Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Αυτήν την περίοδο η μόνη R41 που πουλιέται στην αγορά είναι του 2013.
Η περιβόητη του 2011 δεν παράγεται και δεν πουλιέται πουθενά πλέον.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πουθενά. Σύγκριση base plate πρέπει να γίνει. Πάντως η fatip η v2 τουλάχιστον που έχω δε μου φαίνεται πιο επιθετική από την R41 του 2013 που έχω. Επίσης η γωνία κοπής της R41 είναι πιο εύκολη από αυτή της Fatip.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Randyman, ποια θεωρείς καλύτερη απο τις δύο για πρώτη oc, έστω ότι κόστιζαν τα ιδια χρήματα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

[mention]ntasaef4[/mention] Δεν υπάρχει καμία συγκριση. Το κτήνος, είναι ανώτερο σε όλα τα επίπεδα από τη fatip. Και η διαφορά τιμής ειναι σχετικά μικρή. Κανένα θέμα με ευθυγράμμιση λεπίδας, άριστο φινίρισμα και εμφάνιση γενικότερα.

Προσοχη όμως.. Δεν αστειευεται...

Για πρωτη OC όμως δε θα προτεινα ουτε την R41. Εκτός αν έχεις χέρι μοιρογνωμονιο και διαβήτη εξ αρχής. Αλλά θέλει και την ανάλογη πειρα. Θα το καταλάβεις μόλις κάνεις την πρωτη κατεβασια
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Δεν έχω σκοπό να την πάρω τώρα [mention]Randyman[/mention],είμαι αρκετά νέος στο χώρο, βεβαια μου δίνει θάρρος το γεγονος οτι με την hd δεν έχω καθόλου κοψίματα και ερεθισμούς. Γενικά μου αρέσει να το ψάχνω αρκετό καιρό πριν πάρω κάτι
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Η πρώτη μου επαφή με το “τέρας” a.k.a. R41 closed comb head.
Έχω πλεόν κλείσει έναν χρόνο που απολαμβάνω την εμπειρία του παραδοσιακού ξυρίσματος. Ήδη από την πρώτη φορά που ξυρίστηκα έτσι, είπα στον εαυτό μου πως αυτό είναι, πως δεν έχει πια γυρισμό πίσω. Μέσα σε αυτό τον χρόνο, αν κάνω μια αποτίμηση θα δω πως υπήρξαν πολλές θετικές στιγμές, αλλά και κάποιες αρνητικές.
Μέσα σε αυτό το χρόνο έκανα μερικά από τα καλύτερα ξυρίσματα που είχα κάνει ποτέ μου, καθώς και κάποια όχι και τόσο καλά.
Σίγουρα έχω πολύ δρόμο να διανύσω ακόμα,αφού δεν παύω να ανακαλύπτω πράγματα (μεγάλα ή μικρά) που βοηθούν ώστε να βελτιώσω ακόμα περισσότερο τα ξυρίσματά μου. Ακόμα μαθαίνω και σίγουρα ακόμα έχω πολλά να μάθω.
Αυτή είναι και άλλη μία από τις ομορφιές του παραδοσιακού ξυρίσματος. Μπορείς να έχεις φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο, αλλά πάντα θα υπάρχει ίσως κάτι που θα μπορείς να μάθεις. Αντίθετα με τα πλαστικά ξυραφάκια δεν έδωσα ποτέ σημασία να μάθω κάτι παραπάνω, πάντα θεωρούσα πως δεν πάει παραπάνω.
Μέχρι τώρα λοιπόν στα ξυρίσματά μου, ενάλλασσα τις δυο μου μηχανές την EJ 89 και την Qshave (τον κινέζικο κλώνο της Futur). Και μάλιστα την Qshave δεν την ρύθμισα ποτέ πάνω από το 3,5 (συνήθως στο 2,5 κάνω τα ξυρίσματά μου). Όμως πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα και την δοκιμή μιας open comb μηχανής. Βασικά ήθελα να δω πως μια τέτοιου τύπου μηχανή μπορεί να “χειριστεί” αυτό το σημείο στο κάτω μέρος του λαιμού μου στο οποίο οι τρίχες φύτρωναν με φορά προς τα πάνω (αντίθετη δηλαδή από την συνήθη φορά στο υπόλοιπο πρόσωπό μου) και που μου προκαλεί ακόμα τα περισσότερα προβλήματα κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος.
Έτσι, με την ευκαιρία των εορτών αυτών, είπα και εγώ να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου και να αποκτήσω μια μηχανή ανοικτού χτενιού.
Κατέληξα στην R41 χωρίς να έχω κάνει και ιδιαίτερη έρευνα αγοράς μεταξύ των μηχανών αυτού του τύπου, μάλλον περισσότερο η εμφάνιση της μηχανής έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.
Είπα να κάνω την υπέρβαση και να παραγγείλω άλλη λαβή, ας πούμε πιο premium και να μην πάρω την μηχανή ως σύνολο, οπότε το πακέτο πλέον αποτελείτο από την κεφαλή της R41 και από την λαβή της ΙΚΟΝ το μοντέλο OSS. Το πακέτο έφτασε και οι πρώτες εντυπώσεις -οπτικά τουλάχιστον- ήταν άκρως θετικές.
