Stainless steel μηχανές και ευρωπαϊκά online shops

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Καλημέρα,

Έχοντας κατά νου να πάρω κάποια στιγμή μια stainless steel μηχανή βλέπω ότι τις βρίσκουμε κυρίως σε αμερικάνικα καταστήματα. Δεδομένης της τιμής τους δύσκολα γλυτώνεις το τελωνείο. Θα ήθελα λοιπόν να παραθέσουμε links με αμιγώς ευρωπαϊκά online shops που έχουν ατσάλινες μηχανές κι αν είναι εύκολο να γράφουμε και ποιές φέρνουν (δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλη η ποικιλία!).

Ξεκινάω με το wellshaved.gr που φέρνει τις iKon. Βέβαια έχω καιρό να δω κάποια διαθέσιμη αλλά φαντάζομαι από καιρό σε καιρό όλο και κάτι θα υπάρχει.

Αλήθεια οι iKon σα μηχανές τι λένε; Αξίζει να τις κοιτάξει κάποιος ή υπάρχουν πιο αξιόλογες stainless steel;

Επίσης έχω δει στο Amazon (αγγλικό και γερμανικό) τη Rockwell 6s αν και μη διαθέσιμη τελευταία. Τη μηχανή αυτή την έχω βρει και στο https://www.theenglishshavingcompany.com, επίσης out of stock (μάλλον δεν έχει η μαμά εταιρία).

PS: δεν είμαι σίγουρος αν έπρεπε να το ανοίξω εδώ ή στην κατηγορία με τα links. Απλά επειδή μιλάω συγκεκριμένα για stainless steel μηχανές τις οποίες θα μπορούσαμε επίσης να σχολιάζουμε είπα να το βάλω εδώ. Αν νομίζετε το μεταφέρετε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FSword την 15 Μαρ 2018, 08:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nikos1850
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Μαρ 2018, 13:54
6
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 39 times

Ενδιαφέρον θέμα, θα ήθελα να διαβάσω και εγώ τις γνώμες των πιο έμπειρων με τις συγκεκριμένες μηχανές.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Η Rockwell 6S ειναι μια παρα πολυ καλη μηχανη.(εχει καλη και "τιμια" τιμούλα..) . Το ιδιο και οι ikon,Razorock.

Απο κει και περα πιστευω οτι ειναι και λιγο "μοδα" ολο αυτο με τις SS μηχανες.
400 και 500 ευρω για μηχανη που ισως να ειναι υποδεέστερη(σε ξυρισμα) των "απλών" R41, EJ89,Parker, Merkur κλπ.
Ναι οι πιο πολλες ειναι ομορφες, αλλα μεχρι εκει..
Επειδη ομως το ΠΞ ειναι και λιγο "τρελο" χομπυ, ειναι πιθανοτατο στο μυαλο μας μεσα να παιζει και η αυταρεσκεια. Παρτε εμενα για παραδειγμα...(προς αποφυγη).
Βεβαια, ενα απο τα λιγα που δεν εχω πεσει θυμα, ειναι αυτο ακριβως το hype με τις SS Razors...
nikos1850
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Μαρ 2018, 13:54
6
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 39 times

Τώρα που έψαχνα βρήκα και αυτή

https://www.wellshaved.gr/muhle-r96-roc ... fety-razor

Και θεωρώ αξιοπρεπέστατη την τιμή της.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Έχουμε και λέμε:

- Gifts&Care: iKon, Above The Tie, Rockwell, Barbaros, Feather.

- Yourshaving: Above The Tie, Rockwell, Feather

- Shavelounge: Rockwell, Razorock, iKon, ATT

- Shaving Station: Rockwell, Razorock

- Connaught: ATT, Feather, iKon, Supply

- Executive Shaving: ATT, iKon, Rockwell, Executive
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Timeless κανείς εντός Ευρώπης ε;

Τάσο, κοίτα εν γένει δε θα διαφωνήσω. Σίγουρα 400άρια και 500άρια είναι τρελές τιμές και δε θα τα έδινα. Βασικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τις μηχανές μου και δε θέλω κάτι παραπάνω από άποψη αποτελεσματικότητας. Ο μόνος λόγος που κοιτάζω τις stainless steel είναι για λόγους υγείας.

