Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Στο badgerandblade υπάρχει ολόκληρο νήμα με μετρήσεις και φωτογραφίες για το πως η Muhle άλλαξε αθόρυβα το περασμένο καλοκαίρι (του 2012) την R41 κάνοντάς την λιγότερο επιθετική.
Συγκεκριμένα φέρεται να άλλαξε την κεφαλή (το κομμάτι πάνω από το "χτένι") η οποία -όπως γράφουν- αντί για 18,8mm έχει πλέον πλάτος 20,2mm με αποτέλεσμα να κάνει περισσότερη καμπύλη το ξυράφι. Για όποιον δεν έχει ψηφιακό παχύμετρο, λένε, μπορεί να το διαπιστώσει συγκρίνοντας την κεφαλή της R41 με αυτή της R89. Εάν είναι μικρότερη από αυτή της R89 έχει το παλιότερο πιο επιθετικό μοντέλο και εάν είναι μεγαλύτερη, έχει το νέο.

εδώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 19 Μαρ 2013, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση Συνδέσμου - Apostolos
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Επανέρχομαι στο θέμα με ιδιαίτερα αποκαλυπτικές φωτογραφίες εδώ
που δείχνουν τις -μεγάλες όπως φαίνεται- διαφορές
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις από την R41 είναι οι εξής:

1. Αυτό το πράγμα κόβει ότι βρίσκεται στο δρόμο του.
2. Ο ήχος είναι εντυπωσιακός και σε κάνει ακόμη πιο προσεκτικό.
3. Δεν στομώνει από τη σαπουνάδα και καθαρίζει πολύ ευκολότερα από closed comb (CC).
4. Έκανε το πιο βαθύ ξύρισμα από τις CC έχω δοκιμάσει (EJ89, 33c, 34c).
5. Θέλει ένα πέρασμα λιγότερο από τις παραπάνω CC.
6. Δεν θέλει καθόλου πιέση. Καθόλου όμως. Κι αυτό από κάποιον που πιέζει τις CC τουλάχιστον ελαφρά.
7. Η λαβή ίσως ήταν καλύτερο να ήταν λίγο πιο βαριά.
8. Δεν κατάλαβα να χρησιμοποιώ διαφορετική γωνία από τις CC.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από αυτή. Είχα μερικά μικρά κοψίματα και ερεθισμό στο λαιμό αλλά αυτό πιστεύω συνέβη επειδή οι συνθήκες δεν ήταν καθόλου ιδανικές. Τα γένια ήταν μόλις μιάμιση μέρας, που με δυσκολεύουν με όποια μηχανή και να δοκιμάσω. Κανονικά δεν έπρεπε να κάνω δοκιμή σήμερα, πόσο μάλλον με R41, αλλά ήμουν ανυπόμονος. Τα πήγα καλύτερα από όσο περίμενα. Η EJ89 πχ δεν είχε περάσει το "τεστ" αυτό. Θεωρώ ότι μπορώ να βελτιώσω κι άλλο την τεχνική μου με την R41 και η επόμενη δοκιμή θα είναι με γένια περισσότερων ημερών.

Στο νέο αυτό επεισόδιο της σειράς "ΠΞ", συμμετείχαν (με σειρά εμφάνισης):

-Muhle R41 "νέο" μοντέλο του 2013 που καλύπτει περισσότερο τη λεπίδα και αλλάζει ελαφρά τη γωνία της
-Personna Platinum (3)
-Σαπούνι Tabac
-Semogue 610 (καινούργιο, πολύ ωραίο, μαλακό, θα το ήθελα μόνο με λίγο περισσότερο backbone)
-Nivea After Shave Balsam (εν προκειμένω πολύ χρήσιμο και αποτελεσματικό για τους μικροερεθισμούς)