Η κεφαλή λίγο πολύ είναι γνωστή σε όλους και ενώ οπτικά σαν μέγεθος φαίνεται να είναι σαφώς μεγαλύτερη από την κεφαλή της EJ 89, η διαφορά των διαστάσεων επιβεβαιώνεται μόνο με μέτρηση ή με παράθεση των κεφαλών δίπλα δίπλα, αφού στην πραγματικότητα διαφέρουν ελάχιστα. Η κεφαλή (όπως όλες οι κεφαλές της Muhle άλλωστε) έχει άψογο φινίρισμα και απαστράπτουσα νικέλινη επιφάνεια που συμβάλλει στην οπτική απόλαυση που σου χαρίζει η μηχανή.
Έτσι όπως την βλέπεις μόνο θετικά συναισθήματα σου προκαλεί και περιμένεις πως μαζί της θα κάνεις υπέροχα ξυρίσματα.
Η δε λαβή της ΙΚΟΝ είναι ένα αριστούργημα μηχανικής κατεργασίας. Μου θύμισε τον καιρό που και εγώ ως φοιτητής εκπαιδευόμουν στα εργαστήρια την λειτουργία του τόρνου, αφού οι γραμμές κατεργασίας είναι ελάχιστα ορατές στην επιφάνεια του μετάλλου. Αρκούντος βαριά, με την επιφάνεια των τμημάτων που έρχονται σε επαφή με το χέρι μας να έχει αυτή την “ανώμαλη” επιφάνεια για άψογο κράτημα και με εγκοπές που κάνουν το σχέδιο της λαβής αρκετά ενδιαφέρον και το διαχωρίζουν από τις ολόσωμες – ενιαίες λαβές. Στο πίσω μέρος της κυριαρχεί το λογότυπο της εταιρίας. Αισθητικά η λαβή και η κεφαλή ίσως και να μην αποτελούν ένα τόσο αρμονικό σύνολο, αφού η διαφορά του ανοξείδωτου ατσαλιού της λαβής με την επινικελωμένη επιφάνεια της κεφαλής, μπορεί να μην είναι μεν αισθητή, αλλά σίγουρα υπάρχει.
Παρόλα αυτά σίγουρα δεν είναι διαφορά που να ενοχλεί (όχι στα δικά μου μάτια τουλάχιστον). Η αίσθηση δε του συνόλου στο χέρι είναι ότι πρόκειται για έναν πολύ “δυνατό” συνδυασμό, αν και προβληματίζει ελαφρώς μήπως και κατά την διάρκεια χρήσης του κουράζει το χέρι το τόσο βάρος.
Τοποθετώντας ένα ξυράφι στη μηχανή και αντιπαραθέτοντάς την με την EJ 89, σου φαίνεται πως δεν δικαιολογεί την φήμη της, αφού η λεπίδα φαίνεται ελάχιστα και μάλιστα μικρότερο τμήμα της είναι εμφανές σε σχέση με την EJ. Τίποτα μέχρι τώρα δεν φαίνεται λοιπόν να δικαιολογεί την φήμη της μηχανής, ότι διαβάζεις ή ότι βλέπεις στο διαδίκτυο και στα βίντεο των παρουσιάσεων της μηχανής.
Έχοντας ένα τέτοιο εργαλείο στα χέρια σου, σε παροτρύνει να το δοκιμάσεις και εγώ δεν θα μπορούσα να αποτελώ την εξαίρεση σε αυτό.
Ανυπομονούσα να έρθει το βράδυ λοιπόν για να “ρίξω μια ξούρα” να δω τι ψάρια πιάνει το “εργαλείο”.
Την καθάρισα λοιπόν καλά καλά, την στέγνωσα και την άφησα εκεί αστραφτερή να με περιμένει. Σιγά σιγά πέρασαν οι ώρες και έκανα την απαραίτητη προετοιμασία μου (μπανάκι, σαπουνάκι γλυκερίνης κ.λ.π.), έφτιαξα τον αφρό μου και ετοιμάστηκα για το ξύρισμά μου. O αφρός βέβαια μου βγήκε λιγάκι πιο υδαρής από ότι συνήθως αλλά δεν έδωσα και τόση σημασία. Σαν ξεκίνημα και μετά από όσα είχα ακούσει είπα να μην βάλω νέο ξυραφάκι αλλά να βάλω ένα με το οποίο είχα ήδη κάνει δύο ξυρίσματα ώστε η πρώτη επαφή με την μηχανή να είναι όσο το δυνατόν πιο ήπια.
Η πρώτη επαφή με το δέρμα είναι όντως ...ανατριχιαστική. Πραγματικά αισθάνεσαι το ξυράφι σε όλο του το μήκος (ειδικά αν ο αφρός είναι λιγάκι πιο “νερουλός” από ότι θα έπρεπε, όπως ήταν ο δικός μου. Ειδικά στον λαιμό, όταν έφτασα στο σημείο που άλλαζαν φορά οι τρίχες, το καταλάβαινα αμέσως καθώς εκεί το ξυράφι και όλη η μηχανή “χοροπηδούσε” (αφού πραγματικά δεν έβαζα καθόλου πίεση στη μηχανή) δίνοντάς μου να καταλάβω πως έπρεπε να αλλάξω φορά ξυρίσματος. Τελείωσα το πρώτο πέρασμα, ξεπλένω λίγο το πρόσωπό μου και... ω του θαύματος!!! μου φαίνεται πως δεν έχω ανάγκη από δεύτερο πέρασμα στο μεγαλύτερο τμήμα του προσώπου μου, εκτός από τα κλασσικά πλέον προβληματικά τμήματα στα κάτω όρια της περιοχής ξυρίσματος στον λαιμό. Παρόλα αυτά έβαλα πάλι τον αφρό μου και έκανα και ένα δεύτερο χεράκι, προσπαθώντας κυρίως να καθαρίσω ότι είχε μείνει από το πρώτο πέρασμα.
