Merkur 34c - 34g

Απάντηση
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Νομίζω πως δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, είναι τι σου κάθεται οπτικά καλύτερα(+1 στη χρυσή για μένα).Όπου και να καταλήξεις καλοξύριστη!
NavalArchitect

YMMV έγραψε:Παιδιά ποιά είναι η γνώμη σας για την επίχρυση 34g (σαν μηχανή που θα χρησιμοποιηθεί, όχι για συλλογή). Υπερτερεί ή υστερεί κάπου σε σχέση με την 34c, πιστεύετε; Η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη. Στις Edwin Jagger EJ89 πχ η επίχρυση έχει τη διπλή τιμή.
Έχω και τη χρυσή, και την απλή. Για μένα καμμία σχέση, η χρυσή δείχνει πολύ καλύτερα. Αλλά αυτά είναι και υποκειμενικά, πώς το βλέπει κανείς.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κωνσταντινε η 34g εχει καλύτερη ποιότητα φινιρισματος απο την 34c;
Χάρης
NavalArchitect

Δεν θα το έλεγα, ίδιες είναι κατ'εμέ.

Την 34C την έχω στην Ελλάδα, την είχα πάρει μεταχειρισμένη απ'το TSR, £18. Οπότε έχω καιρό να ξυριστώ μαζί της.

Στην Κορέα όμως με την 34G το ξύρισμα είναι "αναφοράς". Έχω παρατηρήσει την κεφαλή να αρχίζει να παίρνει μία two-tone χρωματική χροιά, κι αυτό με κάνει να πιστεύω πως το φινίρισμα δεν είναι κι από τα πιό τέλεια.

Όμως αυτό το χρυσό χρώμα που έχει της δίνει άλλη αίσθηση και την κάνει πολύ ξεχωριστή.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, εάν κάποιο από τα δύο φινιρίσματα είναι πιο "ανθεκτικό"
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Γιώργο, επειδή βλέπω πως προβληματίζεσαι με την ποιότητα, το φινίρισμα κτλ. Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει κανένα θέμα με τις Merkur, ούτε από πλευράς ποιότητας ούτε από κάτι άλλο. Αν σου αρέσει πάρτην με κλειστά μάτια. Πιο πιθανό είναι να την καμαρώνει ο εγγονός σου, παρά να σου χαλάσει. Οκ, μπορεί η Jagger να είναι ένα κλικ πάνω σε φινίρισμα, αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάς για την Merkur και μάλιστα το πιο δυνατό της μοντέλο. Δεν έχουν τάσεις αυτοκτονίας οι Γερμανοί για να ρίξουν την ποιότητά τους και δεν μπορεί να με πείσει κανείς για το αντίθετο. :gun
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

YMMV έγραψε:Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, εάν κάποιο από τα δύο φινιρίσματα είναι πιο "ανθεκτικό"
όλες οι DE ανθεκτικές είναι, αυτή είναι η βασική διαφορά τους με τα κοινά ξυραφάκια. όπως λέει και ο Αντώνης οι πιθανότητες να πάθει DE κάτι πριν περάσει στην τρίτη γενιά είναι μηδαμινές.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μετά από καιρό έπιασα την συγκεκριμένη μηχανη, την δοκίμασα με feather, personna, Astra και έχω καταλήξει ότι το ταίρι της ειναι η personna με διαφορα για το πρόσωπο μου. Η μηχανη ειναι σημείο αναφοράς-σύγκρισης κάνει βαθυ αλλα παράλληλα γλυκό ξυρισμα,έχει τελειο βαρος, πιασιμο λαβης ανετο, ενώ επειδή ειναι επιθετικη όσο πρέπει μπορώ να την χρησιμοποιώ κάθε μέρα άνετα χωρίς να μου προκαλεί ερεθισμους.
Ειναι εργαλείο all around, την αγοραζεις για να εισελθεις στο Π.Ξ αλλα όταν την μάθεις σου χαρίζει απίστευτα ξυρισματα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Είμαι πλέον κάτοχος της 34c, η οποία παρεπιπτόντως βλέπω υπάρχει σε (ελαφρά) έλλειψη στα περισσότερα μαγαζιά. Εμφανίζονται λίγα κομμάτια που φεύγουν εξίσου γρήγορα.