:megagrin
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Νέα δοκιμή σήμερα με γένεια τριών ημερών, που έδωσε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα από τις προηγούμενες δύο (η δεύτερη ήταν με γένεια μιας ημέρας όπου δεν έκανα τόσο βαθύ ξύρισμα επειδή φοβήθηκα τα κοψίματα).
Το αποτέλεσμα ήταν πολύ βαθύ ξύρισμα με τρία περάσματα. Με την R41 επιβεβαιώνεται ο κανόνας που λέει, πρώτα πρώτα ένα πέρασμα με τη φορά, μετά υπό γωνία και στο τέλος κόντρα. Με άλλα λόγια, δεν είναι για βιαστικό ξύρισμα -αν και ο συνολικός χρόνος που χρειάζομαι εγώ τουλάχιστον είναι περίπου ο ίδιος με άλλες πιο ήπιες μηχανές.
Χρειάζεται περισσότερη προσοχή και λιγότερη (καθόλου μάλλον) πίεση, αλλά -στο δικό μου πρόσωπο τουλάχιστον- δουλεύει κάθε φορά και καλύτερα φτάνει τα γένια να είναι 3+ ημερών.

Θέλω να πειραματιστώ και με άλλα ξυραφάκια, παρά το γεγονός ότι με τις κλειστού τύπου και τις ανοικτές τύπου Merkur έχω βολευτεί με τα Personna Platinum. Υποψιάζομαι ότι κάποια ξυραφάκια με άλλα χαρακτηριστικά (πχ πιο κοφτερα; Feather;) ίσως είναι ακόμη πιο αποτελεσματικά. Οπότε όποιος έχει προτάσεις, ή προσωπικές εμπειρίες, είναι ευπρόσδεκτες

Στο νέο επεισόδιο ΠΞ αυτό, πήραν μέρος:
-Muhle R41 (σημειώνω ξανά ότι είναι η R41 "2013" που χαρακτηρίζεται λίγο πιο ήπια από την R41 "2011", την οποία δεν έχω δοκιμάσει)
-Personna Platinum (3)
-Semogue 620 (πολύ καλό, όχι τόσο μαλακό όσο το 610 αλλά με περισσότερο backbone)
-Κρέμα Taylor of Old Bond Street - Jermyn Street Collection
-Nivea After Shave Balsam

:megagrin
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός ήταν με τις Personna Platinum. Με τις Feather παραήταν επιθετικό το setup. Εξίσου καλά δούλεψε και με Astra SP. Δεν δούλεψε καθόλου καλά με Bic Chrome Platinum και Derby.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα,

Όπως έγραψα στο ξύρισμα της ημέρας, χθες μετά την αγορά από τον Luxe του θηρίου αποφάσισα να την δοκιμάσω στα 3ημερών γένια μου. Το setup προετοιμασίας ήταν μπανάκι πριν το ξύρισμα, Mitchels σαπούνι και δημιουργία αφρού στο πρόσωπο. Για λεπίδες χρησιμοποίησα personna που τις ξέρω καλά. Πάμε στο ζουμί.

Μετά το μπανάκι βγάζω το Mitchels (είχα δει το βιντεο του Mantic για δημιουργία αφρού στο πρόσωπο κατευθείαν) πινέλο Omega 98 και ξεκινάω την διαδικασία, μουλιάζω το πινελο, μουλιάζω το κεραμικό μπωλ για μερικά λεπτά και αφού στραγγίσω το πινέλο από το πολύ νερό ξεκινάω το φόρτωμα. Το σαπούνι έχει μια ιδιαίτερη μυρωδιά που μου άρεσε, με το που ξεκινάω το φόρτωμα στο πινέλο το κάνω αρκετές φορές να πάρει καλή δόση και ξεκινάω στο πρόσωπο. Να σημειώσω ότι έγειρα το κεραμικό μπωλ όπως προτείνει και ο Mantic και με βόλεψε που δεν το περίμενα. Ξεκινάω μασαζ στο πρόσωπο και προσθέτω νερό στις άκρες σιγά σιγά. Μασάζ για αρκετά λεπτά και έτοιμη η μαρέγκα.Ο αφρός;;;;;; Φανταστικός, πλούσιος, πιανω το θηρίο κάνω το σταυρό μου και ξεκινάω....

