Merkur 34c - 34g

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω το ίδιο test και με άλλη λεπίδα. Έχω την αίσθηση ότι η EJ89 αναδεικνύεται με λίγο επιθετικότερη λεπίδα π.χ. την Personna Platinum Chrome.
Πάντως, στο πρόσωπό μου πάντα, η 34c με ASP προσφέρει βελούδινο ξύρισμα, ακόμα και μετά από 5 χρήσεις.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10571
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26494 times
Been thanked: 25973 times

Η πολυπόθητη ώρα έφτασε. Και πώς να μην είναι άλλωστε. Πρώτο ξύρισμα με την Merkur 34C. Είναι μια μηχανή ευρέως διαδεδομένη ανά τον κόσμο, η πιο διάσημη ανά τους wet shavers. Την είχα μεγάλο πόθο από την αρχή, αλλά τότε προτίμησα την 33C ως πιο οικονομική λύση. Από τότε όμως κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, οι απαιτήσεις αυξήθηκαν, έχω κατασταλάξει σε κατηγορία επιθετικότητας, κατανοώ πλέον καλύτερα την σημαντικότητα του βάρους σε μια μηχανή, οπότε η απόκτηση της HD ήταν επιβεβλημένη.

Εμφανισιακά είναι γνωστή, στην κλασσική γραμμή της Merkur σχεδιαστικά. Η λαβή της είναι κοντή και χοντρή, που εμένα προσωπικά με βολεύουν καλύτερα οι κοντές λαβές (αυτό ισχύει και για τα πινέλα). Το βάρος είναι αισθητό στο χέρι, ειδικά όταν έχεις μέτρο σύγκρισης (όταν δεν είναι η πρώτη σου μηχανή), αλλά η κατανομή του είναι ιδανική.

Εικόνα

Στο ξυριστικό μέρος τα πήγε super. Βαριά και στιβαρή, θερίζει απροβλημάτιστα τα γένια σε κάθε πέρασμα, το οποίο το κάνει άνετα και βαθιά. Ανήκει σίγουρα στις μηχανές μέσης επιθετικότητας με τάσεις όμως προς τις πιο επιθετικές. Τώρα πλέον μπορώ να την συγκρίνω με την Merkur 33C και την Edwin Jagger DE89L. Με την 33C έχουν την ίδια κεφαλή , έχει λίγο πιο κοντή λαβή (η 34C) αλλά μεγάλη διαφορά βάρους, οπότε την κάνει πιο επιθετική και σαφώς πιο εύκολη στο ξύρισμα. Επειδή είναι 2-τεμαχίων, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο δεμένη. Σίγουρα η αντικατάσταση της λεπίδας είναι πιο εύκολη, λεπτομέρεια μεν αλλά την αναφέρω για την σύγκριση. Σε σχέση με την EJ, είναι ελάχιστα πιο βαριά (1-2 γρ), ένα κλικ πιο επιθετική από αυτήν, κάνει πιο αισθητή την παρουσία της στο ξύρισμα. Στον αντίποδα η Jagger υπερέχει στο φινίρισμα, σου δίνει την αίσθηση της πολυτέλειας. Ασφαλώς η Jagger είναι πιο γλυκιά στο ξύρισμα, δεν νοιώθεις ότι πέρασε ξυράφι από πάνω σου.

Εικόνα

Αν μου πεις να τις συγκρίνω, σίγουρα η 33C υστερεί παντού σε σχέση με τις άλλες 2, για τις οποίες όμως δεν μπορώ να πω ότι κάποια υπερτερεί σε σχέση με την άλλη. Γιατί είναι 2 εξαιρετικές μηχανές, με τελείως διαφορετικό χαρακτήρα. Όπως πολύ σωστά είχε πει παλαιότερα και ο Απόστολος, είναι σαν να προσπαθείς να συγκρίνεις μια μηχανή με ένα αυτοκίνητο. Απλά δεν μπορείς. Ενδεχομένως να συμφωνήσω με την άποψη του Χάρη, ίσως είναι μισό κλικ πάνω η 34C. Αν δηλαδή έπρεπε αναγκαστικά να κρατήσω μια από τις 2, μάλλον θα κρατούσα αυτήν, με πολύ πόνο καρδιάς όμως. Ίσως είναι αυτή η αίσθηση πολυτέλειας που μου βγάζει η Jagger, είναι πιο ντελικάτη, που δεν σε κάνει να θες να την χρησιμοποιείς κάθε μέρα, παρά μόνο σε luxury καταστάσεις.

Εικόνα

Εικόνα



Διαστάσεις:

Συνολικό μήκος: 84 mm
Μήκος λαβής: 78 mm
Μήκος κεφαλής: 41 mm
Πλάτος κεφαλής: 25 mm
Διάμετρος λαβής: 12 mm
Διάμετρος κομβίου: 15 mm
Βάρος: 77g






*Στις φωτογραφίες είναι κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά:

Edwin Jagger DE89L, Merkur 34C, Merkur 33C
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Μεγεια σου Αντωνη , αυτη η μηχανη μου εχει δωσει ομορφα και απαλα ξυρισματα , ειναι η μηχανη που θα σε αφησει να ξυριστεις και να ευχαριστηθεις την διαδικασια καθε φορα . Το θεμα ειναι οπως το εθεσες , εγω κανω την προετοιμασια ανοιγω το κουτακι και αναλογα την διαθεση διαλεγω ποια μηχανη ή μαχαιρι θα χρησιμοποιησω .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Έγραψες φίλε . Πολύ καλό review ! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε ολα αυτά που είπες!! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραίος ο Αντώνης!Η 34c είναι μια μηχανή πιστεύω που πρέπει να έχουμε όλοι μας!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Προβλέπω η 33C του Αντώνη να μπαίνει σύντομα στις αγγελίες! :)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Στέλλιο μπήκε και ξαναβγήκε....Θα την κρατήσει ο Αντώνης ως travel razor :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

boltsis έγραψε:Ωραίος ο Αντώνης!Η 34c είναι μια μηχανή πιστεύω που πρέπει να έχουμε όλοι μας!
Όντως είναι μιά καλή μηχανή, όμως εδώ και μερικά χρόνια οτιδήποτε προέρχεται από Γερμανία-Ολλανδία & Φινλανδία δεν το αγοράζω. Έχω κηρύξει εμπάργκο σε όλα τα προϊόντα των χωρών αυτών. Έχω βέβαια Γερμανικές μηχανές, αυτές όμως αγοράστηκαν πριν από πολλά χρόνια, από διάφορα παλαιοπωλεία.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα,

Ξερετε που μπορώ να βρω θήκη για την νέα μου Mercur34 σαν και αυτές που είδα για μην τη έχω χύμα;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οριστε δυο θηκες
1
2
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”