Maggard V3A με λαβή MR1

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Maggard V3A με ανοξείδωτη λαβή MR1. Την αγόρασα τόσο για την κεφαλή όσο και για τη λαβή και είναι από τις πολύ καλές αγορές που έχω κάνει. Η κεφαλή είναι αρκετά επιθετική και θέλει μια σχετική προσοχή, χωρίς όμως να θυμίζει σε τίποτε πχ R41. Θα την συνέκρινα με την κλειστή κεφαλή της Parker σε αποδοτικότητα, αν και η V3A δείχνει να είναι λίγο πιο απαλή ("smooth"). Για 10 δολάρια ανώτατη τιμή για τη κεφαλή, δεν το συζητώ. Η ποιότητα κατασκευής δείχνει να είναι συνολικά πολύ καλύτερη από τις Parker, με τις οποίες η τιμή συγκρίνεται άμεσα. Το συνολικό βάρος της DE -λαβή με κεφαλή και ξυραφάκι- είναι 86γρ.
Η λαβή είναι από τις πιο καλές stainless που έχω ανεξαρτήτως τιμής, με σωστό βάρος (55γρ η συγκεκριμένη) και ωραία αίσθηση στο χέρι. Δεν είναι πχ ATT, αλλά έχει παραδοσιακό, χρηστικό σχήμα (YMMV) και κοστίζει 14 δολάρια. Μήκος ~82mm. Διάμετρος 11,2mm. Ευτυχώς αυτή τη φορά το πακέτο με τα φθηνά μεταφορικά ήλθε πολύ πιο γρήγορα από άλλες φορές. Πιο πολλά όταν θα ξυριστώ ακόμη περισσότερες φορές με τη μηχανή. Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους, πάντα με υγεία.

Κι όμως έχει ξυραφάκι μέσα. Απλά πέτυχα τη γωνία που σχεδόν δεν φαίνεται
Εικόνα

Η αντίθεση στο χρώμα μεταξύ κεφαλής και λαβής είναι μεγαλύτερη από όσο φαίνεται στη φωτογραφία
Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Μπράβο Γιώργο, πολύ κατατοπιστική η παρουσίαση, μου έλυσε κάποιες απορίες μιά και ψάχνομαι γιά το συγκεκριμένο configuration.
Εάν έχεις χρησιμοποιήσει την Merkur 34c, πως την συγκρίνεις;
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Γιάννη σ' ευχαριστώ. Η V3A είναι πιο επιθετική από την Merkur 34. Για μένα η 34 κάνει περισσότερο για πιο καθημερινή χρήση ή/και για πιο μαλακά γένεια αφού είναι πιο ήπια. Η V3A έχει μεγαλύτερο διάκενο και η κόψη εξέχει περισσότερο. Δείχνει να είναι μηχανή για πιο σκληρά γένεια, για γένεια περισσότερων ημερών και για πιο έμπειρους χρήστες που θα την συνδυάσουν με πιο κοφτερό ξυραφάκι. Σε αίσθηση μοιάζει (για μένα πάντα) με κλειστή Πάρκερ, αν έχεις χρησιμοποιήσει.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ωραίος Γιώργο μπράβο και πολύ κατατοπιστικός.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Όντως είναι αρκετά πιο επιθετική από την 34αρα.Νιώθεις πως θα θερίσει τα γένια, ανεξαρτήτως μήκους,σκληρότητας και πυκνότητας.Βάλε και μια λεπίδα που δεν μασάει, Voskhod εγώ,και αντίο τριχοφυΐα.
Πολύ καλή επιλογή συνολικά, για τις μέρες που θες λίγο πιο βαθύ ξύρισμα.Χωρίς να κινδυνεύεις με σφάξιμο.
Πολύ ωραία η λαβή Γιώργο,έχω την ΜR 11 που είναι επίσης εξαιρετική.Κοντή σχετικά και ζυγισμένη άψογα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Τώρα που το λες paratairosexthros (ευχαριστώ, παρεπιπτόντως!), θα τη δοκιμάσω κάποια στιγμή και με Voskhod. Πολύ ωραία η MR11 που λες, πρέπει να είναι άριστη εναλλακτική για όποιον αναζητά λαβή τύπου Bulldog. Την MR1 τη διάλεξα γιατί έχω ήδη δύο Bulldog αλλά κυρίως επειδή μου άρεσε πολύ η λεπτομέρεια στο λαιμό και το τελείωμα της λαβής με τη λίγο πιο μεγάλη διάμετρο.
Γιώργος
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Πραγματικά πανέμορφη λαβή η MR1!
Εγώ μάλλον θα τη συνδυάσω με την απλή V3 μελλοντικά.

Πόσες μέρες έκανε περίπου να έρθει το σετάκι?
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

@Zizu10 Περίπου 15 ημέρες σύνολο από τη μέρα που ταχυδρομήθηκε. Αυτή τη φορά ήλθε πολύ γρήγορα,παλιότερα όχι τόσο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Μιας και ανακάλυψα και εγώ το Maggard, τι το ήθελα δε ξέρω :P , έπεσε το μάτι μου σε αυτή τη κεφαλή αλλά και στην OC V2. Έχει δοκιμάσει κανείς και τις 2 για ενα συγκριτικό???
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιώργο (αν και off topic) θα σου πω για την Maggard open comb V2 την οποία έχω. Είναι ακριβώς όπως οι Parker 24c /26 c (αφού άλλωστε κατασκευάζεται από την Parker για λογαριασμό της Maggard) γλυκιά για open comb και αποτελεσματική . Κάνει απροβλημάτιστο ξύρισμα, χωρίς να νιώθεις ότι παίζεις ρωσική ρουλέτα μαζί της σαν την R41 για παράδειγμα , και δίνει ωραίο βαθύ ξύρισμα . Την άλλη κεφαλή που λες δεν την έχω δοκιμάσει.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”