Με το που την ακουμπάω καταλαβαίνω πόσο επιθετική είναι... λέω απο μέσα μου προσοχή δεν θέλει πίεση καθόλου, ίσα ίσα που ακουμπούσε η κεφαλή στα γένια μου τα θέριζα-ισοπέδωνε όλα. Κάνω ένα πέρασμα προσεκτικά με την φορά και μου μένουν μερικά σημεία, ξαναφορτώνω το σαπούνι και τα περνάω με την φορά και αυτά. Ελέγχω τσεκάρω, δεν έχω κοπεί, απο γένια τίποτα δεν έχει μείνει...Εντυπώσεις;;;;

-Η μηχανή θέλει πριν την ξεκινήσεις να είσαι διαβασμένος, να έχεις μελετήσει με βίντεο-κριτικές το χειρισμό της διαφορετικά πας για σφαγή πολύ εύκολα. Το γράφω αυτό διότι είναι σίγουρα ότι θα κοβόμουν άσχημα εάν δεν είχα διαβάσει τα άρθρα του φόρουμ καθώς και βιντεο για να πάρω μια ιδέα.
-Η μηχανή θέλει πολυ καλή έως τέλεια προετοιμασία (μπάνιο-μασαζ στο πρόσωπο, καλό, αφρό όχι με φουσκάλες)
-Πίεση μηδενική έως ελάχιστη ίσα ίσα να την ακουμπάς στο πρόσωπο
-Δεν είναι για δοκιμή λεπίδων με την συγκεκριμένη μηχανή
-Είναι για ξυρίσματα με γένια 3-4 ημερών τουλάχιστον
-Το ξύρισμα της είναι παρα πολύ βαθύ, σου αφήνει πρόσωπο πεντακάθαρο που καταλαβαίνεις την διαφορά σε σχέση με την αίσθηση που σου αφήνουν οι άλλες μηχανές μετά το ξύρισμα.
-Δεν είναι για εισαγωγή στο Π.Ξ, όταν αποκτήσετε αυτοπεποιθηση και εμπειρία λίγων μηνών και το ξύρισμα βγαίνει εύκολα και χωρίς κόπο, τότε μπορείτε να κάνετε το βήμα προς την μηχανή.
-Σου αλλάζει τον τρόπο που ξυρίζεσαι: Σου επιβάλλει να έχεις κάλη τεχνική, απαλές κινήσεις χωρίς πίεση, γενικά σε βελτιώνει στο Π.Ξ και αυτό με κάνει να συνεχίσω τις δοκιμές μαζί της καθώς θα βελτιώσει την τεχνική μου.
-Μειώνονται τα περάσματα αλλά αυξάνεται ο χρόνος που ξυρίζεσαι γιατί θέλει προσοχή (ίσως μελλοντικα εάν την μάθω να μειώσω το χρόνο.)


Συνοψίζοντας : Η μηχανή είναι πάρα πολύ επιθετική και να εξηγήσω τι εννοώ, δεν είναι μια απλή open comb όπως η mercur 41c που έχω, καμμία σχέση, θέλει πάρα πολύ προσοχή και νομίζω είναι κατηγορία μόνη της όσον αφορά την επιθετικότητά της. Πιστεύω και την προτείνω στα έμπειρα μέλη διότι θα χαρίζει απολαυστικά και βαθιά ξυρίσματα εφάμμιλα ξυραφιού-σαβέτας, δεν είναι για εισαγωγή στο Π.Ξ και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί καθημερινά, είναι για ξυρίσματα 3-4 ημερών ίσως και παραπάνω. Με καλή μελέτη και πολύ καλη προετοιμασία και προσοχή θα έχετε ένα πάρα πολύ βαθύ ξύρισμα που θα το ευχαριστηθείτε.

Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Την επόμενη φορά που θα είσαι λίγο πιο "χαλαρός" (αλλά όχι πολύ!) θα τα πας ακόμη πιο καλά νομίζω :)
Αλήθεια, πήρες την R41 "2011" ή την R41 "2013" ;
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μακάρι να είναι πιο εύκολο, ρώτησα τον Γιώργο και δεν γνώριζε ποια είναι οπότε δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι από τα 2. Πως μπορώ να το βρω ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η κεφαλή της 2011 είναι πιο στενή και αφήνει τις πλευρές της λεπίδας να εξέχουν πολύ, περισσότερο από την 2013. Επίσης καμπυλώνει λιγότερο τη λεπίδα. Αν θες δες εδώ μήπως σε βοηθήσει να καταλάβεις ποιά έχεις.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ειναι r41 2013 η λεπιδα δεν εξεχει τοσο πολύ. Φαίνεται η διάφορα με το μάτι στις φωτογραφίες.

:thnx :thnx
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”