Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα της R41 με λαβή της EJ.
Παρελθόν
Γένια 3 ημερών. Ήθελα να τα μεγαλώσω και άλλο αλλά δεν άντεξα την αναμονή της δοκιμής της συγκεκριμένης κεφαλής.
Μελέτη του Forum τόσο για το μοντέλο 2011 όσο και για το νέο 2013 που αγόρασα τώρα.
Διαβάζοντας τα σχόλια και τις κριτικές η αλήθεια είναι οτι ήμουν αρκετά διστακτικός. :roll:

Παρόν
Έκανα όσο καλύτερη προετοιμασία μπορούσα (ζεστό μπάνιο, μούλιασμα με σαπούνι γλυκερίνης, αναμονή, υπομονή κλπ).
Της φόρεσα Astra Superior Platinum, λεπίδα που μου έκατσε καλά στην DE89 και ανέβηκα στα άστρα.
Ούτε κόψιμο ούτε ερεθισμός και το ξύρισμα τέλειο ακόμη και στα δύσκολα σημεία που για εμένα είναι ο λαιμός.
Το δέρμα βγήκε λιγότερο ταλαιπωρημένο από ότι έβγαινε με την DE89. :dance:
Πίεση καθόλου. Μα καθόλου λέμε. Κίνηση μόνο με το βάρος της. Κάθε στιγμή την άκουγα να μου λέει, είμαι εδώ πρόσεχε τις κινήσεις σου.
Η γωνία ξυρίσματος της μηχανής ήρθε από μόνη της.

Μέλον
Δοκιμές με άλλες λεπίδες.
Δοκιμή σε γένια περισσότερων ημερών (εάν αντέξω να τα μεγαλώσω).
Μια μηχανή που μάλλον θα αντικαταστήσει την DE 89 σε γένια άνω των 3 ημερών.
Καλή νύχτα σε όλους. :zzz
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Ενα πεσιμο στα πλακακια του μπανιου ηταν αρκετο για να σπασει η βιδα της R41.
Δεν το εβαλα κατω. Της φορεσα λοιπον καπακι-περισεμα (με τροποποιημενη βιδα) απο 34C
που ειναι λιγο στενοτερο και παχυτερο απο της R41.

Ετσι λοιπον η εκθεση της λεπιδας αυξηθηκε και συγχρονως μειωθηκε η γωνια κοπης.
Αποτελεσμα? Πολυ ανεπαισθητη μειωση της επιθετικοτητας που προσωπικα
δεν με χαλασε καθολου. (Να μην πω με ενθυσιασε)

Πιο συγκεκριμενα το χοντρο καμπυλωτο αλλα στενοτερο καπακι της 34c μετριασε οσο επρεπε την
ατσαλη γωνια με την οποια πεφτει η R41 στην επιδερμιδα, κρατωντας συγχρονως
την επιθετικοτητα σε υψηλα επιπεδα λογω αυξησης της εκθεσης της λεπιδας.
Μαζι με βαρυ χερουλι της parker 94r εγινε μια αξιομαχη μηχανη-υβριδιο. Bingo θα ελεγα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

:text-worthless:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Ελπιζω να φαινεται η φωτο.
Αλλο τροπο δεν βρηκα να την παραθεσω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πανισχυρη μηχανη, πολλοι τη φοβούνται αλλα εγω με γενια 7 ημερών, δε μπορώ να ανεχτω περισσοτερα, εχω αχρηστεψει τις αλλες δυο μηχανες μου.

Να πω επισης οτι εχω κοπει πολυ χειροτερα και ειχα περισσότερα καψιματα με τις αλλες δυο αποτι με τη R41. Ειδικα στο κοντρα. Ο νοων νοειτω...

Υ.Γ επειδη μπορει να διαβαζουν και αρχαριοι που τωρα ξεκινανε, δε σημαινει οτι δε θελει σταθερά χερια και να μην ξερεις τι κανεις. Εξαλλου δεν ξυριζεσαι με mach3 η fusion(φτου,φτου μακρια απο μας).Οποιο λαθος κανεις,μικρο η μεγάλο θα στο δειξει η μηχανη αμεσα. Αυτο για μενα ειναι μεγαλο + για οποιον θέλει να λεει οτι ξυριζεται και ασχολειται σοβαρα με τα DE.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Η R41 ξυριζει τοσο βαθια ,που παιρνει και τα αυριανα μας γενια..... :animals-dogrun: :character-jason:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Και να που έφτασε η στιγμή μετά από 6 χρόνια να συναντηθούν ξανά οι δρόμοι μας με την Muhle R41, με την κεφαλή του 2011 τότε (αρχές του 2012) και με την κεφαλή του 2013 τώρα. Πόσο αλλάζουν όλα μετά από τόσα χρόνια, το έχω ξαναπεί και παλιότερα αλλά αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά περίτρανα. Τότε, με πολύ μικρή εμπειρία (ήρθε στα χέρια μου όντας 6 μήνες στο πξ) μου φαινόταν φουλ επιθετική και είχα κοψίματα σε κάθε ξύρισμα. Μετά από περίπου 8 μήνες στην κατοχή μου την αντάλλαξα με ένα πινέλο.

Σήμερα που την ξαναέπιασα, ήταν μέρα με την νύχτα με αυτό που θυμόμουν. Και ασφαλώς δεν έχει να κάνει αυτή η μεγάλη διαφορά με την κεφαλή (2013), που πραγματικά πιστεύω ότι είναι μικρή. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι η μεγάλη διαφορά έχει να κάνει με την εμπειρία, με την εκπαίδευση χεριού και δέρματος και με την τεχνική. Αυτά έχουν τεράστια επίπτωση στον καθένα, όπως σωστά είχε αναφέρει παλαιότερα και ο NikosX.

Στο ψητό τώρα, θέλοντας και μη η σύγκριση θα γίνει με την Ιταλίδα Fatip. Το γράφω με απόλυτη πεποίθηση, ότι η Fatip είναι αρκετά πιο επιθετική από την Muhle (2013). Για αυτό δεν χωράει αμφιβολία και συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη (iogi) σε αυτό. Για αυτήν του 2011 δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω σύγκριση, για όλους τους παραπάνω λόγους. Σε σχέση με την Fatip είναι πολύ πιο ποιοτική σε φινίρισμα (το έχω πει ότι η fatip άρχισε να αποχρωματίζεται από τις πρώτες χρήσεις και πλέον από ανθρακί έχει γίνει υπόχρυση), δέσιμο, το πως κρατάει την λεπίδα (η Fatip έχει θέματα ευθυγράμμισης) και βάρος σαφώς υπερέχει η Muhle. Στο ξύρισμα είναι πολύ πιο γλυκιά από την Fatip και λιγότερο επιθετική, που το βρίσκω εξαιρετικό συνδυασμό αν και μου αρέσει και η Fatip πολύ. Με γένια 4,5 ημερών μου έδωσε ένα πολύ γλυκό αποτέλεσμα, καμία σχέση με εκείνο που θυμόμουν.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εντάξει παλικάρια ευχαριστούμε, καταλάβαμε. Την είχα δοκιμάσει κι εγώ ως αρχάριος στο ΠΞ και είχα σκιαχτεί. Ηρθε η ώρα για revisit.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ, αγαπητέ συνάδελφε. Όντας κάτοχος της 2011 έκδοσης, έχω προσβληθεί σοβαρά από το μικρόβιο της περιέργειας, για την τρέχουσα έκδοση..
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Κατι χαζο να ρωτησω. Την εκδοση που την βλεπετε;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”