Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

(αλήθεια υπάρχει επιθετικότερη?????) !
Μήπως ξεχάσαμε την icon tech και με ξύρισμα εδώ,ξεχνιέται τέτοιο πράγμα,πολύ επιθετικότερη από την r41 του 2011 και ymmv πάντα,δεν ξέρω αν είναι για ελεφαντόδερμους,απλά όταν την δοκίμασα σκεφτόμουν μετά,σε ποιούς μπορεί να απευθύνεται αυτό το εργαλείο... :whistle:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Σε ποια r41 αναφερεται? 11 η 13?
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Λοιπόν ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ σ αυτό το νήμα! Αγορασμένη την Δευτέρα που μας πέρασε περίμενα πως και πώς να περάσει η εβδομάδα και να έρθει το Σάββατο (μια φορά τη βδομάδα ξυρίζομαι έτσι κι αλλιώς ..άντε δυο) ώστε να μπορέσω με την ησυχία μου να τη δοκιμάσω και να κάνω το πρώτο ξύρισμα μαζί της!!

Αγορασμένη από εδώ είναι αυτή ακριβώς !
Λογικά είναι η μετά το 2013 (δηλαδή η πιο νέα κεφαλή της σειράς που είναι 3 από ότι έχω καταλάβει!) και η πιο ήπια της σειράς, η φλώρικη δηλαδή!

Αποτελέσματα πρώτου ξυρίσματος με μια πρόταση. Πορνό (που λέει και κάποιος γνωστός μου, ε Στέφανε?!!). ΤΟ καλύτερο ξύρισμα που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου ως τώρα...

Και εξηγούμε με περιγραφή και εντυπώσεις...
Καταρχήν να πω πως εδώ και περίπου μια πενταετία είχα και ξυριζόμουν με την Merkur Progress (στο 4 το πρώτο πέρασμα και στο 2-2.5 το δεύτερο)

Οπότε οπλίζω την R41 με μια καινούργια feather...την κοιτάω με κοιτάει...
Λέω εντάξει ξέρω οτι είσαι άγρια θα σε πάω με το μαλακό..

Βάζω για αρχή ένα λαδάκι presave αυτό , δεν είχα ξαναδοκιμάσει από αυτό, καλό φάνηκε το πόση δουλειά έκανε δεν μπόρεσα να καταλάβω (Ίσως την πρώτη φορά να μην έπρεπε να το χρησιμοποιήσω για να δω διαφορά!)

Στη συνέχεια κάνω το Tabac σαπουνάκι μια καλή κρέμα και περνάω, την απλώνω στο πρόσωπο. Πιάνω την r41 και την ακουμπάω στο μάγουλο και κάνω δοκιμαστικές μικρές κινήσει να βρώ τη γωνία. Τη βρίσκεις εύκολα δεν διαφέρει με την progress πολύ σε γωνία.
Αφού έχω κάνει τη μισή πλευρά την έχω καταλάβει αρκετά και της έχω πάρει τον αέρα.
Η μηχανή παιδιά είναι απίθανη. Στο πέρασμα της απλά μαζεύει τα πάντα. νιώθεις το ξυραφάκι στο πρόσωπο σου ολόκληρο νομίζεις! Πολύ πιο ολόκληρο απο την progress και στο 5.
απίστευτη αίσθηση όταν σε ακουμπάει και το "χτένι" απο κάτω. Νιώθεις σίγουρα πως είναι μια μηχανή που δε συγχωράει, αλλά το περίεργο είναι οτι δεν με προβλημάτισε σε καμία στιγμή. Δηλαδή δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά νιώθεις και άνετα αλλά και ένα φόβο. Χωρίς ξαναλέω να με προβληματίσει σε κανένα σημείο.

Τελειώνοντας το πρώτο πέρασμα ξεπλένω και ακουμπιέμαι να νιώσω καλύτερα τι εχει κάνει! Απίστευτο. Με το πρώτο πέρασμα δεν εχω ξαναξυριστεί έτσι. Φορτώνω πινέλο και πάω για το δεύτερο, απο αυτί προς μύτη, το δεύτερο είναι πιο γρήγορο μιας και την εχω καταλάβει αρκετά πλέον. Μετά το δεύτερο αν δεν είσαι και ψύρας μπορείς απλά να σταματήσεις εκεί και εχεις ένα τέλειο ξύρισμα. Όμως λέω ε όχι..... θα πάμε και μία κόντρα!

Φορτώνω λοιπόν πινέλο και πάω για την κόντρα, τελειώνει και αυτή γρήγορα και εύκολα. Ξεπλένω με κρύο νεράκι και μετά περνάω και ένα τέτοιο.
Βάζω και to after shave

Παιδιά πιάνω το πρόσωπο μου και πραγματικά δεν το πιστεύω. Το καλύτερο ξύρισμα που έχω κάνει πραγματικά μέχρι σήμερα.
Η μηχανή ναι είναι πιο επιθετική απο την progress και απο ότι καταλαβαίνω είναι απο τις πιο επιθετικές γενικά. Αυτό το καταλαβαίνεις απο την πρώτη στιγμή που την ακουμπάς στο πρόσωπο σου.
Για μένα όμως που εχω σκληρά γένια και που ξυρίζομαι μια αντε δυο φορές τη βδομάδα η επιθετικότητας της μάλλον μου έδωσε και καλύτερο ξύρισμα. Επίσης να σημειώσω από κοψίματα κοκκινίλες τίποτα. Ερεθισμός μπορώ να πω λιγότερος απο την progress. Μάλλον το οτι είναι πιο επιθετική δούλεψε πως με ξύρισε πιο εύκολα.

