Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Ευχαριστώ για την απάντηση
Όντως ύστερα από πολύ μελέτη στο φόρουμ, κατέληξα ότι θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσω με λεπίδες πιο ήπιες
Ήδη έχω προγραμματίσει για αύριο αγορά/δοκιμή, Astra Platinum & persona Platinum

Αλλά επειδή με τρώει και λίγο, θα πάρω και μια κεφαλη R89 να τη δω πως αποδίδει και με τις 3 λεπίδες

Με την R41 + feather, δεν με προβλημάτισαν τα πολύ μικρά κοψιματακια, αλλά το ότι το δέρμα μου κοκκινησε στην περιοχή του λαιμού και έκανε σαν σπυράκια την ώρα ειδικά που έβαλα το After shave Balm (proraso), κάτι το οποίο με την DE popular δεν είχα

Υ.Γ. έχω ευαίσθητο δέρμα και μάλλον χοντρή τρίχα, αλλά δεν μεγαλώνουν παραπάνω από το φυσιολογικό, γρήγορα
Ειδικά με την σημερινό συνδυασμό, έχω ξυριστεί από το πρωί και ακόμα (12 το βράδυ) για να νιώσω γενιά στο μάγουλο, πρέπει να κινήσω το χέρι κόντρα στις τριχες

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 14 ώρες 42 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ
Τελικά πήρα μια κεφαλη R89 και από το πρώτο ξυρισμα ησύχασα
Χωρίς άγχος, γένια 24ωρων , ούτε ερεθισμούς ούτε τίποτα, πρώτο ξυρισμα με μια Astra sp, μου έκατσε τέλεια, αν και θα δοκιμάσω ακόμα και persona, perma Sharp super, feather, έτσι για να δω αν μου προσφέρουν κάτι καλύτερο
Υπόψιν πως το δέρμα μου ακόμα δεν έχει ηρεμήσει από την R41, συγκεκριμένα έχει υποστεί μεγάλο σοκ, και εδώ θέλω να σταθώ, και φυσικά ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά σε αυτό το θρεντ

Πρώτα από όλα πιστεύω πως τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα, όπως και εγώ, ξυριζομαστε κάθε μέρα, διότι μας αρέσει η διαδικασία
Άρα μια μηχανή σαν την r41 είναι όχι μόνο άχρηστη, αλλά γεννάει προβλήματα
Όσο την χρησιμοποιησα, δεν είχα κοψιματα, αλλά εντονο ερεθισμό του δέρματος, και ο λόγος δεν είναι ότι νιώθεις το ξυράφι, αλλά γιατί έρχεται σε επαφή σχεδόν κάθετα με το δέρμα, και ουσιαστικά το γδερνει, το ξεσκίζει
Η ίδια η εταιρεία στο εσωτερικό φυλλάδιο το αναφέρει πως η γωνιά χρήσης είναι 30 μοιρες, όχι όμως προς το καθετο άξονα, αλλά προς το οριζόντιο, έτσι ώστε η λεπίδα να έχει γωνία με το δέρμα (δηλαδή η λαβή να κοιτάει προς τα έξω πολύ σηκωμένη)
Αυτό μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρεται καθόλου στο ίντερνετ και ειδικά στα βιντεάκια που ανεβάζουν οι ντεμεκ έμπειροι , οι οποίοι παλεύουν να κάνουν 3+ περάσματα με αυτή σε πολλαπλάσιο χρόνο και με μπόλικο ιδρώτα, για να αποδείξουν στο τέλος τι;
Ο μόνος που το αναφέρει σωστά είναι ο geofatboy και ο μόνος που σέβομαι από όλους αυτούς, παρότι είναι έμπορος και θέλει να πουλήσει

Εντέλει ξαναναφερω, πιστεύω πως η επιθετικότητα της r41 έρχεται από την κλίση της λεπίδας και όχι επειδή είναι oc
Πιστεύω πως δεν έχει καμία σχέση η επιθετικότητα μιας μηχανής από το αν είναι oc ή cc, αλλά από την κλίση της λεπίδας και την απόσταση από τη μπάρα ασφαλείας

Υ.γ. Δεν προτείνω την R41 ούτε καν για γένια πολλών ημερών, την έχω βάλει στην θήκη και δεν πρόκειται να βγει ποτέ από εκεί, πιστεύω μια σαβετα θα είναι και πιο αποτελεσματική και με τον κατάλληλο έλεγχο δεν θα δίνει ερεθισμούς
Για καθημερινή χρήση, άχρηστη και επικίνδυνη, ανεξάρτητος τεχνικής, εκτός και αν έχει κάποιος δέρμα ιπποπόταμου

Υ.Γ2 ίσως η κάτω βάση μιας r41 με την πανω βάση μιας R89, να έδινε ένα ενδιαφέρον υβρίδιο, δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω

