Κατι κοντα σε ej89

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ απόλυτα με τον Άκη,

Η Feather popular είναι από τις υποτιμημένες, είναι όντως ήπια μηχανή, και αυστηρά για καθημερινό ξύρισμα, και YMMV πάντα.
Οι Ασιάτες Καταναλωτές της μπορούν και ανά 2-3 ημέρες, αλλά αυτοί βέβαια δεν έχουν την μεσογειακή γουρουνότριχα που έχουμε εμείς. 8)

Τ. Ηλία με Derby extra είναι απλά ταλαιπωρία, ήπια μηχανή και ήπια λεπίδα δεν...όμως μιάς και την έχεις, εκτός από τις Perma-sharp και Polsilver που πρότεινε ο Άκης, κάνε και μια δοκιμή με τις Feather Platinum που την μεταμορφώνουν.! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Από την στιγμή που η EJ αναγνώρισε το πρόβλημα , εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα την δωρεάν νέα κεφαλή και θα έπαιρνα και ένα qshave adjustable από το eBay με 15 ευρώ. Για την ακρίβεια εγώ αυτό έχω κάνει και είμαι κατευχαρσιτημενος. Έχω και τα δυο στο rotation πλέον και μπορώ να πω ότι δίνουν ισάξια αλλά εντελώς διαφορετικά ξυρισματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vavous την 04 Ιουν 2018, 06:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ να αφαιρείς την υπογραφή του tapatalk :)
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Αν έχεις μιά λαβή,παιρνεις μια Pearl closed comb(κεφαλη και πλακα),απο ebay και με περίπου 12 ευρω εχεις μια EJ 89 σαν αυτη που αγάπησες.
NavalArchitect

Έξυπνη και πραγματικά "value for $$$" λύση, που ξυρίζει ακόμη πιό γλυκά από EJ DE89 είναι μία dual comb κεφαλή Vigshaving από το AliExpress περίπου στα €3.50 delivered.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εναλλακτικα με 20 ευρω παιρνεις απο την εγχωρια αγορα μια κεφαλη Muhle R89 που ειναι η EJ89.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ilias-G έγραψε: 01 Ιουν 2018, 17:55 Την Feather popular που λεει ο Ακης, την εχω. Εχω κανει όλο κι όλο ενα ξύρισμα. Παραείναι ήπια μηχανη, δεν κόβει η ρημάδα, μπουκωνει ευκολα και θελει και μεγαλύτερη (ή μικρότερη..? :think: ) γωνία για να ξυρισει. Βέβαια για να λεμε του στραβού το δικιο το εκανα με Derby extra, ίσως με πιο κοφτερο ξυραφακι να εκανε καλή δουλειά.
Απο την δικια μου εμπειρια η μηχανη εχει αλλη γωνια κοπης, πιο μεγαλη (40-45 μοιρες περιπου), οποτε δοκιμασε την ετσι και ισως δεις φως !
Με την ομοσταυλη λεπιδα εχει καλυτερα αποτελεσματα, καθως "σχεδιαστηκε" για να συνυπαρχουν.. 8)
JAPAN RULES
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”