Καθώς έχω γυρίσει το ξυράφι κάθετα προς την φορά κατά την οποία μεγαλώνουν οι τρίχες και ακούω τον χαρακτηριστικό θόρυβο της λεπίδας, πραγματικά αναρωτιέμαι τι ακριβώς βρίσκει και κόβει, αφού το χέρι δεν αισθάνεται κάτι.
Τελειώνοντας είχα κάνει όντως ένα ξύρισμα αντάξιο των προσδοκιών μου και για πρώτη φορά δεν ένοιωθα να με ενοχλεί το δέρμα μου στον λαιμό. Βέβαια η αλήθεια είναι πως αισθανόμουν μια μικρή ενόχληση (κάτι σαν κάψιμο, αν είναι να το προσδιορίσω κάπως) σε άλλα σημεία του λαιμού μου την οποία απέδωσα στην τελική πυκνότητα του αφρού μου η οποία μάλλον δεν ήταν ικανοποιητική προκειμένου να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις μιας τέτοιας μηχανής. Το σημαντικότερο για εμένα ήταν πως δεν έτρεξε αίμα πουθενά και πως είδα κάτι να αλλάζει στο πως αισθανόμουν στα ευαίσθητα σημεία του λαιμού μου. Η πρώτη επαφή με την μηχανή λοιπόν ήταν άκρως εντυπωσιακή και άκρως ικανοποιητική. Επίσης μου έδωσε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόμουν καθώς δεν σας κρύβω πως στην αρχή αντιμετώπιζα με φόβο την μηχανή και το ξύρισμα με αυτή. Το ξύρισμα που έκανα λοιπόν μου διέλυσε τους όποιους φόβους μου και με γέμισε με ανυπομονησία για την συνέχεια.
Περίμενα λοιπόν να έρθει η ημέρα να ξαναξυριστώ, ώστε να δω την συνέχεια και ή να δικαιολογήσω έτσι την αγορά της μηχανής ή να μπω και εγώ στον κατάλογο των πωλητών.
Μετά από τρεις ημέρες, ήρθε και πάλι η ώρα για το επόμενο ξύρισμά μου. Αυτή τη φορά έκανα έναν αφρό σκέτο ποίημα (ίσως να ήταν λίγο πιο πυκνός από το συνηθισμένο, αλλά από ότι κατάλαβα τελικά, η μηχανή αυτή αγαπά τους πιο πυκνούς αφρούς). Με έναν αφρό κατάλληλης πυκνότητας η μηχανή γλιστρά στο πρόσωπο καθαρίζοντας τα πάντα στο πέρασμά της. Μετά την απόλαυση του ξυρίσματος έπεται η απόλαυση του αγγίγματος. Το πρόσωπο γίνεται τόσο λείο που το αντιλαμβάνεσαι τόσο εσύ όσο και τα πρόσωπα γύρω σου που έρχονται σε επαφή με το πρόσωπό σου.
Το καλύτερο σημείο βέβαια για εμένα είναι το επόμενο πρωινό μετά το ξύρισμα την ώρα που πας να πλυθείς αντιλαμβάνεσαι πόσο λείο είναι το πρόσωπό σου.
Πραγματικά η μηχανή μου έδειξε τις δυνατότητές της χωρίς να μου δείξει τα δόντια της!
Εκεί που στην αρχή σκεπτόμουν να την βάλω μαζί με τις άλλες δυο μου μηχανές στο rotation, τώρα την βλέπω να μονοπωλεί για ένα διάστημα τα ξυρίσματά μου.
Η συνέχεια της ιστορίας και αφού έβαλα και νέο ξυραφάκι έχει ως εξής : Η μηχανή συνεχίζει να ξυρίζει εξαιρετικά και γλίτωσα από το ψιλο-τσούξιμο που αισθανόμουν στο κάτω τμήμα του λαιμού μου με τις closed comb μηχανές μου, αλλά η επιλογή της λεπίδας αποδείχθηκε λανθασμένη. Είπα να δοκιμάσω πάλι τις Rapira μπας και άλλαξε κάτι από την αρχική μου εντύπωση για αυτές αλλά όχι. Ακόμα και με αυτή τη μηχανή η λεπίδα παραμένει για το δικό μου πρόσωπο κάτω του μετρίου. Η λεπίδα δυσκολευόταν να κόψει, ακόμα και την πρώτη φορά που την χρησιμοποίησα καινούρια, οπότε για εμένα είναι πλέον εκτός.
Θέλω να την δοκιμάσω και με μια λεπίδα την οποία έχω κατατάξει στις καλές λεπίδες για να δω έτσι πως συμπεριφέρεται, αν και δεν περιμένω άλλο από ένα ακόμα υπέροχο ξύρισμα.
Κλείνοντας θα ήθελα μόνο να πω πως αν δεν δοκιμάσεις προσωπικά κάτι, όσο και αν ακούς και αν διαβάζεις στην ουσία δεν μπορείς να καταλάβεις πως θα είναι. Πριν την πάρω, ειλικρινά δεν πίστευα ότι υπήρχε κάτι καλύτερο που θα μπορούσε να μου προσφέρει μια άλλη μηχανή, σε σχέση με ότι απολάμβανα ήδη. Πλέον βλέπω ότι πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και αυτό είναι πραγματικά εκπληκτικό.
Συγγνώμη για το “σεντόνι” και πάντα υπέροχα ξυρίσματα σε όλους!
Αν το ποστ είναι μεγάλο για το νήμα, ας πάει κάπου αλλού...
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

