Maggard V3A με λαβή MR1

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Pics please !!

:text-worthless:
Γιάννης
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Θα ακολουθήσουν την Τετάρτη που θα έχω χρόνο :-)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτή εδώ της Qshave την κοίταγα το απόγευμα και αναρωτιόμουν αν είναι ίδια με τη V3 ή τη V3A.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Ακη, φαίνεται ίδια με την Maggard V3A, η συγκεκριμένη Qshave.
Επίπεδο base plate, ενώ της V3 αν δεν κάνω λάθος καμπυλώνει στα άκρα, οπως και το base plate της Muehle R89, του οποίου είναι αντιγραφή.
Μεγάλο blade exposure, όπως και η V3A.

Νομίζω ότι και o Maggard τις κεφαλές αυτές τις κατασκευάζει ή αγοράζει από Κίνα, γι'αυτό και οι φτηνές τιμές.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιάννη ευχαριστώ! Και εγώ νομίζω τις φτιάχνουν Κίνα (όπως φτιάχνουν και Ινδία κάποιες ) γιατί όπως είπες οι τιμές τους σε μηχανές (& πινέλα ) ακόμα και αν πωλούνται από Αμερική ή Καναδά είναι φτηνές .

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 59 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Υπαρχει καποιος φιλος που να εχει δοκιμασει τη συγκεκριμένη κεφαλή αλλά και την Parker 97R να μου πει αν εχουν '' κοινή απόδοση '' ???
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν θυμάμαι τίνος,αλλά είδα σχόλιο εδώ τις προάλλες ότι η V3A είναι πιο γλυκιά από τις κλειστές Parker.
Και επειδή θεωρώ ότι η V3A θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο ξύρισμα,δεν θα κάνω την κίνηση για Parker,
όσο και αν τις τελευταίες μέρες ψηνόμουν άσχημα για μια 94R.
Eσύ βέβαια Άκη μπορείς να προχωρήσεις άφοβα....
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η V3A θέλει προσοχή ως προς το ότι αφήνει το ξυραφάκι αρκετά εκτεθειμένο, όπως αυτού του είδους οι πιο επιθετικές μηχανές ΙΜΟ. Έχω καταφέρει να κοπώ δύο φορές στο πιγούνι επειδή την ακούμπησα εκεί απρόσεκτα. Συνολικά -και με αυτή την εξαίρεση- προσωπικά τη βρίσκω λίγο πιο "smooth" από τις κλειστές Πάρκερ.
Γιώργος
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32


akis_peiraias έγραψε:Γιάννη ευχαριστώ! Και εγώ νομίζω τις φτιάχνουν Κίνα (όπως φτιάχνουν και Ινδία κάποιες ) γιατί όπως είπες οι τιμές τους σε μηχανές (& πινέλα ) ακόμα και αν πωλούνται από Αμερική ή Καναδά είναι φτηνές .

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 59 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Υπαρχει καποιος φιλος που να εχει δοκιμασει τη συγκεκριμένη κεφαλή αλλά και την Parker 97R να μου πει αν εχουν '' κοινή απόδοση '' ???
Τις έχω και τις δύο αλλά ακόμα δεν έχουν δοκιμαστεί. Σε 15 μέρες περίπου θα μπορώ να τις συγκρίνω και να σου πω!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

akis_peiraias έγραψε: 07 Νοέμ 2017, 18:48 Γιάννη ευχαριστώ! Και εγώ νομίζω τις φτιάχνουν Κίνα (όπως φτιάχνουν και Ινδία κάποιες ) γιατί όπως είπες οι τιμές τους σε μηχανές (& πινέλα ) ακόμα και αν πωλούνται από Αμερική ή Καναδά είναι φτηνές .

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 59 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Υπαρχει καποιος φιλος που να εχει δοκιμασει τη συγκεκριμένη κεφαλή αλλά και την Parker 97R να μου πει αν εχουν '' κοινή απόδοση '' ???
foxtrot έγραψε: 04 Νοέμ 2017, 14:54 Γιά τα δικά μου γούστα Ακη, η καλλίτερη closed comb που έχω δοκιμάσει. :D
Πολύ πιό γλυκιά, αλλά το ίδιο αποτελεσματική με την Parker 97R.
Η τελευταία, αν σου "ξεφύγει", έστω και ελάχιστα.. :chores-chopwood:
Γιάννης
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Είχα υποσχεθεί φωτογραφίες αλλά δεν είχα χρόνο... Θα τις ανεβάσω εντός της εβδομάδος και θα περιλαμβάνουν και σύγκριση με την 97r.

Στα της μηχανής, έκανα προχθές το πρώτο μου ξύρισμα και μπορώ να πω πως είναι πολύ αποτελεσματική.
Αρχικά, το φινίρισμα της είναι πάρα πολύ καλό, χωρίς ατέλειες. Αυτό που είναι λίγο ψαρωτικό είναι το διάκενο μεταξύ λεπίδας και base plate, το οποίο δε νομίζω να συγχωρεί πολλά!
Στα του ξυρίσματος, θα το χαρακτήριζα απολαυστικό. Δύο περάσματα και τα θερίζει όλα, αρκεί να τη σεβαστείς και να τη συνδυάσεις με ένα καλό σαπούνι (εγώ διάλεξα του Δημήτρη και με δικαίωσε).
Κανένας ερεθισμός και κανένα κόψιμο!!
Για καθημερινό ξύρισμα όμως, θα τη χαρακτήριζα υπερβολική..

Σαν σύνολο αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματά της. Άλλο ένα μπράβο από εμένα στο Maggard!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”