Merkur 34c - 34g

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα,

Η συγκεκριμένη είναι η πρώτη μου safety. Έχω κάνει μόνο 2 ξυρίσματα, νέος στο χώρο αλλά μόνο καλά έχω να πω για αυτή τη μηχανή. Εύκολη στη χρήση, κόβει με το βάρος της, πρόσωπο γυαλί μετά από κάθε ξύρισμα. Δεν περίμενα να είναι τόσο εύκολη, όταν την είδα στο Γιώργο δεν περίμενα να με βολεύσει γιατί είναι κοντή σε σύγκριση με Jagger και R89 αλλά πραγματικά αξίζει τα λεφτά της. Τις άλλες δεν τις έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη.Την πρώτη φορά δεν ξυρίστικα κόντρα για λόγους ασφαλείας, χθες μου βγήκε αυθόρμητα και πραγματικά το απόλαυσα. Ο ήχος που βγάζει καθώς θερίζει τα γένια μου είναι απίστευτος...

Καλή βδομάδα σε όλους

Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Μπράβο Πέτρο, καλή αρχή και καλά ξυρίσματα από εδώ και πέρα.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πολλά τα καλά λόγια για τη μηχανή αυτή τελικά, το μόνο πράγμα για το οποίο έχω ένα (μικρό) ενδοιασμό είναι το μικρό μήκος. Το ξυραφάκι ευθυγραμμίζεται μόνο του στη σωστή θέση κανονικά; Διαβάζω τελευταία ότι αυτό είναι ένα θεματάκι για αρκετές Merkur.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ειναι μια εξαιρετικη μηχανη Γιωργο. Στην δικια μου τουλαχιστον δεν εχω κανενα θεμα με το ξυραφι, ουτε με το μηκος της λαβης αν αλλαξεις το μηκος εχασες ολη την γεωμετρια της
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Θα κοιτάξω να την βρω σε κάποιο κατάστημα, να δω τι γίνεται και από τιμή
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δενκ μπορω να φανταστω Merkur να εχει προλημα με τον ευθυγραμμισμο της λεπιδας! Αλαλ ξερω για "τυπου Merkur" που ειναι για πολλες μπατσες. Καμμια σχεση η μια με την αλλη περιπτωση. Οπως εχω αναφερει και στο παρελθον, το σημαντικοτερο δεν ειναι το τι νομιζουμε οτι μας βολευει, αλλα το τι πραγματικα μας βολευει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

YMMV έγραψε:Πολλά τα καλά λόγια για τη μηχανή αυτή τελικά, το μόνο πράγμα για το οποίο έχω ένα (μικρό) ενδοιασμό είναι το μικρό μήκος. Το ξυραφάκι ευθυγραμμίζεται μόνο του στη σωστή θέση κανονικά; Διαβάζω τελευταία ότι αυτό είναι ένα θεματάκι για αρκετές Merkur.
Με μόνο 2 ξυρισματά μόνο καλα λόγια έχω να πω για την μηχανη, επειδή είχα και εγω τον ιδιο ενδοιασμο με σένα πήγα στο Γιώργο στο λιμάνι όπου μου έβγαλε 34c jagger και r89 τις συγκρίνα και είδα τι με βολεύει. Προσωπικά με κέρδισε το βαρος της και παρολο που είναι κοντή ξυρίζει απίστευτα και μπορείς να την χειριστεις άνετα. Πήγαινε να δεις εάν σου κανει...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Θα πάω να την δω με την πρώτη ευκαιρία. Κλασσική και λειτουργική. Εμφανσιακά πολύ ωραία. Στο χέρι θα δείξει βέβαια.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Παρτον τηλ πρωτα στο site λεει οτι έχει εξαντληθει
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Παιδιά ποιά είναι η γνώμη σας για την επίχρυση 34g (σαν μηχανή που θα χρησιμοποιηθεί, όχι για συλλογή). Υπερτερεί ή υστερεί κάπου σε σχέση με την 34c, πιστεύετε; Η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη. Στις Edwin Jagger EJ89 πχ η επίχρυση έχει τη διπλή τιμή.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”