Roedter 1909 DE Safety Razor

Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Δεν υπήρχε, απ'ότι είδα, αντίστοιχο θέμα και το ανοίγω εγώ. Προχώρησα στην αγορά της εν λόγω μηχανής την οποία και παρέλαβα σήμερα. Οι εντυπώσεις μου δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια για αυτή τη μηχανή. Είναι από τις λίγες και μοναδικές φορές που για να καταλάβει ο άλλος τι μέλι γεννέσθαι πρέπει να το βιώσει ο ίδιος για να βγάλει άποψη.

Εν πάση περιπτώσει, θα προσπαθήσω όσον το δυνατόν καλύτερα να περιγράψω την πρώτη μου επαφή με αυτό το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Αρχικαννίβαλο στο κλαμπ των καννιβάλων :D . Πρώτα απ' όλα, για όσους ενδιαφέρονται η αγορά έλαβε χώρα από το Barbiere di Figaro που είναι το μοναδικό απ'οτι είχα ψάξει να έχει αυτή τη μηχανή, η οποία είναι μια "ελαττωματική" fatip. Παρ'όλο αυτά, εγώ θα χρησιμοποιήσω και θα συμφωνήσω με τον όρο που διάβασα σ' ένα αντίστοιχο άρθρο στο B&B από κάποιον που αποτύπωνε τις εντυπώσεις του για τη μηχανή, ως "happy accident". Θα την χαρακτήριζα ως "ημί-shavette" και ο λόγος είναι καθαρά στο blade exposure και στο aggressiveness που έχει η μηχανή. Πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να βελτιώσει τη τεχνική του στο ξύρισμα, αλλά και να πάρει μια αίσθηση και ιδέα του τι εστί Shavette, νομίζω ότι είναι "must" να δοκιμάσει την μηχανή αυτή.

Προχωρόντας σήμερα στο πρώτο μου ξύρισμα με τη μηχανή χρησιμοποίησα και το σαπούνι-δείγμα που μου στάλθηκε από το μαγαζί που είναι το raffinato ss. Η μηχανή είναι rough στο πρόσωπο κάτι το οποίο είναι απόλυτα λογικό με τέτοιο blade exposure και blade misalignment (ο λόγος για την οποία είναι και "ελαττωματική"), αλλά την βρήκα ταυτόχρονα και σε ένα βαθμό "γλυκιά" που ίσως και να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ξυραφάκι rockwell που χρησιμοποίησα για το ξύρισμα. Να αναφέρω ότι ο θόρυβος που κάνει όταν κόβει τα γένια είναι απλά ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟΣ σε σημείο που κάθε 5 δεύτερα κοιτούσα μήπως είχα κόψει κανένα κομμάτι... XD :shock: :mrgreen: Θα την δούμε πως θα είναι και στο επόμενο ξύρισμα που θα χρησιμοποιήσω astra sp. Τελειώνοντας το 1 πέρασμα το δέρμα μου ήτανε απίστευτα, μα απίστευτα smooth και είχε αφαιρέσει σχεδόν τα πάντα όλα. Έκανα 3 περάσματα, καθώς το rockwell είναι γλυκό και ήπιο ξυραφάκι, αλλά το sharpness του είναι πολύ κάτω του μετρίου YMMV. Πιστεύω πως αν χρησιμοποιούσα astra sp, gillette sharp edge, kai, feather, perma, polsilver και ένα καλύτερο σαπούνι το ξύρισμα θα είχε τελειώσει στα ΠΟΛΥ 2 περάσματα.(WTG+ATG).

Τέλος, να αναφέρω ότι τα τραβήγματα που είχα στην ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ επιδερμίδα μου με τις άλλες 2 μηχανές μειώθηκαν με την εν λόγω μηχανή το ίδιο και οι ερεθισμοκοκκινίλες.

