Merkur 34c - 34g

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Περίμενα την 34c λίιιγο πιο επιθετική, ίσως να "φταίει" και η λεπίδα που χρησιμοποίησα για τη δοκιμή. Θα κάνω μια σύγκριση με την 33c που είναι η DE αναφοράς μου (την προσαρμόζω όπως θέλω με άλλες λαβές) γιατί μου έχει δημιουργηθεί μια περιέργεια τώρα. Εκτός κι εάν με έχει "πειράξει" για το τι θεωρώ επιθετικό η R41 που χρησιμοποιώ :-)
Ο Αντώνης έχει δίκιο πάντως, από ότι διαβάζω γενικώς, για αρχή στους περισσότερους ίσως θα ταίριαζε περισσότερο μια EJ89 (ή R89 αφού έχει την ίδια κεφαλή). Έχουν τριπλό πλεονέκτημα α) ηπιότητας, β) διαθεσιμότητας και γ) τιμής. Εμένα με βόλεψαν πιο πολύ οι Merkur αλλά -όπως λέμε πάντα σε αυτά τα πράγματα- "η εμπειρία σας μπορεί να διαφέρει"!

: )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τις απόψεις μου για την 34c τις έχω γράψει σε προηγούμενη ανάρτηση.
Πέραν της ξυριστικής αξίας της, είναι σίγουρα με κλασσική και όμορφη μηχανή.

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25884 times

Και εγώ τα έχω ξαναγράψει λίγο πιο πάνω, αλλά είναι πράγματι σταθερή δύναμη. Είναι η αγαπημένη μου μηχανή, από τις πιο καλοζυγισμένες που κυκλοφορούν, είναι η μηχανή αναφοράς για εμένα. Όλες οι υπόλοιπες συγκρίνονται ως προς αυτήν για να ταξινομηθούν. Μια μηχανή είναι καλή, αν πλησιάζει το ξύρισμα της 34C. Είναι για μένα μηχανή μέσης επιθετικότητας με τάσεις προς τις πιο επιθετικές, ιδανική για το δικό μου πρόσωπο (έχω πολλά γένια). Μου χαρίζει βαθιά και άνετα ξυρίσματα, χωρίς ερεθισμούς και κοψίματα. Είναι κορυφαία!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

(διαγραφή παρακαλώ, θα επανέλθω)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Καλησπέρα! εχθές είδα στο site του Ξένου την Merkur 34G και θα πάω από βδομάδα να την πάρω γιατί την γλυκοκοιτάζω εδώ και καιρό.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ώμος,επειδή είναι επιχρυσωμένη (?) πρέπει να προσέξω κάτι (πχ στο καθάρισμα η κάτι τέτοιο);;;

Ευχαριστώ πολύ!!!
nikos.a

Εγώ πρώτα θα έπαιρνα τηλέφωνο να βεβαιωθώ ότι την έχει. Αν δεν την είχε θα έπαιρνα και στον Τσομπάρη. Επίσης, θα έδινα σημασία στην επίστρωση( δεν φημίζονται οι Merkur), ειδικότερα στο εσωτερικό μέρος της κεφαλής. Να τη λύσεις δηλαδή. Για ιδιαίτερη περιποίηση, δεν γνωρίζω κάτι. Εγώ έχω τη C.
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Υπάρχει περίπτωση να την πάρω και είναι ok και να πάθει κάτι μετά???
Ευχαριστώ πολύ!
nikos.a

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση. Άμα προσέξεις αυτά τα 1-2 που σου είπα, είσαι κομπλέ.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Αν θυμαμαι καλα ο Ξενος θα ειναι κλειστος για λιγες μερες.
Για να μην πηγαινετε τσαμπα, παρτε τηλεφωνο πριν.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! :megagrin
:thnx
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”