@Panagiotis_17 Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη και ειδικά για εμάς τους επίδοξους αγοραστές!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πολυ ωραίο σεντόνι. Ενδιαφέρον που σου αρεσε η R41. Προτείνω να συνεχίσεις με αυτήν, να μη σκεφτείς ποτε ότι της έχεις παρει τον αέρα και κάθε φορά να ελαχιστοποιεις όλο και περισσότερο την πιεση. Με το κατάλληλο ξυραφάκι και σαπουνι η μηχανή για μενα ειναι πραγματικα η καλύτερη. Σε όλα.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


Randyman έγραψε:...να μη σκεφτείς ποτε ότι της έχεις παρει τον αέρα...
+1

Αυτή είναι μια παγίδα στην οποία έχω πέσει κάνα δυο φορές με καινούρια επιθετική μηχανή. Την πρώτη φορά είμαι πολύ προσεκτικός και έχω πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς κοψίματα/ερεθισμούς. Τη δεύτερη φορά όμως σκέφτομαι "τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολη μηχανή" και παίρνω θάρρος με αποτέλεσμα να είμαι πιο απρόσεκτος και να κάνω περισσότερα λάθη. Έτσι έχουμε το... παράδοξο φαινόμενο το πρώτο ξύρισμα να είναι καλύτερο απ' το δεύτερο.

Ηθικό δίδαγμα: ένα καλό ξύρισμα δεν είναι αρκετό για να εφησυχάσουμε.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ξέβαψε η χρυσή επίστρωση...

Να τη στείλω στη MUHLE? Ούτε 10 ξυρίσματος δεν έκανα...

Εικόνα



Εικόνα
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”