Υ.γ.3 Αυτές είναι οι απόψεις μου και δεν έχει κανείς υποχρέωση να είναι σύμφωνος με αυτές
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Για καθημερινή χρήση η R41 δεν συνίσταται ούτε και με το φιλικότερο ξυραφάκι που υπάρχει. Ωστόσο, αν κάποιος έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γένια 2 ημερών είναι απόλαυση. Η μηχανή αυτή είναι για όσους ξυρίζονται 2 το ΠΟΛΥ 3 φορές την εβδομάδα. Μια φορά άφησα γένια 7 ημερών και δοκιμάσα την R41 του 2011 (ακόμα πιο επιθετική) όχι αυτή που έχεις που είναι μοντέλο 2013 και μέσα σε 2 περάσματα και 3 "pick ups" έλυσα το πρόβλημα μου, χωρίς κοψιματάκι και χωρίς να έχω τους ερεθισμούς που έχω χρησιμοποιόντας ήπιες μηχανές. (Υπόψιν ότι έχω ευαίσθητη επιδερμίδα... και είμαι νήπιο ακόμη στο ΠΞ...). Άν χρησιμοποιούσα ήπια μηχανή για καθημερινή χρήση τύπου R89/ EJ89L/34C HD κατά πάσα πιθανότητα εκεί είναι που θα είχα τους ερεθισμούς κτλ. Βέβαια απόψεις είναι αυτές όπως και το δέρμα του κάθε ανθρώπου διαφορετικό.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Σίγουρα το δέρμα του καθενός παίζει ρόλο, δεν εχω το μέσο δέρμα, αν καταλάθος με ξύσει γυναίκα με τα νύχια της, θα μου αφήσει σημάδι για πανω από 24 ώρες λες και έχω ακουμπήσει σε τροχό ακονισματος

Η συμβουλή που δίνω εγώ έπειτα από όλα αυτά και αν κάποιος ντε και καλά θέλει να την χρησιμοποιήσει, είναι μεγάλο σήκωμα της λαβής έτσι ώστε η λεπίδα να κόβει τις τρίχες σε γωνία 45 μοιρών (με το δέρμα) ή και μικροτερης
Αυτό απαιτεί καλή ισορροπία και υπομονή, και εκεί ερχόμαστε στο αν αξίζει τέτοια ταλαιπωρία, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα


Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Ευτυχώς δεν είχα πετάξει το φυλλάδιοΕικόνα
Konstantinos k.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 23:50
5
Has thanked: 2 times
Been thanked: 27 times

Μετά από ένα χρόνο περίπου σε αυτόν τον υπέροχο τρόπο ξύρισματος (πραγματικά δεν θυμάμαι καν πως ήταν το ξύρισμα με τα πλαστικά) ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα. Έχοντας την feather popular και την q shave, είχα καταφέρει να φτάσω σε καλό επίπεδο ξύρισματος χωρίς ερεθισμούς. Από το μαγαζί που πήρα την μηχανή έχω την εντύπωση ότι ανταλλάξαμε βλέμματα με την Γερμανίδα και δεν μπορούσα να κοιτάξω κάποια άλλη. Το μεγάλο πρόβλημα μετά την αγορά της ήταν ότι είχα γένια 24 ωρών περίπου και η επιθυμία για να την δοκιμάσω μεγάλη. Τελικά η επιθυμία νίκησε την λογική που ορίζει να έχεις 2 ημερών γένια για να την χρησιμοποιήσεις. Έκανα μπάνιο πλυθηκα καλά με σαπούνι γλυκερίνης έκανα πυκνό αφρο με Michelle's και έβαλα το ομώνυμο ξυραφάκι που είχε μέσα στην συσκευασία. Η πρώτη αίσθηση ήταν ότι τραβάει λίγο την τρίχα αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Οι κινήσεις που έκανα ήταν πολύ προσεκτικές ανάλογες του ξύρισματος που έκανα με το q shave στην θέση 6. Έκανα 3 χέρια και το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο. Σήμερα το πρωί που γράφω μετά από 10 ώρες που πέρασαν ακόμα είμαι φρέσκος. Από ερεθισμούς τίποτα. Ίσως το καλύτερο ξύρισμα της ζωής μου. Ανυπομονώ για τα επόμενα.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Μετά απο 7-8 δοκιμές η R41 αποτελεί ένα μύθο για εμένα.
Δεν είναι τόσο επιθετική όσο αναφέρετε πολλές φορές. Μπορείς να κάνεις άνετα ξυρίσματα 36ωρών+ χωρίς πρόβλημα. Και μέχρι στιγμής οχι δεν έκανα λουτρό αίματος αλλά ούτε κοψιματάκι τόσο δα! Όλα αυτά βέβαια αν την σεβαστείς κ δεν την πάρεις τον αέρα όπως εγώ την 34c.
Είναι η μηχανή που με έκανε να εκτιμήσω τις open comb ξανά.

