Aντίστοιχη μηχανή με Merkur Futur?

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κάτι που μου διέφυγε και νομίζω είναι το σημαντικότερο με την futur,οι λεπίδες Πέτρο,που μεταμορφώνουν όλες τις μηχανές,δοκίμασε όχι μόνο αυτές που σου άρεσαν,
αλλά όλες αυτές που έχεις και δεν είναι πολύ κοφτερές,πχ: Astra Superior Platinum και Personna Platinum μόνο με την Futur τις έβαζα,στην ουσία "φίμωνα" την αγριάδα της...

Καλά ξυρίσματα να έχεις.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Merkur Progress, γλυκό και βαθύ ξύρισμα σε όλα τα νούμερα. Εγώ, δεν άντεξα τη Future και γι΄αυτό την πουλάω κιόλας.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Δεν έχω δοκιμάσει την Progress αλλά κάνω καταπληκτικό ξύρισμα με την Futur. Μέχρι το 4, κάνω το πιο βαθύ καθημερινό ξύρισμα και δεν έχω καθόλου κοψίματα. Η αγαπημένη λεπίδα είναι η Perma sharp που είναι εξίσου κοφτερή αλλά πολύ πιο γλυκιά από την Gillette silver blue. Ακόμα και με δυο περάσματα με την φορά της τρίχας, είναι η μόνη μηχανή που μου καθαρίζει τον λαιμό σε βάθος. Είμαι κολλημένος μαζί της τις τελευταίες εβδομάδες. Μετά την futur τι άλλο υπάρχει.... ? μάλλον το χάος.

Δοκίμασε να την φιμώσεις όπως συμβουλεύει ο Tony.
Tony έγραψε: 01 Δεκ 2017, 23:12 Κάτι που μου διέφυγε και νομίζω είναι το σημαντικότερο με την futur,οι λεπίδες Πέτρο,που μεταμορφώνουν όλες τις μηχανές,δοκίμασε όχι μόνο αυτές που σου άρεσαν,
αλλά όλες αυτές που έχεις και δεν είναι πολύ κοφτερές,πχ: Astra Superior Platinum και Personna Platinum μόνο με την Futur τις έβαζα,στην ουσία "φίμωνα" την αγριάδα της...

Καλά ξυρίσματα να έχεις.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

Progress? Rockwell 6s, 6c?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”