Στα υπέρ:
-Το βασικό χαρακτηριστικό της μηχανής είναι το πολύ καλό της βάρος-ζύγισμα και με αρκετή διαφορά. Παρά το μικρό συνολικό μήκος βολεύει στο πιάσιμο ακόμη και όσους αρέσκονται σε πιο μακριές λαβές (πχ τύπου EJ ή Muhle).
-Κάνει τόσο για αρχάριους όσο και για προχωρημένους. Είναι ήπια μηχανή, που όμως όταν τη μάθει κανείς κάνει πολύ καλά ξυρίσματα. Μπορεί να χρησιμοποιείται και σε καθημερινή βάση.
-Μου αρέσει πολύ που έχει την αίσθηση του "εργαλείου". Δεν είναι τόσο "λουξ" όσο μια EJ για παράδειγμα, αλλά εγώ προτιμώ σαφώς αυτό το "βιομηχανικό" στυλ που έχει.
-Επειδή η μηχανή είναι σε δύο κομμάτια η τοποθέτηση της λεπίδας είναι πιο εύκολη. Το ότι είναι σε δύο κομμάτια έχει και τα κατά της βέβαια.

Κατά:
-Το φινίρισμα γενικώς είναι υποδεέστερο από τις EJ και Muhle.
-Όντας σχήμα μόνιμου Τ (δύο κομμάτια) αποθηκεύεται πιο δύσκολα λυμένη. Επίσης καθαρίζει-στεγνώνει πιο δύσκολα μετά το ξύρισμα (το πιο βασικό μειονέκτημα ίσως). Επίσης δεν αλλάζει (προφανώς) η λαβή.
-Θέλει μια προσοχή στην αγορά. Επειδή είναι μοντέλο που ζητείται πολύ, φαίνεται ότι κυκλοφορούν (στο εξωτερικό τουλάχιστον) και πιο "δεύτερα" κομμάτια, πχ με μικροελαττώματα στην επιμετάλλωση. Συνιστώ αγορά από Ελλάδα για να την πιάσει πρώτα κανείς στα χέρια του (οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες).

Τη δοκίμασα με Bic Chrome Platinum και μου φάνηκε γενικά αρκετά ήπια. Επιφυλάσσομαι να την δοκιμάσω και με Personna που είναι οι λεπίδες αναφοράς μου για να έχω και μια καλύτερη σύγκριση με την 33c που από την αρχή είναι η μηχανή αναφοράς μου (με άλλη λαβή όμως). Πιθανώς να της ταιριάζουν και οι Feather (τις οποίες όμως δεν τις συμπαθώ ιδιαίτερα κυρίως επειδή δεν βγάζουν αρκετά ξυρίσματα και είναι λίγο απότομες. YMMV.)

Σε σύγκριση με την 33c:
Προτιμάται η 34c λόγω καλύτερους βάρους, ζυγίσματος και λαβής (είναι πιο παχιά). Μετά από πολλές δοκιμές της 33c με πιο βαριές ή/και μακριές λαβές (EJ, Muhle, Sabi T1 και Τ2) μπορώ να πω ότι βλέπω ελαφριά υπεροχή της 34c λόγω αυτού του καλύτερου ζυγίσματος. Η λαβή παραμένει αρκετά κοντή πάντως -ίσως για αυτό βέβαια να έχει τόσο καλό ζύγισμα. Επίσης με την Bic Chrome Platinum που φάνηκε λίγο πιο ήπια η 34c (από την 33c με Personna) αλλά δεν έχω βγάλει τελικό συμπέρασμα ακόμη.

Συμπερασματικά, συνιστάται ανεπιφύλακτα -αλλά αυτό το ξέρατε ήδη αφού οι περισσότεροι αυτή προτείνουν. Δεν είναι το value-for-money μιας EJ, αλλά παραμένει εξαιρετική μηχανή. Ειδικά για κάποιον που ξεκινάει τώρα, θα ήταν στις πρώτες δύο μηχανές που θα του πρότεινα (αυτή και η EJ).

: )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο στην κριτική του, είναι η πρώτη μου σκέψη για το καθημερινό ξύρισμα, είναι η μηχανή αναφοράς για μένα (τουλάχιστον έως τώρα). Όλες οι υπόλοιπες συγκρίνονται ως προς αυτήν για να καταταχτούν.

Προσωπικά όμως έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι την θεωρώ κατάλληλη για εισαγωγή στο πξ, αλλά όχι ιδανική. Εννοώ ότι αν και θεωρείται μηχανή μέσης επιθετικότητας, είναι από τις πιο καλοζυγισμένες μηχανές, αρκετά βαριά, αλλά έχει τάσεις προς τις πιο επιθετικές μηχανές. Σε αντίθεση με τις Muhle ή τις Jagger, που και αυτές θεωρούνται μέσης επιθετικότητας αλλά έχουν τάσεις προς τις πιο ήπιες κατά την γνώμη μου. Οπότε έχω σχηματίσει την άποψη ότι είναι μεν κατάλληλη για εισαγωγή στο πξ (μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με αυτήν), δεν είναι όμως ιδανική (δεν είναι η καλύτερη επιλογή). Αν με ρωτήσει δηλαδή τώρα κάποιος ποια να πάρω για αρχή, πλέον θα του πρότεινα την R89 ή την DE89 για εισαγωγική. Εννοείται πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”