Και να φανταστείτε οτι δεν έχω ούτε σκληρά ούτε πυκνά γένια.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με την εν λόγω κυρία.
Ασχολούμαι εδώ κι ένα χρόνο με το ΠΞ, σε μια προσπάθεια να απαλλαγώ από τους ερεθισμούς που με ταλάνιζαν με όλα τα πλαστικά πολυλέπιδα. Στο δρόμο, ανακάλυψα και την απόλαυση που σου δίνουν η διαδικασία, οι μυρωδιές, ο δικός σου χρόνος με τον εαυτό σου, αλλά και ότι το ΠΞ είναι ένα κοστοβόρο "hobby". :whistle:

Τα γένια μου, θα τα έλεγα κανονικά και την επιδερμίδα μου, ιδίως στην περιοχή του λαιμού, θα την έλεγα πολύ ευαίσθητη.
Κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου, χρησιμοποίησα διάφορες μηχανές, κλειστού τύπου, ανοιχτού τύπου και ρυθμιζόμενες.
Το βαθύτερο ξύρισμα, με τους λιγότερους ερεθισμούς, το πήρα ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ, που πρωτοχρησιμοποίησα την R41, σε γένια 2 ημερών.
Μάλιστα, εχθές είχα δοκιμάσει ένα δείγμα lucky tiger scrub, άρα το δέρμα μου δεν ήταν ήρεμο για 2 ημέρες, αλλά για μία, επίσης ξυρίστηκα με κρύο νερό και χωρίς μπάνιο προηγουμένως.
Θα δοκιμάσω και με την κλασική μέθοδο, μπάνιο/ζεστό νερό κτλ και θα επανέλθω.

Η εμπειρία μου με την R41, θα έλεγα πως ήταν πολύ καλή, όλα εξελίχθηκαν αναπάντεχα ομαλά.
Είναι η πρώτη φορά που τράβαγα δέρμα κατά το ξύρισμα και προσπάθησα να μην πιέζω σχεδόν καθόλου και να έχω σωστή γωνία. Ούτε με έκοψε, ούτε με τρόμαξε, με είχε αγχώσει η φήμη της, αλλά τελικά αυτή αποδείχτηκε αρκούντως φιλική απέναντί μου.
Από το πρώτο πέρασμα (WTG), ήμουν ξυρισμένος, το δεύτερο ήταν ATG στα μάγουλα, XTG στις υπόλοιπες περιοχές. Λίγο buffing σε ό,τι δεν το ένιωθα εντελώς λείο και ... με γειά!
Όπως προείπα, ένας ελάχιστος -για τα δικά μου δεδομένα- ερεθισμός και αυτό ήταν όλο. Λεπίδα Voskhod, φρέσκια.

Sorry για το σεντόνι...
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Πλέον κάτοχος και εγώ της εν λόγο μηχανής και έχω κάνει και ένα ξύρισμα με αυτή με το ομώνυμο ξυραφάκι που συνοδευόταν. Δεν είναι τόσο επικύνδινη όσο η φήμη της. Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα κόψιμο και χωρίς κανένα ερεθισμό. Σίγουρα έκανε ένα πολυ βαθύ ξύρισμα που παρατείνει το επόμενο ξύρισμα έως και 2 μέρες αργότερα λόγο του ότι οι τρίχες αργούν περισσότερο να μεγαλώσουν. Επίσης εκεί που με άλλες μηχανές χρειάζεται να επιμείνεις και να πιέσεις για να πάρεις bbs αυτή δεν χρειάζεται προσπάθεια. Αρκετά καλή μηχανή όπου σίγουρα δεν είναι για να την φοβάσαι πιστεύω ειδικά αν έχεις και κάποια εμπειρία στο ΠΞ.
Τώρα όσον αφορά την επιθετικότητα της συγχωρέστε με αλλά η rex ambassador στις ρυθμίσεις απο 4 και πάνω εμένα με φόβησε και μου φάνηκε πιο επιθετική από την r41. Ακόμη και στην αποτελεσματικότητα η rex ambassador χρειάστικε λιγότερα χέρια για bbs. Κάνω λάθος; Μήπως απλά έτυχε και έπαιξε ρόλο και η λεπίδα ή έτσι είναι όντως;
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Αγαπητέ @mangelasakis , ίσως να είναι έτσι... Αλλά καλού κακού, μην ξενοιάζεσαι....
H Rex συγχωρεί, η Mühle ποτέ... :violence-chainsaw:
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Γιά μένα δέν είναι για καθημρινό ξύρισμα, με προσοχή μιά χαρά ξυρίστηκα με γένια τεσσάρων ημερών, πιό πολύ είχα τρομάξει με μία single edge πού έχω !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Καπετάν Γιάννη, επειδή ξυρίζομαι καθημερινά, όταν δεν έχω χρόνο χρησιμοποιώ την εν λόγο μηχανή.
Προσφέρει βάθος απ'το πρώτο πέρασμα.
Να σημειώσω ότι την χρησιμοποιώ σχεδόν 4 χρόνια, άρα υπάρχει μία μικρή γνώση της, κι επίσης το δέρμα μου είναι ιδιαιτέρως ανθεκτικό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”