Μπορώ να πω πως η progress θα μπει για αρκετό καιρό από ότι φαίνεται στο πίσω μέρος του ντουλαπιού!

Τωρα σκέφτομαι επίσης στα πλαίσια της δοκιμής να χαλαλήσω ξυραφάκια και μιας και ξεκίνησα τη δοκιμή με feather, το επόμενο να είναι με άλλο ξυραφάκι και σαν δοκιμή να τα δοκιμάζω καινούργια και μια φορά το καθένα. Μαζί με την μηχανή εχω πάρει και Derby premium, bic chrome platinum, polsilver και kai. Αν έχετε καμιά πρόταση για την σειρά ακούω!!!

Συγνώμη για το μακρινάρι αλλά έχω ενθουσιαστεί από ότι έχετε καταλάβει. και που να δείτε πόση ώρα έκανα να το γράψω...γιατί το έγραφα με το ένα χέρι γιατί με το άλλο χαϊδεύω το μάγουλο!!!!

Υ.Γ Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση. Αν σε ένα σημείο που εχεις περάσει τα εχει πάρει πολύ καλά, αν το ξαναπεράσεις απο πάνω, νιώθεις οτι δεν σε ακουμπάει τίποτα, νιώθεις σαν να μην έχεις λεπίδα μέσα. Αυτό δεν γινόταν τόσο έντονα με την progress. Οπότε θεωρώ πως ίσως γι αυτό είχα λιγότερο ερεθισμό.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Για δυο φορες ξυρισμα τη εβδομαδα δεν υπαρχει καλυτερη.
Ερεθισμους γλυτωνεις μαλλον λογω ελλειψης μπαρας. (εστω με το ημιμπαρο).
Για να πετυχεις τοσο καθαρη επαφη της λεπιδας με την επιδερμιδα νομιζω
οτι πρεπει να βαλεις την προγκρες τουλαχιστον στο 7 . (5+2)
Τελος πραγματι και εγω δεν νοιωθω οτι απειλουμαι απο την μηχανη.
Θεωρω οτι ειναι εξαιρετικα ασφαλης.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Επειδή αύριο ετοιμάζομαι για το δεύτερο βδομαδιάτικο ξύρισμα με την εν λόγω κυρία, μεταξύ Derby premium, bic chrome platinum, polsilver και kai ποια λετε να ξεκινήσω για επόμενη δοκιμή μετα απο feather που εβαλα στο πρώτο ξυρισμα?
Καμιά πρόταση?
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γνωμη μου, μην χρησιμοποιεις μετριες (κοπτικα) λεπιδες σε μηχανη με τοσο μεγαλο exposure. Η Polsilver SI ειναι μια πολυ καλη επιλογη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μετά τα Feather θα πρότεινα να συνεχίσεις στη μηχανή αυτή με κοφτερά ξυραφάκια, ήτοι Polsilver μετά και Kai μετέπειτα (Edit: μαζί με τον Ηρακλή γράφαμε)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Χα ! Ευχαριστώ και τους δυο. Αρα τις Derby premium και bic chrome platinum τις αποκλείουμε ή απλά τις αφήνουμε για τελευταίες?
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ειδικά με τα ξυραφάκια συνήθως δεν μπορεί να ξέρει κανείς μέχρι να τα δοκιμάσει ο ίδιος! Μπορείς πάντα να κάνεις μια δοκιμή κι αν δεις ότι σε "τραβάει" κάποιο το αλλάζεις επιτόπου ;)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Προφανώς εχεις δίκιο! Άστοχη ερώτηση. Ετσι κι αλλιώς γι αυτό τις πήρα! Για δοκιμή!

Added in 23 hours 54 minutes 42 seconds:
Λοιπόν μόλις έκανα και το δεύτερο ξύρισμα... Με Polsilver.
"Όνειρο ζώ μη με ξυπνάτεεεεεεεε"
Πιο τέλειο απο το προηγούμενο τέλειο.
Ομολογώ ότι δεν το περίμενα από τις συγκεκριμένες λεπίδες.
Τολμώ να πω (φανατικος featherακιας) πως είναι το ίδιο κοφτερές με τις feather αλλα σαν να μου φάνηκαν λιγότερο ερεθιστικές, σαν να είναι πιο μαλακιες πως να το πω?
Δεν ξέρω πως πάνε με αντοχές πόσο γρήγορα το χάνουν αυτό και τελικά για πόσα ξυρίσματα μένουν έτσι καλές. Αλλά η πρώτη φορά με εντυπωσίασε.

Η r41 εννοείτε...ζωγραφίζει...
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”