Με μια αδρομερή ανασκόπηση, η αίσθηση που μου άφησε ολοκληρώνοντας το ξύρισμα είναι απλά μοναδική και εκπληκτική. Έπρεπε να είστε δίπλα μου όταν τελείωσα το ξύρισμα και να νιώσετε το δέρμα μου πως ήτανε :dance: . Τέτοιο smoothness, ΤΡΙΠΛΟ BBS και γενικά η υφή που μου άφησε μετά το ξύρισμα δεν τα έχω ξαναβιώσει σε αντίστοιχα ξυρίσματα με την EJ και την Rockwell 6c σκάλα 6 ακόμα και με Feather μέσα. Θα κλείσω λέγοντας τούτο και χωρίς να είμαι υπερβολικός το αποτέλεσμα που δίνει η εν λόγω μηχανή είναι το ποθούμενο κάθε άνδρα που μπαίνει στον όμορφο και γοητευτικό χώρο του ΠΞ. (Όσοι είστε και έμπειροι καταλαβαίνετε απόλυτα τι λέω..έτσι... :omg :D)


Bottom Line: Άν θα την συνιστούσα ; Εννοείται πως ΝΑΙ!

Υ.Γ.: Παραθέτω κάτωθι το λινκ με το άρθρο στο B&B και 2 βίντεο εις το Youtube όπου στο ένα παρατίθεται ξύρισμα και review της Roedter 1909 και στο άλλο που παρατίθεται η σύγκρουση μεταξύ των 2 θηρίων, από το ίδιο άτομο,ήτοι της Muhle R41 Model 2011 και του Roedter 1909.
HINT: Όταν κάνει τη σύγκριση δώστε βάση στον ήχο κοπής των γενιών..... :dt

Άρθρο στο B&B:
https://www.badgerandblade.com/forum/th ... 09.427311/

Ξύρισμα και Review της Roedter 1909:


Σύγκριση των 2 θηρίων:



Καλή συνέχεια
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χαιρομαι και για την αγορα σου αλλα και για το review! :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραιο review Τασο και καλοξυριστη!
Υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει και την Roedter 1909 και την R41 του 2011 ομως να καταλαβω λιγο που κινειται η επιθετικοτητα της ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ευχαριστώ φίλε Άκη. Είχα δανειστεί μια φορά από το φίλο ενός φίλου μου την Muhle r41(2011) και εκείνη ήτανε ωραία μηχανή. Αλλά αν θυμάμαι καλά, καθώς έχει περάσει μεγάλο διάστημα από τότε η roedter έχει μεγαλύτερο blade exposure και aggressiveness. Κυριολεκτικά η λεπίδα είναι κάθετη δεν λυγίζει ούτε 1% γι'αυτό και την αποκάλεσα "ημί-shavette". Για να μην υπάρχει παρεξήγηση και οι 2 μηχανές είναι super-duper-woah επιθετικές, αλλά αυτό το κλικ παραπάνω(εώς πολύ θα έλεγα) στην επιθετικότητα, αποδοτικότηα και αποτελεσματικότητα το έχει η Roedter. Για να σου δώσω να καταλάβεις την επιθετικότητα της roedter, η Muhle r41(2013) δεν φτουράει μια μπροστά της, καθώς είναι σαν να κάνεις τη σύγκριση της τελευταίας με την gillette proglide cartridge razor για τέτοια χαοτική διαφορά μιλάμε.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σε αυτη τη περιπτωση Τασο μιλαμε για γιαταγανι :character-jason: :D
πιστευω οτι με αρκετα καθετη λεπιδα θα θελει και διαφορετικη γωνια ... εχω δοκιμασει (για αρκετα ξυρισματα ) μια R41 του 2011 και την θεωρουσα υπερβολικη εκτος και αν ειχες γενια απο 4 - 5 μερες και πανω , οποτε σε αυτη τη περιπτωση ηταν ιδανικη , δεν ξερω φυσικα ποσο ανετα θα ενιωθα με την Roedter 1909 στη κοντρα :naughty: γιατι το θεμα με τις πολυ επιθετικες μη ρυθμιζομενες μηχανες δεν ειναι ποτε (για μενα φυσικα) ουτε το πρωτο , ουτε το δευτερο περασμα αλλα το τελευταιο που '' ερχεσαι '' πλεον πολυ κοντα στο δερμα ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Άκη, η αλήθεια είναι ότι η μηχανή αυτή θέλει τουλάχιστον 3 ημερών γένια για να τη χρησιμοποιήσεις. Δεν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σε γένια 2 ημερών και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και θα διατυπώσω εδώ τις απόψεις μου. Επίσης, η γωνία ναι αλλάζει καθώς είναι τελείως κάθετη-flat πράγμα που σημαίνει ότι θέλει και ολίγον τι πειραματισμό, αλλά άπαξ και την τιθασεύσεις νταξ...γεια σας 2 περάσματα ΜΑX και τελειώσαμε. Και κάποια στιγμή θα καρφώσω και feather σ'αυτή(ελπίζω να μη χρειάζομαι μετάγγιση αίματος μετά από αυτό...) και εκτιμώ ότι θα σπάσω κάθε παγκόσμιο ρεκόρ για BBS.. 1 πέρασμα και 2-3 pick ups και τέλος...