Τι εννοώ, μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά το γεγονός ότι οι συνηθισμένες μηχανές έχουν ένα φινίρισμα χρωμίου που με τον καιρό μπορεί να φθαρεί και να αφήσει υπολείμματα στο δέρμα με ανησυχεί. Γι' αυτό και μόνο το λόγο κοιτάζω τις ατσάλινες μηχανές. Σίγουρα δε θέλω να θυσιάσω αποτελεσματικότητα γι' αυτό θα ήθελα ιδανικά μια slant (που μ' έχει βολέψει πολύ), μια open comb και μια σχετικά επιθετική closed comb για πιο καθημερινή (οι πολύ ήπιες μηχανές δε μου ταιριάζουν) με την προϋπόθεση ότι θα είναι τουλάχιστον εξίσου αποτελεσματικές μ' αυτές που με βολεύουν τώρα (Merkur 39c Slant, Muhle R41, Parker 24c - ξέρω δεν αναφέρω closed comb αλλά θα δοκίμαζα μια επιθετική ατσάλινη).

Το πρόβλημα είναι ότι οι stainless steel είναι πανάκριβες. Δε μιλάω για τα ποσά που αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά και 150 ευρώ για μια μηχανή είναι πολλά (πόσο μάλλον για 3 που θα ήθελα εγώ). Και άντε, αν ξέρεις ότι σου ταιριάζουν πάει στην ευχή, τα μαζεύεις σιγά σιγά και τις παίρνεις (άλλωστε - με λίγη προσοχή - θα είναι για μια ζωή). Αν δε δοκιμάσεις όπως πού να ξέρεις αν σου ταιριάζουν...
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Υπερβολικο δεν ειναι τιποτα. Οτι σε κανει να νιωθεις ασφαλης ειναι θεμιτο.
Νομιζω οτι με την Rockwell εισαι μεσα στα περισσοτερα λογω επιλογων στις πλακες που δινει.
Οσο για sland υπαρχουν και οι κεφαλες αλουμινιου (ikon) σχετικα οικονομικες.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

iKon έχει ο Γιώργος και ο Γιάννης αλλά φαίνεται πως οι ανοξείδωτες έχουν εξαντληθεί. Ισως σε βολεψει μηχανή με κεφαλή από αλουμίνιο και λαβή από ανοξείδωτο ατσάλι. Βέβαια το αλουμίνιο δεν είναι ανθεκτικό σαν τον χάλυβα αλλά πιστεύω πως θα αντέξει αρκετά χρόνια.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δεν ξέρω για κάποιο λόγο οι Rockwell μου δίνουν την εντύπωση ότι δε θα είναι όσο επιθετικές θα ήθελα. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος...

Για την ώρα οι Timeless μου φαίνονται πιο κοντά σ' αυτό που θέλω. Αλλά δεν τις βλέπω Ευρώπη και από Αμερική δεν παραγγέλνω σε τέτοιες τιμές. Δε βιάζομαι βέβαια, βλέπω τι υπάρχει και κρίνω αναλόγως.

Οι iKon γενικά αξίζουν; Η Slant stainless steel που φέρνει ο Γιώργος φαίνεται ενδιαφέρουσα... εμφανισιακά :-) Στην πράξη όμως δεν έχω ιδέα.

Γενικά προτιμώ να πάρω κάτι πιο ακριβό - αν πρόκειται να με ικανοποιήσει - παρά κάτι φθηνότερο που ίσως με απογοητεύσει (φυσικά αν το φθηνότερο είναι εξίσου αποτελεσματικό ακόμα καλύτερα). Δε βιάζομαι έτσι κι αλλιώς, αν μια μηχανή που μ' ενδιαφέρει μου πέφτει ακριβή την παίρνω όταν μπορώ. Σχετικό είναι βέβαια κι αυτό, δεν παίζει να δώσω τα 400άρια που αναφέρθηκαν πριν, ας είναι και οι καλύτερες μηχανές ever.

Σχετικά με το αλουμίνιο νομίζω θα προτιμήσω τις ατσάλινες για λόγους αντοχής σε βάθος χρόνου.

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

... και για λόγους βάρους συμπληρώνω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”