισματα ακομα να μαθω γωνιεσ κτλ.παντας ειναι ευκολη ηχανη στην μανουβρα.πρεπει να γινει δοκιμη κ με αλλες λεπιδες να δω με ποια θα κουμπωσει καλυτερα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Σεπ 2019, 12:58
4
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times
Ηλικία: 50

Ευχαριστώ για την τρομερή παρουσιαση , αναρωτιεμαι αν εχεις χρησιμοποιησει ποτε την merkur futur . Εγω συνεχεια κοβομαι και ψαχνω να βρω μια ανωτερη μηχανη και νομιζω οτι μαλλον θα την δοκιμασω .

Να εισαι παντα καλα
ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλησπέρα Δημήτρη.
Η REX είναι ανώτερη από την Futur σε κάποια πράγματα, αλλά εσύ σε τι θέλεις να είναι ανώτερη;
Στην αποτελεσματικότητα;
Στην κατασκευή;
Στο υλικό της;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Να είσαι καλά Δημήτρη και καλώς όρισες στην παρέα μας! Να εδώ, προσπαθούμε και υπηρετούμε το ΠΞ που τόσο πολύ μας αρέσει.!!!

Στην ερώτησή σου για την Merkur Futur, ναί την έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιήσει, και για πάνω από 1,5 χρόνο. Υποθέτω πως, θέλεις μία μηχανή ώστε να μην κόβεσαι...

Για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα όμως, καλό θα ήταν να μας πεις δύο πράγματα για εσένα, και την ξυριστική ρουτίνα σου, αφού το 'ανώτερη' είναι ένας πολύ γενικός όρος, όπως σου γράφει και ο Μιχάλης από πάνω.

Νιώσε ελεύθερος να ανοίξεις ένα νέο νήμα με όποιες απορίες έχεις. Εδώ ας πούμε, και πες μας και λίγα λόγια για την εμπειρία σου στο ΠΞ (Παλαιό Ξύρισμα).

Πχ: Την συχνότητα που ξυρίζεσαι, (2-3 φορές την εβδομάδα) το δέρμα σου (ευαίσθητο-κανονικό) τα γένια σου (σκληρά-πυκνά-μαλακά) και γενικώς, όσο καλύτερα μας περιγράψεις, τόσο καλύτερα θα μπορούμε να σε βοηθήσουμε, διότι είναι πάρα πολύ σημαντικά όλα αυτά στον καθένα μας.! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Σεπ 2019, 12:58
4
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times
Ηλικία: 50

Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφερον σας . Λοιπον max 2 ξυρισματα την εβδομαδα . Ευαισθητο δερμα .Γενια πυκνα νορμαλ (ουτε σκληρα ουτε μαλακα).
Το θεμα ειναι μηπως κανω λαθος στο οτι θελω σχεδον παντα να ξυριζομαι (baby face) και σαφεστατα αυτο μπορει να δημιουργησει ερεθισμους την στιγμη που παω αντιθετα με την φορα των τριχων.σαφεστατα πρεπει να υπαρχει προετοιμασια (ζεστο νερο ,μετα το ντουζ κλπ) αλλα χρησιμοποιω και presave ( συγκεκριμενα της castle forbs ) μετα κρεμα . ομως ισως κανω λαθος στον χρονο που περιμενω ( presave, κρεμα , ξυρισμα ) μετα απο 3 ξυρισματα με την rex ειδα οτι μου καθεται καλυτερα ... το κακο ειναι οτι επελεξα και να δοκιμασω για πρωτη φορα και ενα σαπουνι γαλλικο και ισως να μην εκανα την σωστη προετοιμασια στο να γινει κρεμα. Το θεμα είναι να πειραματιστω και με τα ξυραφια . ενα αλλο θεμα που εχω ειναι αν κανει καλο να αλλαζεις σε καθε ξυρισμα το ξυραφι (εννοω καινουργιο οχι αλλη μαρκα) ... πολλες ερωτησεις ... αλλα χαιρομαι που το συζητάμε ... Ευχαριστω εκ των προτερων .
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Σεπ 2019, 12:58
4
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times
Ηλικία: 50

Απλα εξαιρετικό rewiew Αντωνη .
Ερώτηση ...η συμπεριφορά της μηχανης είναι διαφορετική οταν χρησιμοποιείς κρέμα η σαπούνι ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”