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 10 δευτερόλεπτα:
Ξύρισμα σήμερα με τον αρχικαννίβαλο ή "Τι shavette, τι Roedter, το ίδιο και το αυτό..." και κούμπωσα astra sp. Ανάθεμα που το έκανα...μόνο τούτο λέω..Παναγιά μου επιθετικότητα...αμφισβητώ αν η shavette θα έχει τέτοιο aggressiveness... Καμία σχέση με το Rockwell ξυραφάκι, το οποίο ήτανε ήπιο και γλυκύτατο. Σήμερα πραγματικά η μηχανή μου έδειξε σχεδόν το πραγματικό της πρόσωπο... Και που να κουμπώσω 3 σκάλες παραπάνω perma και polsilver ή και ακόμα 10 σκάλες παραπάνω kai ή feather...με μια λέξη...μετάγγιση αίματος.....Υποψιάζομαι ότι τα καταλληλότερα ξυραφάκια θα πρέπει να είναι τα personna και Gillette Silver Blue (Δεν έχω προλάβει να τα αγοράσω ακόμη και να τα δοκιμάσω) που διαβάζοντας τις κριτικές είναι οι ισορροπιστές ανάμεσα στο sharpness και στο γλυκό-ήπιο ξυραφάκι.

Οψόμεθα


Υ.Γ.:Προς το παρόν Rockwell blade vs Astra sp σαν συνολική υφή ξυρίσματος(BBS, sharpness, smoothness, etc, etc...), φαντάζομαι και προς μεγάλη έκπλξη αρκετών σημειώσατε 1.-
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Γνωρίζει κανείς αν η εν λόγω μηχανή δέχεται ikon bulldog λαβή ή γενικά οποιαδήποτε ikon λαβή ;

Υ.Γ.: Άν κρίνουν οι διαχειριστές ότι η ερώτηση πρέπει να μεταφερθεί σε ανάλογο σχετικό νήμα παρακαλώ να το κάνουν.

Ευχαριστώ
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πανω που πηγα να απαντησω "να ρωτησεις τον Tasos123 που την εχει!" :D

Εσυ με ποιες λαβες την εχεις δοκιμασει Τασο ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

@herco Ηρακλή χαχαχαχαχ

Με την δική της λαβή και μόνο, αλλά διάβασα κάπου δεν θυμάμαι που ότι ένας με custom made handle μετέτρεψε την μηχανή αυτή απλά σε θεϊκή και αναρωτιόμουνα μήπως κάνουν οι λαβές της ikon. Δυστυχώς, η λαβή με την οποία συνοδεύεται είναι πάρα πολύ ελαφριά που αν η μηχανή έχει τον χ κίνδυνο λόγω της επιθετικότητας της, όπως καταλαβαίνεις η λαβή (ήτοι το βάρος της) μετατρέπει τον κίνδυνο εις 3χ και κάνει και την ξούρα λιγότερο απολαυστική.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το θεμα με αυτη τη Roedter ειναι οτι προκειται για μια Fatip με "στενοτερο" topcap. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι το σπιρωμα της (μαλλον) δεν θα ειναι το στανταρντ Μ5. Αρα θα εχει (μαλλον) προβλημα με ολες σχεδον τις λαβες που κυκλοφορουν. Πιθανα καποιες θα βιδωσουν κανονικα αλλα αυτο θα ειναι (σιγουρα) τυχαιο γεγονος.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”